Маллет (зачіска)
Маллет (англ. mullet) — це тип зачіски (фризу́ри), в якому волосся підстрижене коротко спереду і з боків, а ззаду воно довге. Американці кажуть про маллет: «Ділова спереду, для вечірки ззаду» (англ. It's all business in the front, and all party in the back). Маллет носять як чоловіки, так і жінки.
Маллет відрізняється від «щурячого хвостика» — вузького пасма довгого волосся, залишеного ззаду. Існує безліч варіацій на тему зачіски маллет, але справжня повинна мати не менше 8—10 см довжини.
Походження
Походження зачіски маллет не цілком зрозуміле. Ентузіасти стверджують, що такі зачіски носили стародавні єгиптяни, а також галли та скандинави. Згідно з американськими легендам, рибалки в XIX столітті носили довге волосся ззаду, щоб не застудити шию, і це послужило виникненню назви англ. mullet, що в перекладі з англійської означає «кефаль». Термін також згадується у фільмі «Холоднокровний Люк» 1967 року за участю Пола Ньюмена і Джорджа Кеннеді, в якому герой Кеннеді називає чоловіків із довгим волоссям «маллетоголовими» (англ. Mulletheads). В США зачіска маллет асоціювалася з «білим непотребом» — декласованим білим населенням, яке наймалося на роботи нарівні з неграми. Пізніше зачіска маллет стала модною серед рок-музикантів.
Мода на маллет повернулася в 1970—1980-х роках, значну роль в її популяризації відіграв рок-співак Девід Бові. Якщо в 70-х зачіска була короткою, то в 80-х вона значно подовжилася, що разом із модою на мелірування волосся, спричинило досить гротескний ефект.
Маллет носили багато кіноакторів, спортсменів і рок-музикантів. У Канаді та скандинавських країнах маллет навіть називають «зачіскою хокеїста» (hockeyfrilla). Згідно з традиційною версією, запропонованою Оксфордським словником, термін mullet був придуманий музикантами групи «Beastie Boys», хоча вираз «mullet-headed» зустрічається ще в Марка Твена в романі «Пригоди Гекльберрі Фінна».
Поворотним пунктом у популярності зачіски стала критична стаття Майка Ді в журналі групи «Beastie Boys», опублікована в 1995 році. «Немає нічого гіршого, — говорилося в ній, — за погану зачіску. І, мабуть, найгіршим прикладом тут є те, що ми називаємо маллет». Наступні кілька сторінок містили пасквіль щодо зачіски, який супроводжувався великою кількістю фотографій знаменитостей, які носили цей стиль. Незабаром після того, як стаття була опублікована, вона стала популярною в середовищі шанувальників групи і в молодіжній культурі загалом. Це призвело до того, що протягом декількох років маллет майже повсюдно висміювали.
Відомі особи
У Радянському Союзі найвідомішими особами з зачіскою маллет були рок-музиканти Віктор Цой (з 1983), Костянтин Кінчев, який перейняв моду від американки Джоани Стінгрей тощо. Сьогодні маллет вельми популярний серед різних соціальних груп. У той же час, у США ставлення до зачіски неоднозначне. Традиційно так підстригаються мешканці американської глибинки та певні категорії громадян — реднеки, біле бидло тощо.
Серед найвідоміших: музиканти Девід Бові, Філ Коллінз і Пол Маккартні, кіноактор Мел Гібсон, хокеїст Вейн Грецкі, реслери Галк Гоган і Шон Майклз (до середини 1990-х), фігурист Джонні Вейр.
Також американській актрисі Крістен Стюарт для зйомок у фільмі «Раневей» довелося для зачіски маллет підстригти свої фірмові довгі кучері та перефарбуватися з каштанового на чорний колір[1].
Різновиди
Існує велика кількість модифікацій зачіски маллет, наприклад скаллет (англ. skullet, від англ. Skull — череп). Скаллет — це вистрижена електричною машинкою «під нуль» (або облисіла в силу природних причин) голова з довгим волоссям ззаду.