CNN

Сі-Ен-Ен (англ. Cable News Network; укр. Кабельна мережа новин), або CNN — одна з провідних телерадіокомпаній світу. Була заснована у 1980 р. Тедом Тернером виключно як телевізійне агентство новин. Зараз розташована у м. Атланта, штат Джорджія, США. Сі-Ен-Ен першою почала цілодобове мовлення у 25-ту річницю свого заснування, 1 червня 2005 р.

Сі-Ен-Ен
CNN
Країна США
Місто реєстрації Атланта, Джорджія
Гасло Найнадійніше ім'я новин
Зона мовлення США
Канада
кабель, супутник, інтернет
Власник(и) Turner Broadcasting System (WarnerMedia)
Заснована 1980
Інтернет http://www.cnn.com

Штаб-квартира компанії розташована в місті Атланта, штат Джорджія, однак в інших містах країни, а також закордоном знаходиться багато філіалів. Тільки в США за станом на грудень 2004 р. глядацька аудиторія Сі-Ен-Ен становила 88,2 млн осіб. Крім США, телекомпанія транслює по кабельній мережі свої передачі також і на Канаду. Окремий підрозділ «CNN International» здійснює мовлення на 212 інших країн світу через супутник. В усьому світі випуски новин телекомпанії дивляться більш ніж 1,5 мільярди осіб.

Станом на 1 червня 2010 року компанія CNN складалася з 14 різних новинних кабельних і супутникових каналів, 2 радіостанцій, 6 інтернет-сайтів і 37 зарубіжних бюро. Новини CNN передаються за допомогою сигналів 38 космічних супутників і доступні вони до перегляду більше 200 млн домогосподарств (households) в 212 країнах і територіях світу. Одним із ключових моментів в історії CNN стало організоване в січні 1991 року висвітлення війни в Перській затоці — вперше військові дії подібного масштабу демонструвалися в прямому телеефірі. Телерепортажі з місця подій у Перській затоці помітно зміцнили престиж CNN як цілодобового джерела міжнародних новин.

11 вересня 2001 CNN стала першою службою новин, яка передала екстрені новини про події, як-от терористичний акт 11 вересня 2001 року.

Незважаючи на провідне положення в США, CNN знаходиться на другому місці серед міжнародних служб новин, поступаючись аудиторії BBC майже вдвічі (BBC World — 277 600 000 домогосподарств). Причиною тому може служити відносно невеликий вік компанії в порівнянні з однією з найстаріших телерадіомовних корпорацій у світі, крім того BBC World доступний відкрито з багатьох популярних супутників, тоді як мовлення CNN в основному кодоване.

Історія

Після того, як Тед Тернер у віці 24 років втратив батька (той покінчив з собою через нездатність виплатити борги свого бізнесу) і успадкував рекламну компанію Turner Outdoor Advertising, 1964 року він купує невеличку збанкрутілу телекомпанію, і змінює її назву на WTCG. Для виділення свого каналу серед решти Тернер вигадує наступний хід: він робить вихід новин на своєму телеканалі на п'ять хвилин пізніше інших каналів. І це спрацювало. Аудиторія каналу зростала, а з нею і доходи від реклами.

1975 року Тед Тернер вирішує заснувати цілодобовий новинарний телеканал. Багато хто відмовляв Тернера від цієї ідеї. Мовляв, нікому не потрібно стільки новин. Та Тернер, якого батько завжди вчив нікого не слухати, почав реалізацію задуманого. 1979 року він вкладає у новий проект перші 20 млн. доларів.

Канал CNN було засновано 1980 року у Атланті. О 18:00 годині 1 червня вийшов перший випуск новин. Перше повідомлення в ефірі каналу — замах на життя борця за громадянські права Вернона Джордана.

Спочатку канал приносив Тернерові самі збитки: 2 млн доларів щомісяця. CNN жартома стали називати Chicken Noodle Network (дослівно: Мережа Куриної Юшки). Зарплатня працівників телеканалу була нижчою за зарплатню працівників середньої радіостанції. Та оптиміст Тернер продовжує інвестувати у свій проект і заражує своїм ентузіазмом підлеглих.

Проведення прямих ефірів із місць подій в епоху, коли швидко розвиваються інформаційні технології, ширить популярність каналу. 1982 року відкривається бюро у Японії, а 1985-го — розширюється мережа європейських бюро. На момент заснування каналу їх було тільки два — у Лондоні та Римі.

Участь телекомпанії в трансляції подій із Близького Сходу вивела її на провідне місце серед інших телекомпаній. Зокрема, під час американського вторгнення в Ірак у 1991 р. кореспонденти телекомпанії були в самому центрі подій, у Багдаді, серед американських військових і передавали наживо події, які відбувалися. Дуже швидко, нікому невідомі кореспонденти здобули світвої слави і телекомпанія стала одним із провідних джерел інформації у світі. З того часу компанія значно розширилася і за кількістю глядачів займає у світі друге місце після Бі-Бі-Сі.

CNN висвітлює події серпневого путчу в Москві (1991 рік) та показує в прямому ефірі штурм Верховної Ради РФ (1993 рік).

Також події 11 вересня 2001 року під час атак на Всесвітній Торговий Центр у Нью-Йорку здобули ще більшої популярності телекомпанії, оскільки Сі-Ен-Ен не тільки першими перервали свою програму передач для термінового висвітлення подій у Нью-Йорку, але також транслювали в ефірі повідомлення від своїх кореспондентів із місця подій цілодобово.

Окрім випусків новин на декількох каналах, компанія має низку інформативних програм, ток шоу та інтерв'ю. Такі дуже популярні авторські програми, як «Наживо з Ларрі Кінгом», «Ввечері з Лу Доббсом» та «Андерсон Купер 360°» є одними з найпопулярніших в Америці. Документальні фільми та розслідування Кристіан Аманпур користуються популярністю не тільки в США, але й за кордоном. Окрім англійської, мовлення також ведеться на окремих каналах іспанською, арабською та турецькою мовами. Випуски новин також виходять в інтернеті, де окрім новин є й фотографії та відеокліпи подій.

У телекомпанії існує певна кількість критиків, які були невдоволені однобоким висвітленням подій у світі та критикували телекомпанію за насаджування, на їх думку, американського погляду на події у світі. Серед домашньої аудиторії основною критикою була, на думку деяких, занадто ліберальна редакційна політика.

Очільники

27 липня 2012 року президент CNN Джим Уолтон оголосив, що до кінця року піде у відставку після 30 років роботи у мережі [1]. У січні 2013 року його місце зайняв колишній президент NBCUniversal Джефф Цукер [2].

У лютому 2022 року Джейсон Кілар, виконавчий директор WarnerMedia, власник CNN, попросив Цукера піти у відставку. Все через суперечки Цукера з одним із його помічників, під час розслідування зусиль колишнього ведучого CNN Кріса Куомо приховати репортажі, які б могли зашкодити його брату Эндрю Куомо, губернатору штату Нью-Йорк. Наразі тимчасовими керівниками CNN Кілар оголосив віцепрезидентів Майкла Басса, Эмі Энтеліс і Кена Яутц [3].

CNN у США

Згідно з рейтингом Нільсена, CNN посідає перше місце серед новинних мереж. Однак вона поступається новинний мережі Fox News за кількістю довгострокових глядачів (Точкові рейтинги Нільсена). В основному CNN веде мовлення зі своєї штаб-квартири в центрі міста Атланта, і зі студій у Нью-Йорку і Вашингтоні. У США, за станом на грудень 2004 року, новинний канал був доступний у 88,2 мільйонах квартир і будинків і в більш ніж 890 тис. готельних номерів у США.

Мережа корпунктів CNN

Бюро в США

Міжнародні бюро

Примітка: Товстим шрифтом виділені бюро, які існують із моменту заснування CNN.

Оригінальні програми

Moneyline «Лінія коштів»

Moneyline прем'єра відбулася в 1980 році. Впродовж більше ніж 20 років програма була основним фінансовим шоу CNN. Згодом ведучий програми Лу Доббс, перейшов від серйозних фінансових новин до більш загальних повідомлень і економічного та політичного коментаря. Передачу декілька разів перейменовували в MoneyLine з Лу Доббс, Лу Доббс MoneyLine а потім Лу Доббс Сьогодні ввечері. У 2010 році Доббс пішов у відставку на тлі суперечок із приводу його роздумів у ефірі, щодо громадянства Барака Обами. Він розмірковував чи був президент США за народженням громадянин США — а це необхідна умова для того аби обіймати посаду президента у США, згідно з Конституцією США.

«Еванс і Новак»

Політична дискусія, шоу Еванс і Новак створене в 1980 році. Програма стала однією з найбільш популярних дискусійних програм кабельної мережі. В 1998 році Хант і Шилдс були названі постійними членами шоу та програму перейменували на — Еванс, Новак, Хант та Шилдс Crossfire «Перехресні вогні» У червні 1982 року, канал запустив нічну програму політичних дебатів, Crossfire, у якій вели дискусії з політичних питань протилежні точки зору. Програму організували представник ліберальної партії Том Брейден і консерватор Пет Б'юкенен. Ідея програми з'явилася, коли Брейден і Б'юкенен вели дебати під час щоденного радіо-шоу в 1978 році. Ці супернчки набирали популярності і переросли у телепрограму. У 1985 році Б'юкенен покинув шоу, щоб стати директором із комунікацій у президентської адміністрації Рональда Рейгана. Його замінили на консервативного оглядача Роберта Новака, який був одним з організаторів іншої політичної програми на CNN.
«Ларрі Кінг Живий»
У червні 1985 року CNN запустив у прайм-тайм шоу-інтерв'ю, яку організував Ларрі Кінг — «Ларрі Кінг наживо», програма о відомих діячах, політиках, бізнесменах та т. п. Шоу стало найтривалішою програмою на CNN, яка існувала 25 років. До 2001 року шоу мало найбільший рейтинг серед програм усіх телеканалів США. Після 2001 року його перевершив О'Рейлі зі своєю програмою на каналі Fox News Channel і з тих пір він залишається найрейтинговішим шоу серед програм кабельного телебачення. На відміну від багатьох інтерв'юерів, Ларрі Кінг мав прямий, неконфронтаційний підхід. Його стилю інтерв'ю був характерний такт зі сплесками відвертого сарказму. Критики стверджують, що Ларрі Кінг задавав «м'які» питання.
«Шаттл лиха — Челленджер»
28 січня 1986 року CNN був єдиним каналом, що забезпечував пряму трансляцію запуску космічного човна Челленджер. Цей прямий репортаж у школи набув резонансу по всій країні. Шаттл Челленджер вибухнув всього за 73 секунд після зльоту. Сім астронавтів, у тому числі шкільний вчитель Кріста Маколіфф, загинули в результаті катастрофи. «Порятунок маляти Джессіки» 14 жовтня 1987, 18-місячний малюк Джессіка Мак впала у колодязь у місті Мідленд, штат Техас. CNN швидко повідомив про історії, і це допомогло йому завоювати увагу глядачів до проблеми. 

Різноманітність шоу

«Спорт Сегодня» (1980—2001), «Люди в новинах», «Стиль з Ельзою Кленсша» (1980—2000), «Бізнес Ранок», «CNN Світанок» (1980—2005).

Радіо CNN

Радіо CNN — це радіомережа цілодобового мовлення у прямому етері, що належить телевізійному каналу CNN. Мовлення на радіостанціях CNN здійснюється різними мовами, відповідно до території розповсюдження. Радіопрограма включає в себе новини та спорт, а також розважальні програми та музику. На радіостанції є такі радіопрограми[4]:

 1. "In the Area" - програма сконцентрована на національних новинах, ведучий якої Еліот Спітцер. Головною темою є дискусії та інтерв’ю CNN із співавторами, гостями та новинами.
 2. "Your money" - Программа про гроші та бізнес. Ведуча Крістин Роменс розбирає усі ділові новини за тиждень та показує, як вони впливають на звичайних громадян.
 3. "CNN Presents" - Розкриття розслідувань, із захоплюючими персонажами. CNN Presents пропонує довгоформатні, розслідувальні звіти та документальні фільми.
 4. "Early Start" - американська ранкова телевізійна новиннєва програма.
 5. "Morning Express with Robin Meade" - Робін, Боб, Дженніфер, Меліса, Кой та Хайнс допомагають глядачам розпочати свій день із швидкого погляду новин дня.
 6. "CNN Late Edition" - програма інтерв'ю телеканалу CNN у прямому ефірі, яку веде репортер-ветеран Вольф Бліцер. Програма є "останнім словом у недільній розмові" та основним джерелом новин на перших сторінках у понеділок вранці та ін.

Починаючи з лютого 2019 року, аудіосигнал CNN розповсюджується на вебсайті Entercom Radio.com та додаток.

Інші платформи

Вебсайт

CNN запустила свій вебсайт CNN.com (спочатку відомий як CNN Interactive) 30 серпня 1995 року [5]. Протягом першого десятиліття сайт набирав оберти і на сьогодні є одним із найпопулярніших новиннєвих вебсайтів у світі.

За даними Nielsen/NetRatings, у квітні 2009 року CNN.com зайняв третє місце серед глобальних новиннєвих онлайн-сайтів за кількістю унікальних користувачів у США (у порівнянні з попереднім роком, ця кількість підписників зросла на 11%) [6].

CNN Pipeline — це назва платної служби підписки, відповідного вебсайту та «замовника» доставки контенту, який забезпечував потоки живого відео з чотирьох джерел, доступ за запитом до історій та звітів CNN, а також необов'язкові спливні «повідомлення про новини» для користувачів комп'ютерів. Встановлення «замовника» було доступне для користувачів ПК під управлінням Microsoft Windows. Був також браузерний веб«замовник», який не вимагав установки. Послугу було припинено у липні 2007 року та замінено безплатною потоковою службою.

18 квітня 2008 р. сайт CNN.com зазнав атаки китайських хакерів, як помсту за розповсюдження на своєму каналі статті про хвилювання в Тибеті 2008-го. CNN повідомив, що вони вжили запобіжних заходів після того, як стало відомо про напад, що готується [7][8]. Компанія була нагороджена премією Emmy Awards 2008 в галузі технологій та інженерії за розробку та впровадження інтегрованої та портативної системи збору цифрових новин (DNG) у режимі реального часу, редагування, зберігання та пересилання на основі IP [9]. Перше використання цих технологій відбулося у квітні 2001 року, коли кореспондентка CNN Ліза Роуз Уівер [10] спостерігала [11] за звільнення екіпажем ВМС США пошкоджений літак електронного спостереження після інциденту на острові Хайнань. Технологія складалася з відеотелефона виробництва 7E Communications Ltd із Лондона (Великобританія) [12]. Цей робочий процес DNG сьогодні використовується мережею для отримання матеріалів по всьому світу за допомогою Apple MacBook Pro, різних професійних цифрових камер, програмного забезпечення від Streambox Inc. та терміналів BGAN от Hughes Network Systems.

24 жовтня 2009 року CNN запустила нову версію вебсайту CNN.com; до оновленого сайту додалися нова опція «зареєструватися», за допомогою якої користувачі можуть створювати власне ім'я користувача та профіль, а також нова функція «CNN Pulse» (бета-версія) разом з новою темою червоного кольору [13]. Разом з цим більшість новин, що зберігалися на сайті, були видалені.

CNN та інформаційні війни

Колишній керівник CNN, нині новий керівник Ради керуючих із телерадіомовлення США Волтер Айзексон вважає Росію і канал Russia Today ворогом США. На думку головного редактора Russia Today Маргарити Сімоньян, ці заяви багато прояснюють у політиці медіакомпанії CNN, якою Айзексон керував у минулому: «Уявляю, який шум піднявся б, якби високопоставлений російський чиновник, відповідальний за телерадіомовлення, назвав CNN і Америку ворогами Росії. Мабуть, пан Айзексон сказав більше, ніж хотів сказати. Вражаюче, що людина, яка відкрито вважає Росію і Китай ворогами США, не один рік очолював CNN».

Міжнародний конфлікт

Між російським державним телебаченням і телеканалом новин CNN розгорілася словесна перепалка. Все почалося з того, що американський кореспондент образив почуття росіян, назвавши меморіал радянським воїнам у Білорусі «огидним». З відповіддю росіяни не забарилися. У недільному ефірі російський ведучий Дмитро Кисельов натякнув, що меморіал Корпусу морської піхоти США імітує ніщо інше, як одностатевий секс[14]. Дмитро Кисельов відомий своїми різкими заявами щодо американців, а також гомосексуалів. Торік, наприклад, епатажний російський ведучий заявив, що серця геїв потрібно закопувати в землю або спалювати. До слова, нещодавно Кисельов очолив одне з найбільших інформагентств Росії — «РИА Новости». Телеканал CNN, у свою чергу, за образу білорусів публічно вибачився. Відповідну заяву редакція каналу опублікувала на своєму сайті. Матеріал журналіста відразу ж видалили.

CNN та Крим

Канал CNN у новорічному матеріалі у січні 2019 року опублікував фото, де окупований Крим значиться, як частина Росії[15]. У матеріалі про те, як у різних країнах світу святкують Новий рік, телеканал CNN опублікував фото з окупованого Сімферополя із позначкою «Simferopol, Russia». У відповідь в українському посольстві в США порадили CNN «ретельніше перевіряти факти».

Ефект CNN

Через Війну в Перській затоці та інші кризи початку 1990-х років (зокрема, Битва в Могадишо) чиновники Пентагону, ввели термін «ефект CNN». Він у реальному часі описував вплив телеканалу на свідомість глядачів 24 години на добу. Він ілюстрував події та процеси прийняття рішень американського уряду. Джон Кизеветтер пояснив: «CNN змінило новини. Завдяки CNN тепер новини не мають циклу. Коли літак розбився, або прозвучали постріли в школі, ми очікуємо побачити це відразу по всіх новинах. Ми не залежимо від мовних мереж Великої трійки. Перелом настав після 10-го дня народження CNN. Зокрема, війна в Перській затоці показала, наскільки CNN змінив світ. Американські військові лідери підбирали слова ретельно під час телевізійних прес-брифінгів, знаючи, що Саддам Хусейн дивився CNN, теж». [4]

Нагороди та відзнаки

1998: CNN отримала нагороду Four Freedom Award за свободу слова[16].

2017: CNN отримала премію принца Реньє III на телевізійному фестивалі в Монте-Карло за документальний фільм "Мідвей: Пластиковий острів" про забруднення моря[17]

2018: CNN отримала премію Закордонного прес-клубу Америки Девіда Каплана за найкращі репортажі з-за кордону на телебаченні та у відеорекламі падіння ІДІЛ. Репортаж Ніка Патона Уолша та Арви Деймон[18]

2018: CNN отримала премію Джорджа Полка за репортажі про розкриття прихованого сучасного аукціону рабів африканських біженців у Лівії. Репортаж Німи Ельбагір та Раджі Разек[19]

2018: Німа Ельбагір як журналістка CNN отримає нагороду «За мужність у журналістиці»» за 2018 рік від Міжнародного фонду жіночих медіа[20]

2018: CNN виграла рекордні шість нагород Emmy Awards. Це нагороди за: видатне висвітлення останніх новин, видатне постійне висвітлення сюжету новин у ефірі новин, видатне інтерв’ю в прямому ефірі, видатне повідомлення про важкі новини в ефірі новин, видатні спеціальні новини, видатні наукові, медичні та екологічні звіти[21]

2019: Школа USC Annenberg присудила CNN нагороду Уолтера Кронкіта за CNN Parkland Town Hall[22]

2020: Ед Лавандера з CNN було нагороджено премією Пібоді за репортаж "The Hidden Workforce: Undocumented in America"[23]

Примітки

 1. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 2. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 3. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 4. Listen to CNN Newsroom on CNN on TuneIn. TuneIn (en-us). Процитовано 25 квітня 2021.
 5. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 6. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 7. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 8. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 9. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 10. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 11. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 12. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 13. CNN. Wikipedia (англ.). 19 лютого 2022. Процитовано 23 лютого 2022.
 14. Журналісти CNN та Россия-1 обмінялись словесними образами
 15. CNN назвав окупований Крим російським
 16. Four Freedoms Awards | Roosevelt Institute. web.archive.org. 25 березня 2015. Процитовано 25 квітня 2021.
 17. CNN Wins Prince Rainier III Special Prize at Monte Carlo TV Festival (амер.). Процитовано 25 квітня 2021.
 18. Overseas Press Club of America Announces Annual Award Winners - OPC. web.archive.org. 23 серпня 2018. Процитовано 25 квітня 2021.
 19. CNN Wins George Polk Award for Undercover Report on Slave Auctions in Libya. Процитовано 25 квітня 2021.
 20. CNN’s Nima Elbagir to Receive 2018 Courage in Journalism Award (амер.). Процитовано 25 квітня 2021.
 21. CNN Wins Network-Record Six News & Documentary Emmy® Awards (амер.). Процитовано 25 квітня 2021.
 22. Here’s Who Won 2019 Walter Cronkite Awards for Excellence in TV Political Journalism. adweek.it (амер.). Процитовано 25 квітня 2021.
 23. Vella, Lauren (10 червня 2020). Journalists Engel, Lavandera among 2020 Peabody Award winners. TheHill (англ.). Процитовано 25 квітня 2021.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.