Мала Маньківка

Мала́ Манькі́вка (старі назви Монастирок, Маньківочка) село в Україні, в Уманському районі Черкаської області, підпорядковане Харківській сільській раді. У селі мешкає 195 людей.

село Мала Маньківка
Країна  Україна
Область Черкаська область
Район/міськрада Уманський район
Рада Харківська сільська рада
Облікова картка Село на сайті ВРУ 
Основні дані
Перша згадка 1650 рік
Населення 195
Поштовий індекс 20131
Телефонний код +380 4748
Географічні дані
Географічні координати 48°59′45″ пн. ш. 30°22′00″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
190 м
Відстань до
обласного центру
131,2 (фізична) км[1]
Відстань до
районного центру
5 км
Найближча залізнична станція Поташ
Відстань до
залізничної станції
10 км
Місцева влада
Адреса ради с. Харківка
Сільський голова Щур Юрій Миколайович
Карта
Мала Маньківка
Мала Маньківка
Мапа

Село розташоване за 5 км на північний схід від смт Маньківка та за 10 км від залізничної станції Поташ.

Історія

В історичних джерелах село значиться з 1650 року і то як Монастирок (тому, що діяв Троїцький монастир), то як Маньківочка (можливо, від назви однойменної річки, чи від того, що першими поселенцями тут були родини з містечка Маньківки). Землі й поселення належали польському землевласникові Франциску Селезію Потоцькому, який у своїх маєтках викорінював православ'я. На Уманщині, зокрема на Маньківщині, було близько 100 греко-католицьких церков. В Акті Уманського василіянського монастиря закарбовано таку подію:

Франциск Салезий Потоцкий с женою своєю Анною Потоцкою ввел базилианов в свой наследственный город Умань и фундацией, 1 февраля 1766 года подарил им в вечное владение деревню Маньковку, называемую «Монастырком».

Цей Потоцький відвів значну ділянку землі, монастиреві, яким у 70-х роках XVII століття керував отець Іполіт Куничний, заклав церковно-приходську шестикласну школу для навчання дітей шляхти. У монастирі було 14 ченців-викладачів і 400 учнів. Ігуменом монастиря став Іраклій Костецький, відомий поборник впровадження греко-католицизму на Правобережній Україні.

Письменник Павло Алеппський, мандруючи краєм із патріархом Макарієм, занотував про Монастирок такий історичний факт:

В зтом селений находился монастир, у нем служил иноконом Гедеон, у мире Юрий Хмельниченко — сын Богдана.

Це стверджує у своїх «Сказаниях…» і Лаврентій Похилевич:

В селений этом существовал монастьгрь небольшой, с деревяными кельями и церковью. Первоначально он был православний и существовал уже в XVII столетии и в нем некоторое время пребывал в числе монахов Гедеон, у мире Юрий Хмельницкий, сын Богдана.
В последствии монастырь зтот, завися от Уманского, был обращен в униатский, и упразднен в 1832 году, но церковь монастырская обращена в православную приходскую для жителей Монастырки еще в 1795 году. Самое сельцо Монастырок принадлежало первоначально базилянам.

У 1900 році в селі було 93 двори: кількість мешканців: чоловіків — 233, жінок — 232. На той час тут діяли церква та два млини.

У 1905 році село Мала Маньківочка відносилося до Маньківської волості Уманського повіту Київської губернії, у землекористуванні населення знаходилося 477 десятин; на той час у селі було 105 дворів.

132 мешканці села воювали на фронтах Другої світової війни, з них 58 нагороджені орденами і медалями, 68 загинули. В 1953 році на братській могилі споруджено пам'ятник.

На землях села виявлено сліди трипільської культури, поселення білогрудівської, чорноліської, зарубинецької та черняхівської археологічних культур.

Галерея

Примітки

Література

  • Жадько В. Маньківщина. Не забуваймо рідного порогу. — К.,2006. — С. 250-256.
  • Універсальна енциклопедія «Черкащина». Упорядник Віктор Жадько. — К.,2010. — С. 560-561.
  • Історія міст і сіл Української РСР. К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР. — 15 000 прим.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.