Мавзолей Фатіми аль-Маасуми

Мавзолей Фатіми аль-Маасуми (перс. حرم فاتمه معصومه, Heram-e Fateme Masume) — знаходиться в іранському місті Кум, яке мусульмани-шиїти вважають другим священним містом після Мешхеда в Ірані[2]. Мавзолей є місцем паломництва для послідовників шиїзму. Похована в ньому Фатіма аль-Маасума (безневинна, непорочна — перс.) була дочкою Муси аль-Казіма (сьомого шиїтського імама).[3] Мавзолей являє собою важливий об'єкт культурної спадщини Ірану і значиму пам'ятку іранської архітектури.

Золотий купол над мавзолеєм
Мавзолей Фатіми аль-Маасуми
34°38′30″ пн. ш. 50°52′44″ сх. д.
Тип споруди sanctuaryd
Розташування  Іран[1], Кум[1]
Стиль перська архітектура
Належність шиїти
Стан Іранська національна спадщинаd[1]
Присвячення Фатіма аль-Маасума
Мавзолей Фатіми аль-Маасуми (Іран)
 Мавзолей Фатіми аль-Маасуми у Вікісховищі

Розміри всього мавзолейного комплексу: висота — 20 метрів, довжина — 95 метрів, ширина — 20 метрів. Будинки покриті витонченою мозаїкою початку XIII століття[4].

Гробниця Фатіми аль-Маасуми

Вигляд гробниці Фатіми аль-Маасуми протягом різних періодів іранської історії змінювався. Спочатку на місці поховання розташовувався бамбуковий намет. А гробниця, яку оточують стіни висотою 2 метри, була побудована 950 року. 1226 року до облицювання святині залучили найкращого кумського майстра-плиточника Мохамада Бен Алі Тахера[5]. Майстер робив свою роботу протягом восьми років. І 1234 року плитка була готова і прикрасила мавзолей.

1566 року при шаху Тахмасбі з династії Сефевідів[6] чотири сторони гробниці, орнаментованої цеглою, були прикрашені плиткою семи кольорів, а також мозаїчними написами. З одного боку був отвір, через який можна було бачити гробницю, а також через нього паломники могли висловлювати свої побажання.

1821 року Фатх Алі-шах наказав для міцності покрити святиню сріблом.

Довгий час гробниця змінювалася, поки 1989 року не були додані художні прикраси. А 2001 року було проведено нову реконструкцію. Срібло, яке покриває гробницю замінили з девяностодвохвідсоткового на стовідсоткове. Також було додано срібні решітки. Майстри з Ісфагана прикрасили дерев'яні колони чеканкою.

1998 року мавзолей був реконструйований, а внутрішні стіни були прикрашені зеленим мармуром. Навколо мавзолею розташовуються двори і галереї. Будівля на південь від гробниці називається «жіночий двір». У даний час в ньому знаходиться музей.

Золотий купол Мавзолею Фатіми аль-Маасуми

Під час правління Фатх Алі-Шаха в 1839 було побудовано знаменитий позолочений купол мавзолею. 2001 року було проведено капітальний ремонт будівлі і реконструкцію купола.

Державні діячі, поховані в Мавзолеї Фатіми аль-Маасуми

У мавзолеїє поховані кілька шахів династії Сефевідів і двоє з династії Каджарів, а також інші політичні і релігійні діячі Ірану.

Шахи династії Сефевідів

Сефі IАббас IIСолейман СефіСолтан Хусейн I

Шахи династії Каджарів

Фатх Алі-шахМохаммед Шах Каджар

Інші державні діячі каджарського періоду

Махад АліяМанучехр Матемад АлдулеМустафі аль-МамалекКамран Мірза

Релігійні діячі

З відомих релігійних діячів у Мавзолеї Фатіми аль-Маасуми поховані: Хосейн Боруджерді, Мохаммад Монтазері та інші.

Галерея

Примітки

Посилання

http://www.aparat.com/v/SJ615/حرم_حضرت_معصومه_سلام_الله_علیها

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.