Майк Гоар
Майкл Томас Гоар (англ. Thomas Michael Hoare) — один із найвідоміших найманців XX ст. Зокрема відомий як лідер підрозділу найманців, які відіграли вагому роль під час Конголезької Кризи. Також відзначився під час невдалої спроби державного перевороту на Сейшельських Островах у 1981 році.
Майкл Томас Гоар Thomas Michael Hoare | |
---|---|
Ім'я при народженні | Майкл Томас Гоар |
Прізвисько | Mad Mike |
Народження |
17 березня 1919 Колката, Британська Індія[1] |
Смерть |
2 лютого 2020[2][3] (100 років) Дурбан, Квазулу-Наталь, ПАР[2] |
Країна | Ірландія |
Рід військ | найманець |
Звання | полковник |
Війни / битви | Друга світова війна і Конголезька криза |
madmikehoare.com |
Раннє життя
Майк Гоар народився в ірландській родині в Індії. Здобув освіту в Англії. Під час Другої Світової війни проходив службу у Північній Африці у бронетанкових військах де дослужився до звання капітана. У повоєнний час освоїв професію бухгалтера та емігрував в Дурбан (ПАР) де почав організовувати сафарі — мисливські експедиції до африканських джунглів. У ході однієї з експедицій в Бельгійсьму Конго його групі довелось шукати зниклого сина одного сина південноафриканського магната. Коли виявилось, що той був вбитий тубільцями, Гоар спалив їхнє поселення.
Конголезька криза
У 1961 році Гоар відгукнувся на заклик Моіза Чомбе, лідера сепаратистів Катанги (провінції Демократичної Республіки Конго), і став одним із найманців жандармерії бунтівної провінції Конго. Майк отримав під командування підрозділ під назвою «4 Commando».
Зоряний час Майка Гоара настав у 1964 р., коли його колишній наймач Моіз Чомбе став прем'єр-міністром Конго. Країна була охоплена повстанням. Повстанці, що підтримувались з-за кордону, повністю захопили північний схід країни із центром у найбільшому місті Стенлівіль. Партизани, які називали себе Сімба (лев), взяли у заручники усіх білих в окрузі. Тому американська влада розділила відповідальність з бельгійцями з метою придушення бунту і спасіння заручників. США взяли на себе матеріальне і повітряне забезпечення операцій, довіривши бельгійцям керівництво наземними операціями. У Конго були терміново перекинуті літаки з екіпажами із найманців-кубинців з числа противників Ф. Кастро. Враховуючи низьку боєздатність національної армії, ставка була зроблена на найманців. Тут і знадобився Майк Гоар, котрий з готовністю прийнявся за формування свого підрозділу, названого «5 Commando». Підрозділ мав просту структуру і мінімальний командний склад. Гоар мав заступника, ветерана Катанги Алістера Вікса, і начальника штабу Джеремі Пюррена. Найманці проходили навчання по британській системі, за котре відповідав полковий старшина із числа кадрових сержантів. Взводи з 51 по 58 складались приблизно з 30 солдатів при двох офіцерах і сержантах. Майк Гоар з його ірландським темпераментом і педантичністю бухгалтера впорався з цією «армією», котру він характеризував так: «Мої хлопці — просто алкоголіки, наркомани, гомосексуали і покидьки». Бійці представляли різні країни, мали різний рівень підготовки, середній вік становив близько 30 років.
Восени 1964 року найманці виконали основну задачу — спасіння 1600 заручників-європейців. У ході комплексної операції «Червоний дракон» американські літаки з використанням британського аеродрому перекинули в Конго батальйон бельгійських парашутистів. 24 листопада бельгійці захопили ключеві позиції у місті Стенвіль і зайнялись рятуванням заручників. Повстанці встигли розстріляти 22 заручника, згодом у місто зайшли найманці і вбивали кожного кого бачили на своєму шляху. Упродовж наступного тижня найманці врятували 600 заручників. Проте у грудні при взятті Ісанги, Баналіа, Бафвасенде, Вамба, Мунгбере всі білі (понад 300 чоловік) були вбиті повстанцями.
На початку липня 1965 року Гоар по шестимісячному контракту з Чомбе і Мобуту прибув в Альбертвілль, щоб остаточно придушити осередки повстання на сході Конго. Для цього він завербував в Йоханнесбурзі півтисячі найманців. Йому було відомо про присутність кубинських революціонерів — спеціальної групи яка прибула у квітні 1965 р. на чолі з Ернесто Че Геварою який вирішив приєднатися до продовжувачів справи Патріса Лумумби в Конго. Наприкінці жовтня, через півроку як кубинці прибули до Конго, загонам Гоара вдалося оточити їх позиції. Проте у цей же самий час відбулися корінні зміни навколо Конго — президент Жозеф Косавубу відправив у відставку прем'єра Моіза Чомбе та відмовився від послуг білих найманців. Таких дій від нього чекали, бо використання білих найманців вступало у протиріччя з ідеєю африканської незалежності. У цьому випадку африканські країни припинили підтримку конголезьких повстанців.
Урочисто попрощавшись, Гоар відбув у ПАР, звідки відправився у навколосвітню подорож на яхті. Проте у всіх конфліктах 1970-х років журналісти знаходили його слід. В 1975 році Гоару приписують вербовку найманців в Анголу. В 1976 році «Клуб диких гусей», фактично прикриття для організації найманців на чолі з Майком Гоаром, розгорнув роботу по всьому світу з вербовки бійців для Родезії.
Сейшельські острови
28 листопада 1981 року в 19.30 за місцевим часом в аеропорту Вікторії, столиці Сейшельських Островів, розташованій на острові Мае, приземлився літак компанії «Свазі ейр». При огляді багажу групи спортсменів в їх сумках знайшли зброю. Почалась перестрілка. Службовці аеропорту викликали сили безпеки, котрі заблокували найманців. Солдатів вдачі врятував випадок: в аеропорту приземлився «Боїнг 707» компанії «Ейр Індія», що йшов за напрямом Солбері-Бомбей. Найманці захопили літак і змусили його приземлитися в південноафриканському місті Дурбан. Всі 44 найманці здались і були розміщені на військово-повітряній базі Ватерклооф неподалік Преторії. Під суд потрапило лише 5 чоловік, решту відпустили. Більшість з них виявились не просто громадянами ПАР, а ветеранами спеціальних підрозділів армії ПАР. На чолі групи був Майк Гоар, який у віці за 60 років ризикнув здійснити блискавичний переворот. На процесі в м. Пітермаріцбург Гоар заявив, що вся операція була підготована за участі розвідки і збройних сил ПАР, відзначивши, що їх озброєння — 75 автоматів АКМ румунського виробництва — було доставлено з армійських трофейних складів. Командир групи Гоар і його зам П.Даффі отримали по 10 років ув'язнення, решта по 5. Хоча в грудні 1982 році більшість з них вже були на волі. Довше усіх сидів Гоар, амністований у квітні 1985 року.
Інша діяльність
Майк Гоар уславився також не лише як командир найманців, а частково і як письменник. У своїх кількох книгах він розповідає про свої походеньки найманця в Конго та Сейшелах, приділяє увагу екологічним проблемам і навіть своїй дружині.
Наприкінці 1970-х років, Гоар був найнятий як технічний консультант для фільму «Дикі гуси», в якому деякі з персонажів нагадують найманців, які служили під його керівництвом.
Бібліографія
- Congo Mercenary, London: Hale (1967)
- Congo Warriors, London: Hale (1991)
- The Road to Kalamata: a Congo mercenary's personal memoir, Lexington, Mass.: Lexington Books (1989)
- The Seychelles Affair, Bantam
- Three Years with Sylvia, London: Hale
- Mokoro — A Cry For Help! Durban North: Partners In Publishing (2007)
- Mike Hoare′s Adventures in Africa Boulder, CO: Paladin Press (2010)
Література
- Журнал «Волонтер» за квітень 2012. — стор. 14-19