Марія Софія Турн-унд-Таксіс

Марія Софія Доротея Кароліна Турн-унд-Таксіс (нім. Maria Sophia Dorothea Caroline von Thurn und Taxis), (нар. 4 березня 1800 пом. 20 грудня 1870) — принцеса Турн-унд-Таксіс, донька 5-го князя Турн-унд-Таксіс Карла Александра та принцеси Мекленбург-Стреліцької Терези Матильди, дружина герцога Вюртемберзького Пауля Вільгельма у 18271835 роках. Пішла від чоловіка за кілька місяців після весілля, будучи вагітною. Від 1843 року мешкала у Вюртемберзькому Палаці Регенсбургу.

Марія Софія Турн-унд-Таксіс
нім. Maria Sophia von Thurn und Taxis
Марія Софія на портреті представника школи Й. К. Штілера, 1820-ті
Ім'я при народженні Марія Софія Доротея Кароліна
Псевдо Марія Софія Вюртемберзька
Народилася 4 березня 1800(1800-03-04)
Регенсбург, Священна Римська імперія
Померла 20 грудня 1870(1870-12-20) (70 років)
Регенсбург, Королівство Баварія
Поховання замкова кірха Людвігсбургу
Країна  Німеччина
Діяльність аристократка
Знання мов німецька
Титул принцеса Турн-унд-Таксіс
герцогиня Вюртемберзька
Конфесія католицтво
Рід Турн-унд-Таксіс, Вюртемберги
Батько Карл Александр Турн-унд-Таксіс
Мати Тереза Мекленбург-Стреліцька
Брати, сестри Максиміліан Карл Турн-унд-Таксісd, Марія Терезія Турн-унд-Таксіс, Amalie Adlerbergd і Prinz Friedrich Wilhelm von Thurn und Taxisd
У шлюбі з Пауль Вільгельм Вюртемберзький
Діти Максиміліан

Біографія

Софія народилась 4 березня 1800 року у Регенсбурзі. Вона була п'ятою дитиною та третьою донькою в родині спадкоємного принца Турн-унд-Таксіс Карла Александра та його дружини Терези Мекленбург-Стреліцької. Мала старшу сестру Марію Терезію, інші діти померли в ранньому віці до її народження. Згодом у неї з'явилося двоє молодших братів. Головою родини був їхній дід Карл Ансельм. Мешкало сімейство у замку-абатстві Святого Еммерама у Регенсбурзі.

У 1805 році батько успадкував титул князя Турн-унд-Таксіс, однак політикою цікавився мало. У 1806 році володіння Турн-унд-Таксісів були поділені в ході медиатизації між королівствами Баварії та Вюртемберга. Матір намагалася врятувати хоча б родинну справу — пошту Турн-Таксісів та вберегти привілеї родини. Вела переговори з державними діячами та представляла сімейство на Ерфуртському конгресі. Її зусилля мали частковий успіх на Віденському конгресі у 1815 році. В той же час вона мала роман із баварським дипломатом, від якого народила п'ятьох дітей, єдиноутробних братів та сестер Софії.

Пауль Вільгельм Вюртемберзький

У віці 27 років Софія взяла шлюб із 29-річним герцогом Паулем Вільгельмом Вюртемберзьким. Наречений був молодшим сином герцога Ойгена Вюртемберзького та кузеном короля Вюртембергу Вільгельма I, полюбляв етнологію та повернувся перед цим з тривалої мандрівки Кубою та Північною Америкою. Вінчання пройшло 17 квітня 1827 року у Регенсбурзі. Молодятам було надано замок Мергентгайм у Бад-Мергентгаймі. За три місяці після весілля помер Карл Александр Турн-унд-Таксіс. Головою Турн-унд-Таксісів став молодший брат Софії, Максиміліан Карл.

У перший же рік шлюбу Софія завагітніла, однак пішла від чоловіка ще до народження дитини. Їхній єдиний син народився у Дішингені, на колишніх землях князівства:

  • Максиміліан (18281828) — герцог Вюртемберзький, член верхньої палати Вюртемберзького ландтагу, був одружений з принцесою Ерміною цу Шаумбург-Ліппе, дітей не мав.

Пауль у 1829 році вирушив у чергову кількарічну експедицію до Північної Мексики.[1] У 1832 році він повернувся, а у 1835-му — було оформлене їхнє офіційне розлучення.[2] Більше герцог не одружувався, проте мав двох позашлюбних доньок в Америці, народжених у 1830-ті роки.[3]

Софія від 1843 року мешкала у Вюртемберзькому Палаці Регенсбурга, який отримав назву через її титул герцогині Вюртемберзької.[4] До маєтку також входив великий сад розміром півтора гектари, який наразі називається Герцогський парк.[5]

Померла герцогиня перед Різдвом 1870 року у Регенсбурзі у віці 70 років, під час облоги німецькими військами Парижу і менш, ніж за місяць, до проголошення Німецької імперії. Похована у замковій кірсі Людвігсбургу.[6]

Генеалогія

Александр Фердинанд Турн-унд-Таксіс
 
Софія Крістіна Бранденбург-Байройтська
 
Карл Александр
 
Марія Августа Турн-унд-Таксіс
 
Карл Мекленбург-Стреліцький
 
Єлизавета Саксен-Хільдбурґхаузенська
 
Георг Гессен-Дармштадтський
 
Марія Луїза Лейнінґенська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Карл Ансельм Турн-унд-Таксіс
 
 
 
 
 
Августа Вюртемберзька
 
 
 
 
 
Карл II
 
 
 
 
 
Фредеріка Гессен-Дармштадтська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Карл Александр Турн-унд-Таксіс
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Тереза Мекленбург-Стреліцька
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Марія Софія
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки

  1. P. Stälin: Friedrich Paul Wilhelm von Württemberg. In: Allgemeine Deutsche Biographie. Band 25, Duncker & Humblot, Leipzig 1887, стор. 243 (нім.)
  2. Herzog Paul Wilhelm von Württemberg (нім.)
  3. Heike Paulsen. Medizinische Betrachtungen innerhalb der Reisetagebücher über Nordamerika von Paul Wilhelm von Württemberg, Prinz Maximilian zu Wied und Herzog Bernhard zu Sachsen-Weimar-Eisenach. 2011 — стор. 11 (нім.)
  4. Sanierung des Herzogs — Württembergischen Palais in Regensburg 1983—1992 von Josef Naumann Архівовано 23 червня 2018 у Wayback Machine. (нім.)
  5. Герцогський парк Регенсбурга (нім.)
  6. Замкова кірха Людвігсбургу Архівовано 23 серпня 2017 у Wayback Machine. (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.