Марі Дентір

Марі Дентір (приблизно1495) була Валлонійською протестантською реформаторкою і богословкою, яка переїхала в Женеву. Вона відігравала активну роль у релігійному та політичному житті Женеви і проповідувала з такими реформаторами, як Джон Кальвін та Вільям Фарел. Її роботи про Реформацію, здається, є захистом і поширенням жіночої точки зору у світі. Її другий чоловік, Антуан Фроман, також брав активну участь у реформації.

Марі Дентір
Ім'я при народженні фр. Marie d'Ennetières
Народилася 1495[1][2]
Турне, Франція
Померла 1561[1][2]
Женева, Женева, Швейцарія
Країна Республіка Женеваd
Діяльність богослов, письменниця, феміністка
Magnum opus Q107551299?
Конфесія реформатська церква[3]
Рід D'Ennetièresd
У шлюбі з Antoine Fromentd і Simon Robertd
Єдине жіноче ім'я на стіні Реформації в Женеві

Біографія

Більша частина раннього життя Марі Дентір залишається невідомою. Вона народилася в Турне (сучасна Бельгія) у відносно заможній сім'ї дрібного дворянства. У 1508 році вона вступила до монастиря августинців Сен-Ніколя-де-Пре в Турне в молодому віці, а в 1521 році стала ігуменією.

Проповідь Мартіна Лютера проти чернецтва змусила її втекти до Страсбурга в 1524 році. Страсбург був популярним притулком для протестантів того часу.

Перебуваючи в Страсбурзі, у 1528 році вона вийшла заміж за молодого священика Саймона Роберта. Незабаром вони виїхали в район за межами Женеви, щоб проповідувати Реформацію, і в них народилося п’ятеро дітей. Роберт помер через 5 років у 1533 році, і тепер овдовіла Дентір вийшла заміж за Антуана Фромана, який разом із Фарелом працював у Женеві. Відвертість Дентьєра сильно роздратувала Фарела та Кальвіна, що, у свою чергу, призвело до розриву між ними та Фроменом. 

Релігійні досягнення

Роботи Дентіра підкреслюють важливість Реформації, а також необхідність більшої ролі жінок у релігійній практиці. На думку Дентір, жінки та чоловіки мали однакову кваліфікацію та право на тлумачення Святого Письма та сповідування релігії. У Женеві в 1536 році, після успішного повстання проти герцога Савойського і місцевого князя-єпископа, Дентір написала «Війну та визволення міста Женеви» . Робота була опублікована анонімно і закликала жителів Женеви прийняти Реформацію.

У 1539 році Дентір написала відкритого листа Маргариті Наваррській, сестрі французького короля Франциска I. У листі, який називається Epistre tres utile, або «дуже корисний лист»,[lower-alpha 1] закликала до вигнання католицького духовенства з Франції, виступала за більшу роль жінок у церкві та критикувала безглуздість протестантського духовенства. Лист змусив Кальвіна і Фарела залишити Женеву.

Її заохочення залучення жінок до письменництва та теології розлютило владу Женеви. Після публікації Послання було вилучено, а більшість примірників знищено. Лише приблизно 400 примірників листа вціліло й увійшло в обіг.[4] Після публікації та подальшого придушення роботи Дентір, Рада Женеви заборонила публікації будь-яких інших жінок-авторок в місті до кінця 16 століття. 

Бібліографія

Примітки

  1. Full title (in French):Epistre tres utile, faicte ey composee par une femme chrestienne de Tornay, envoyee a la Royne de Navarre, seur de Roy de France, contre les Turcz, Juifz, Faux crestiens, Anabaptists et Lutheriens (English: A very useful epistle, made and composed by a Christian woman of Tournai, sent to the Queen of Navarre, sister of the King of France, against the Turks, Jews, False Christians, Anabaptists and Lutherans).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.