Масло з молока яка
Масло з молока яка (англ. Yak butter) – вершкове масло, яке виготовляють з молока одомашненого яка в Непалі, Бутані, Індії, Монголії та Тибеті. Сир та молоко з молока яка є основними продуктами харчування та предметами торгівлі в громадах скотарів у Південній та Центральній Азії та в Тибетському нагір’ї[1].
Масло з молока яка | |
Тип | масло |
---|---|
Походження | |
Необхідні компоненти | молоко яка |
Історія
До 1980 року Непал був єдиною з азійських країн, яка виготовляла продукти з молока одомашнено яка, у тому числі масло і сир, на експорт[1].
Виробництво
Молоко яка має у два рази більшу жирність, ніж цільне коров’яче молоко, а вершкове масло має текстуру дуже близьку до сиру[2][3].
Ячне скотарство дає пастухам багато різноманітних продуктів, у тому числі гній для палива, тяглову силу, м'ясо, волокна, і, звісно ж, молоко[1]. Хоча вживання продуктів з молока яка є дуже поширеним явищем у районах гірських пасовищ, все ж не у всіх скотарських громадах їх вживають[4].
В Тибеті молоко яка бродить протягом однієї ночі. Влітку отриманий розчин збивають в дерев’яній маслобійці. Взимку розчин виливають у роздутий овечий шлунок та збовтують доти, доки масло не набуде своєї звичної форми[4].
Термін зберігання свіжого масла з молока яка становить близько одного року. Переважно його зберігають у сухому місці, без доступу повітря, у мішках з овечих шлунків або листя рододендрона[2][3].
Виготовляють сир та масло з молока яка переважно ручним способом далеко у горах. Незначна частина виготовлених молочних продуктів експортується.
Застосування
- Масло та сир з молока яка сьогодні не тільки вживаються, але й також продаються у інші країни.
- Масло з молока яка застосовується для традиційної вичинки шкур. Старе згіркле масло є найкращим для цього, ніж свіже масло[5].
- З цього виду масла готують популярний тибетський солоний напій часуйма. Пряжене вершкове масло використовують для приготування десерту. Змішують його з ячмінним борошном (цампою), отримуючи тісто, в яке додають фініки, кунжут. Й саме так традиційно пригощають гостей[1].
- Також це масло допомагає зволожувати шкіру [2], його застосовують як паливо для масляних ламп[6], з нього ліплять масляні скульптури для Лосара (тибетського Нового Року)[7], які можуть досягати майже 10 метрів у висоту [8].
Див. також
Примітки
- 10 Products from Yak and Their Utilization. FAO. Процитовано 23 жовтня 2018.
- Jordans, Bart (2008). Bhutan: A Trekker’s Guide, Cicerone Press Limited. pg. 180.
- Levy, Patricia (2007). Tibet. Marshall Cavendish. pg. 122
- Goldstein, Melvin C; Cynthia M. Beall (1990). Nomads of Western Tibet: The Survival of a Way of Life. University of California Press. с. 87.
- Wiener, G (2003). The Yak. Second edition revised and enlarged. Food and Agriculture Organization of the United Nations. с. 252. Архів оригіналу за 24 травня 2011. «Leather from yak is usually tanned by a traditional method. For this purpose, the herdsmen ... spread old, rancid butter on the skin (fresh butter is not useful in tanning).»
- Yaks, butter, and lamps in Tibet. WebExhibits.org. Процитовано 23 жовтня 2018.
- Butter Sculpture Tradition Melting Away. China.org.cn. Процитовано 23 жовтня 2018.
- Goldstein, Melvin C; Cynthia M. Beall (1990). Nomads of Western Tibet: The Survival of a Way of Life. University of California Press. с. 241.