Манатов Шаріф Ахметзянович
Шаріф Ахметзяновіч Манатов (башк. Шәриф Әхмәтйән улы Манатов 20 жовтня 1887, Монатово, нині не існує, територія в Курганській області — 1936, Смородинка, Челябінська область) — державний і громадський діяч, один із лідерів Башкирського національного руху, Голова Башкирського центрального шуро, вчений-сходознавець, журналіст, соціолог.
Манатов Шаріф Ахметзянович | |
---|---|
башк. Шәриф Әхмәтйән улы Манатов | |
| |
Народився |
20 жовтня 1887 Челябінський повітd, Оренбурзька губернія, Російська імперія |
Помер |
1936 Смородинка (Міас), Miass Urban Okrugd, Челябінська область, РСФРР, СРСР |
Поховання | Кучуково[1] |
Країна | СРСР |
Діяльність | журналіст, політик |
Alma mater | Галія (медресе) і Bekhterev Research Instituted |
Знання мов | російська |
Посада | Член Всеросійської ради |
Партія | КПРС |
Життєпис
Шаріф Ахметзяновіч (Ахметович; Ахмедович; Шаріф Ахметзян) Манатов (Монатов) народився 20 жовтня 1887 року (за іншими даними 1892 року) до сім'ї башкирського мулли в селі Манатово в Катайській волості Челябінського повіту Оренбурзької губернії . Рішенням Курганського облвиконкому № 389 від 27 вересня 1965 року с. Монатово Юламановскої сільради Альменєвского району Курганської області виключена як таке, що зселилося.
Спочатку вступив до медресе «Галія» в Уфі . Середню освіту здобув у семінарії Семипалатинська (закінчив в 1910 році).
У 1910 році вступив на історико-філологічний факультет інституту імені Бехтерева в Санкт-Петербурзі . З вересня 1911 року навчався на педагогічному факультеті Петербурзького психоневрологічного інституту за спеціальністю «загальна історія». У жовтні 1914 року пішов з 3-го курсу. Працював журналістом. У 1914 році в газеті «Тормош» («Життя», Уфа) опублікував статтю, в якій писав, що мусульмани Росії завжди будуть працювати попліч із російською інтелігенцією. У 1914 році вступив до Стамбульського університету . У січні 1915 року — березні 1916 року працював вагарем на женевській шоколадній фабриці, потім на фермі в передмісті Онé. У Швейцарії (Цюріху або Женеві) зустрічався з В. І. Леніним.[2] З січня 1917 року Манатов є членом партії меншовиків-інтернаціоналістів. Після Лютневої революції повернувся в Оренбург. Тут він вливається в Башкирської національний рух і стає одним з організаторів Башкирських з'їздів (курултаїв) і руху за створення автономії Башкортостану .
Башкирське обласне шуро було обране 20 липня 1917 року в Оренбурзі на I Всебашкирському курултаї в складі 6 осіб. Головою було обрано Манатова Шаріфа. Обрані членами виконавчого комітету Центрального шуро: Шаріф Манатов, Гаріф Мутін, Сагід Мрясов, Ільдархан Мутін, Осман Куватов, Харіс Юмагулов. Шуро безпосередньо займалося підготовкою переговорів і здійсненням Башкирської територіальної автономії в федеративному устрої Росії. II Всебашкирський курултай, що відбувся 25-29 серпня 1917 року в Уфі, знову висловився за федеративно-демократичний устрій Росії і переобрав обласне шуро: його склад збільшився до 12 осіб, головою шуро знову був обраний Шаріф Манатов, а його заступником став Ахмет-Закі Валіді. Після Жовтневої революції в Петрограді Манатов переїхав разом з шуро до Оренбургу, де шуро приєдналося до сформованого в жовтні 1917 року Комітету порятунку Батьківщини і Революції на чолі з отаманом Олександром Дутовим. Башкирський Уряд в Оренбурзі 11 листопада 1917 року у Фармані № 1 (Указ № 1) підтвердило необхідність для башкирів власного національного самоврядування. А 15 листопада 1917 року Башкирське обласне шуро явочним порядком прийняло вже постанову про проголошення автономії Башкортостану, яка на наступний день була оголошена Фарманом № 2 (Указ № 2). Його підписали голова шуро Шаріф Манатов, його заступник Ахмет-Закі Валіді, секретар шуро Шайхзада Бабич і шість завідувачів відділами шуро. У постанові і Фармане говорилося: «Башкирська обласна рада оголошує башкирську територію Оренбурзької, Уфімської, Самарської і Пермської губерній з цього 15 листопада автономною частиною Російської республіки».[3] Як голова Башкирського уряду був уповноважений вести переговори з РНК про автономію Башкортостану, затверджену Установчим Башкирським Курултаєм (парламентом) в грудні 1917 року в Оренбурзі.
8-20 грудня 1917 року в Оренбурзі відбувся III Всебашкірський установчий курултай . На ньому було вирішено затвердити проголошення автономії Башкортостану в межах Малої Башкирії, що охоплює територію, зайняту східними башкирами, з поділом її на 9 кантонів. З'їзд утворив органи автономного управління Малої Башкирії, визначив склад передпарламенту — Малого Курултаю з 22 членів і 3 кандидатів. При таємному голосуванні за більшістю поданих голосів перші два місця в члени передпарламенту зайняли, відповідно, Шариф Манатов і Ахмет-Закі Валіді. Манатов, будучи членом Установчих Зборів за списком башкир-федералістів Оренбурзької губернії, приїхав до Петрограда 6 (19) січня 1918 року, коли Установчі збори були розпущені. 7 січня 1918 року при зустрічі з Леніним Манатов заявив, що є люди, які намагаються представити башкирська рух як нібито спрямоване проти революції, що не відповідає дійсності; Ленін же в свою чергу запропонував створити центральне мусульманську установу, застереживши при цьому (відповідно до спогадів Манатова): якщо будете діяти заодно з Йосипом Сталіним, то досягнете всього, чого бажаєте[4].
Комітет у справах мусульман Внутрішньої Росії, створений декретом РНК від 17 січня 1918 року при Народному комісаріаті у справах національностей РРФСР, в складі: М. М. Вахітов (голова), Г. Г. Ібрагімов і «член колишнього Установчих зборів від Оренбурзької губ.» Ш. А. Манатов (заступник голови).
Манатов співпрацював у першій газеті татарською мовою «Чулпан» («Ранкова Зірка»).
Після арешту шуро і Башкирського уряду (обраного на Башкирському курултаї в Оренбурзі в грудні 1917 року) 4 лютого 1918 року Оренбурзьким ВРК Тимчасовий Революційний Рада Башкортостану (сформована в той же день) звернулася в Наркомнац з вимогою арешту Манатова, на що Сталін відповів: Манатов «затверджений членом Мусульманського комісаріату при РНК. Він по вашій телеграмі заарештований не буде, не буде також знятий із займаної ним посади»[5]. Манатов підписав разом зі Сталіним та іншими "Положення Наркомнаца про утворення Татаро-Башкирської Радянської Республіки " (опубліковано 23 березня в «Правді»).
У березні 1918 року він познайомився з засновником Комуністичної партії Туреччини Мустафою Субхі . Цілком ймовірно, що саме Субхі рекомендував Шаріфа Ахметовича для підпільної революційної роботи в Туреччині.
У травні 1918 року Шаріф Манатов вступив до лав ВКП(б). Тоді ж, під час спільної поїздки в Уфу, Г. Г. Ібрагімов «відправив Манатова за ґрати», про що 21 липня повідомила місцева газета «Вперед». З Сарапульської в'язниці Манатов відправив лист Й. Сталіну і був звільнений. З січня 1919 року перебував у відрядженні в Туреччину для надання допомоги в створенні комуністичної партії. Тут обраний до президії Анкарського комітету Компартії, заснував і очолив газету «Єні дунья». Восени 1920 року заарештований, утік («підкупивши вартових»). Декретом Раднаркому від 21 грудня 1920 року його призначають повноважним представником Наркомнаца в Башкирській АРСР .
У жовтні 1921 повернувся в Москву в якості представника Башкирії в Наркомнаце . З березня 1923 року очолював ГУС Туркестанського Наркомосу (Ташкент). З грудня 1923 року по травень 1925 року керував Академічним центром при Народному комісаріаті освіти БАССР (Уфа). У вересні 1924 року під час чистки радянських установ від «небажаних елементів» був звільнений від роботи. Потім працював в Ярославському педагогічному інституті, був завідувачем відділом друку ЦК Компартії Азербайджану, ректором педагогічного інституту. У 1925—1931 рр. викладав «історію більшовизму і ленінізму» в Закавказькому Комуністичному інституті ім. 26 бакинських комісарів (Тифліс), завідував пропагандистським підвідділом агітпропу Закавказького крайкому партії. У зв'язку з погіршенням здоров'я переїхав до Криму, з листопада 1931 року по жовтень 1932 року на посаді професора викладав в Сімферопольському комвузі (був також «керівником історичної кафедри»). З 1 жовтня 1932 року за відрядженням ЦК ВКП(б) і за поданням С. Ф. Ольденбурга зарахований до аспірантури ІВ АН СРСР (по арабському відділенню; науковий керівник акад. І. Ю. Крачковський; спеціальність «історія Туреччини»).
З 9 жовтня 1933 року зарахований в ПБ на півставки головним бібліотекарем ОНЛ. З 21 листопада того ж року звільнений з ПБ через зарахування до аспірантури. З 1 травня 1934 року відрахований з аспірантури «через хворобу».
Переїхавши до Фрунзе, Манатов на посаді в. о. професора читав лекції з загальної історії в Киргизькому педагогічному інституті. У 1935 році виїхав для лікування в Башкирію. Під час перебування Манатова в столиці з Фрунзе надійшов «сигнал», що він «вважається хворим», а насправді «використовує перебування в Уфі для зв'язку з виключеними з партії і знятими з роботи». Рішенням Фрунзенського міськкому від 31 жовтня 1935 року Манатов був виключений з партії «як такий, що не зжив контрреволюційної буржуазно-націоналістичної ідеології». Звільнившись з інституту і відправивши (на початку 1936) лист в КПК з проханням зняти з нього несправедливе звинувачення, Манатов у супроводі дружини, трьох дітей поїхав до брата в село Смородинка Челябінської області. У березні 1936 року виїзна «парттрійка» винесла рішення про перенесення питання на дозвіл партколегії КПК «згідно прохання». Перегляду Манатов не дочекався.
Помер у 1936 році і «похований з почестями» на сільському кладовищі в с. Кучукове Учалинського району Башкирської РСР . Після XX з'їзду КПРС його дружина Г. С. Манатова відновила клопотання покійного чоловіка. 21 червня 1962 року КПК при ЦК КПРС розглянула її заяву, і він «був реабілітований в цивільному і партійному відношенні»[6] .
Твори
- Башкирська Автономна Республіка. // Життя національностей, кн. 1, 1923. — С. 40-45.
- Турецька життя в відображенні турецької преси // Новий Схід. 1922. Кн. 1.
Родина
Шаріф Манатов був одружений, у них четверо дітей, які за радянських часів проживали в Литовській РСР.
Син Шаміль Шаріфович Манатів в роки Великої Вітчизняної війни був військовим льотчиком, а потім працював у цивільній авіації.
Примітки
- http://баш.башкирская-энциклопедия.рф/index.php/component/content/article/8-statya/9338-manatov-sh-rif-khm-t-uly
- МАНАТОВ Шариф Ахметзянович
- 15 ноября - 91-я годовщина провозглашения автономии Башкирии в составе России. Архів оригіналу за 2 січня 2014. Процитовано 20 червня 2012.
- «В. И. Ленин и Башкирия». Документы, материалы, воспоминания, 3-е изд., доп.– Уфа, 1984, с. 368.
- «Образование БАССР». Сборник документов и материалов, Уфа, 1959, с. 871
- Манатов (Монатов) Шариф Ахмедович
Література
- Утворенняа Башкирської АРСР: Збірник документів і матеріалів. Уфа, 1959.
- Насиров Р. Від імені башкир // Повернуті імена. Уфа, 1991. С. 193.
- Ярмуллін А. Ш. Біля витоків Башкирської республіки . Біографії діячів Башкирського національного руху (1917—1920 рр.). — Уфа: Кітап, 2017. — 232 с.
- А. А. Валідов — організатор автономії Башкортостану. Біля витоків федералізму в Росії (1917—1920). Документи і матеріали. Ч. 1. Уфа, 2005. С. 53, 54, 67, 87.
- Національно-державний устрій Башкортостану (1917—1925 рр.). Документи і матеріали: У 4 т. / Авт. -сост. Б. X. Юлдашбаев. Т. 1.Уфа, 2002. С. 185, 188—189.
- Ахмет-Заки Валіді. Спогади: [Пер. з тур.] / Заки Валіді Тоган. Кн. 1: Боротьба народів Туркестану та інших східних мусульман-тюрків за національне буття і збереження культури. Уфа, 1994. С. 218.
- Давлетшин Р. Товариш комісара у справах мусульман // Витоки. 1997. № 1 (143).
- Караван-Сарай / Упоряд.: Янгузін Р. З., Данилова Г. Б. 3-є вид., Перероб. і доп. Уфа: Кітап, 1996. С. 93.
Посилання
- Давлетшин Р. А. Манатів, Шариф Ахметзяновіч / / Башкирська енциклопедія / гл. ред. М. А. Ільхамом . — Уфа: ГАУН " Башкирська енциклопедія ", 2015—2019. - ISBN 978-5-88185-306-8 .
- 15 листопада — 91-та річниця проголошення автономії Башкирії в складі Росії
- Манатов Шаріф Ахметзяновіч
- Манатов Шаріф Ахметзяновіч
- Указ / Фарман № 1 / Башкирської центральної ради / Шуро / Всьому башкирському народу, Башкирським районним і повітовим радам, Оренбург, Караван-Сарай листопад 1917
- Хамидуллин С. І. Шаріф Манатів. Башкири Зауралля в башкирському національному русі
- Давлетшин Р. А., Ісхаков С. М. {{{Заголовок}}}. — Уфа : Башкирская энциклопедия, 1996. — С. 382. — ISBN 5-88185-001-7.