Малала Юсафзай

Мала́ла Юсуфза́й (пушту ملاله یوسفزۍ, англ. Malala Yousafzai; нар. 12 липня 1997[5], Мінгора, Пакистан) — пакистанська правозахисниця, яка виступає за доступність освіти для жінок у всьому світі. 9 жовтня 2012 року була важко поранена бойовиками з терористичного руху Техрік Талібан-і-Пакистан за свою правозахисну діяльність. Лауреатка премій Сімони де Бовуар та Сахарова. Лауреатка Нобелівської премії миру 2014 року, котру отримала разом з індійським правозахисником Кайлашем Сат'ярті. Наймолодша лауреатка в історії Нобелівської премії, отримала її у віці 17 років.

Мала́ла Юсуфза́й
пушту ملاله یوسفزۍ
Народилася 12 липня 1997(1997-07-12) (24 роки)
 Пакистан:
Хайбер-Пахтунхва: округ Сват, місто Мінгора
Громадянство  Пакистан
Національність пуштунка
Місце проживання Бірмінгем
Діяльність блогер BBC, громадська активістка
Відома завдяки захисниця освітніх прав жінок
Alma mater Edgbaston High Schoold (2017)[1] і Коледж Леді Маргарет (2020)[2]
Знання мов англійська[3], урду і пушту
Напрямок Права дитини
Конфесія сунітка-мусульманка
Батько Юсуфзай Зіауддін
Мати Toorpekai Yousafzaid
У шлюбі з Asser Malikd[4]
Нагороди
IMDb ID 5324796
Сайт malala.org

Блог

На початку 2009 року, у віці 11 років, Юсуфзай стала відома у світі завдяки блогу, який вела для Бі-бі-сі. У блозі вона детально розповідала про своє життя при режимі талібів, про їхні спроби взяти під контроль долину Сват і про свої погляди на розвиток освіти для дівчаток. Наприкінці 2009 року пакистанські військові розгорнули повномасштабний наступ проти бойовиків, що призвело до вигнання талібів з долини Сват. Малала Юсуфзай посіла перше місце на щорічній Національній пакистанській молодіжній премії миру за свій опис цих подій у блозі.

Прихильниця троцькістської Міжнародної марксистської тенденції та учасниця проведеної цією організацією літньої школи у Сваті[6].

Замах

9 жовтня 2012 року Малала Юсуфзай поверталася додому зі школи на шкільному автобусі; автобус був зупинений людьми в масках і зі зброєю. Один з бойовиків зайшов в автобус і став питати дітей, хто з них Малала. Коли її особу було встановлено, таліб двічі вистрілив в дівчинку, влучивши в голову і шию. Одна з куль пройшла навиліт, і дві дівчинки, які сиділи позаду Малали, також дістали вогнепальні поранення. Малалу доставили у критичному стані у військову лікарню міста Пешавар. Після тригодинної операції хірургу вдалося дістати кулю з її мозку. Дівчинка перебувала в комі, шанси на її одужання були невеликі.

Група з 50 ісламських священнослужителів у Пакистані винесли фетву проти тих, хто намагався вбити її.

Малала Юсафзай на зустрічі з Бараком Обамою, його дружиною і донькою в Овальному кабінеті, 11 жовтня 2013

Коли стан Малали став стабільним, пакистанський уряд організував для неї авіапереліт у Велику Британію. Дівчинка проходила лікування в лікарні міста Бірмінгем. Її батько зробив заяву, що дочка повернеться жити в Пакистан після курсу реабілітації у Великій Британії[7]

4 січня 2013 Малалу було виписано з лікарні, вона продовжувала проходити лікування в амбулаторному режимі[8].

Відзнаки

1 лютого стало відомо, що Юсафзай висунуто на Нобелівську премію миру 2013, однак ця премія не була їй присуджена.

12 липня того ж року, у день свого 16-річчя, Малала виступила в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку.

8 жовтня у Лондоні вийшла автобіографія Юсуфзай.

10 жовтня Юсафзай отримала премію Сахарова за свободу думки[9].

У 2013 році була нагороджена премією імені Анни Політковської.

Через рік 10 жовтня 2014 року, сімнадцятилітня пакистанська мусульманка Юсуфзай разом із шістдесятилітнім індійським індуїстом Кайлашем Сат'ярті, котрий також бореться за захист прав дітей, здобули Нобелівську премію миру.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.