Майдан (Вінницький район)

Майда́н село в Україні, у Вінницькому районі Вінницької області. Відстань до райцентру становить близько 12 км і проходить автошляхом E50, із яким збігається М12.  Більшість мешканців села складають поляки. В селі є римо-католицький костел Святого Миколая Єпископа.

село Майдан
Країна  Україна
Область Вінницька область
Район/міськрада Вінницький район
Рада Майданська сільська рада
Облікова картка Майдан 
Основні дані
Населення 508
Площа 2.211 км²
Густота населення 229.76 осіб/км²
Поштовий індекс 23224
Телефонний код +380 432
Географічні дані
Географічні координати 49°14′02″ пн. ш. 28°15′50″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
280 м
Відстань до
обласного центру
18.3 км
Відстань до
районного центру
18.3 км
Місцева влада
Адреса ради 23224, Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Майдан
Сільський голова Гачківський Віктор Боніфатович
Карта
Майдан
Майдан
Мапа

 Майдан у Вікісховищі

Назва

7 червня 1946 р. село Майдан-Юзвинський отримало назву «Майдан».[1] Друга частина назви "Юзвинський" походить від зменшувальної форми польського імені Юзва (пол. Józwa) повного імені Юзеф (пол. Józef). Усунення польської частини з назви в 1946 році було частиною стирання польських назв в регіоні і утисків комуністичною владою польської національної меншини.

Історія села

Історія цього села починається з 1591 року коли багатий пан зробив подарунок одному зі своїх робітників. Йому було подаровано шмат землі серед лісу. Але чоловік взявся до роботи завзято і незабаром ліс було вирубано, і на розчищеному майданчику було зведено перші будівлі.

Напевно й звідси походить назва села — «Майдан». Немає ніяких підтверджень цієї версії, але й немає і спростувань, тому вона сприймається, як дійсна.

Поступово до цієї будівлі приєдналися інші будиночки, з'явилася ціла вулиця — Лісова. Заселяти вулицю було важко, адже потрібно було вирубувати ліс і тому хати тулилися (чіплялися) одна до одної. Так з'явилась вулиця — Причепівка.

Серед лісу була дорога на село Ріжок. І згодом тут стали корчувати ліс та будуватися. Так виникла вулиця — Рубана. 

Ліс поступову відступав, люди будувалися, заводили господарство. Працюючи біля землі, розводили тварин. І уже серед лісу існує мальовниче село «Майдан», де живуть працьовиті, привітні люди.

В центрі села є ставок, за селом — ще один. Раніше навколо села було ще кілька озер, які на превеликий жаль зникли. Залишились тільки їх назви: «Мохнате», «Салабаївське».

Пам’ятник воїнам – односельчанам

Через село протікала річечка Згар. (Хоча Валентин Дмитрович Отамановський у своїхпрацях називає її Вишенька.)

Ґрунти у Майдані суглинисті, тільки на кордоні з Літинським районом — піщані.

Є ще в нас поле і частина лісу, які називають «червоною» за спогадами і переказами колись там відбувалася жорстока битва з турками. Коли після битви пройшов дощ, то вода була червоною. Ніби то тих убитих турків хоронили там же, на «червоній», за іншими версіями їх звозили і хоронили на Середньому, Будині.  

До відкриття самостійного приходу село Майдан відносився до приходу села Медвеже Вушко. В 1818 році село Майдан було зроблено самостійним приходом і до нього було причислено село Слобода-Дашковецька і село Ксаверівка, які були відраховані від села Дашківці Літинського повіту.

Археологічні пам'ятки

У селі виявлено поселення трипільської культури. Пам'ятка розташована поблизу села[2][3].

Видатні уродженці

  • Разборський Олександр Андрійович — Герой Соціалістичної Праці.
  • В’ячеслав Авксентійович Яновицький (1879–1937) — засновник Української громади в Красноярську (1917), делегат Тимчасової Сибірської обласної думи. Дядько Едгарда Яновицького (укр.фізик).

Примітки

Література

  • Майда́н // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974 — том Вінницька область / А.Ф. Олійник (голова редколегії тому), 1972 : 788с. — С.189


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.