Матвій Талалаєвський
Матвій (Мотл) Аронович Талалаєвський (28 грудня 1908, с. Мохначка, Волинська губернія) – 22 вересня 1978, м. Київ, УРСР) – письменник, поет, перекладач, драматург. Писав свої твори їдишем, українською, російською мовами.
Матвій Талалаєвський | |
---|---|
מאָטל טאַלאַלאַיעװסקי | |
Народився |
1908 Мохначка, Попільнянський район |
Помер |
1978 Київ, Українська РСР, СРСР |
Країна |
Російська імперія СРСР |
Діяльність | письменник |
Знання мов | Їдиш |
Життєпис
Народився 28 грудня 1908 року у селі Мохначка на Житомирщині, ріс у багатодітній (8 дітей) небагатій сім’ї, тому з раннього віку був вимушений підпрацьовувати. Після закінчення сільської школи у 1919 році з родиною переїжджає до Києва, сподіваючись там заробити собі на життя. У Києві він спершу, у 1927 році, вступає на робітфак в єврейському Педагогічному технікумі, а потім у 1932 році продовжує навчання в Київському інституті профосвіти[1].
У Києві знайомиться з відомими єврейськими поетами того часу: Давидом Гофштейном, Левом Квітком та Іциком Фефером. Його захоплення поезією походить ще з дитинства, але сам Матвій віршувати починає в студентські роки. Пише вірші їдишем та українською мовами. До початку Другої світової війни Талалаєвський має вже 14 опублікованих поетичних збірок та більше десятка п’єс для дитячих театрів[2].
На початку німецько-радянської війни Талалаєвський вирушає добровольцем на фронт разом з іншими київськими письменниками. На фронті перебуває разом із поетом Зельманом Кацом - обидва були військовими кореспондентами у газеті «Сталинское знамя» (укр. — «Сталінський прапор»)[3]. Під час війни літератор листується з дружиною та надсилає матеріали для газети “Ейнікайт” (“Єднання”). Зокрема, нарис “Євреї на фронті”[4].
У 1951 році Талалаєвського заарештовують за сфабрикованим звинуваченням у космополітизмі та відправляють на 10 років заслання в табір особливого режиму, в казахстанський Степлаг. На момент арешту працював секретарем секції єврейських письменників України. Із 10 присуджених років він відбуває в місцях несвободи тільки 3 роки, його відпускають внаслідок перегляду справи та висновку про відсутність у ній складу злочину. Про перебування Мотла Талалаєвського під час повстання в Кенгірі згадує Алєксандр Солженіцин у своїй праці “Архіпелаг ГУЛАГ”[5]. Письменник та журналіст Валерій Могильницький пише, що Талалаєвського звільнили завдяки заступництву Максима Рильського, який після зустрічі з дружиною поета Кларою і дочкою Іриною 19 березня 1954 р. як депутат Верховної Ради СРСР надіслав листа до МВС СРСР з проханням звільнити його та Григорія Полянкера.[6]
Після звільнення Талалаєвський повертається до Києва і мешкає у РОЛІТі (кв. 57)[7].
Після повернення із заслання Талалаєвський має можливість знову писати українською мовою. Він встигає видати збірку "Закоханий у життя". Значним успіхом користувалися його україномовні п'єси "Перші конвалії" (1957) та "На світанні" (1964)[8].
За словами його онука Ігоря, Талалаєвський близько 30 років пропрацював завідуючим літературною частиною у Київському театрі юного глядача.[9]
Творчість
Мотл Талалаєвський вільно володів українською, їдишем та російською мовами. Він багато писав: вірші, нариси, п’єси для дитячої та дорослої аудиторій театрів. Дві його вистави “Серце матері” та “Честь” у довоєнний час перемогли на республіканських театральних конкурсах. Він займався перекладом творів з їдишу на українську (твори Йосипа Бухбіндера).
До творчої спадщини літератора, окрім прозових творів та віршів, належать унікальні матеріали – сценарії свят, які Матвій Талалаєвський писав під час перебування у засланні, у радянському таборі. Ірина, донька Матвія Талалаєвського, передала архівний спадок свого батька Леоніду Фінбергу, директору Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства (Київ, Києво-Могилянська академія), де він нині і зберігається[10]. Цей архів є найбільшим у колекції Центру – він містить понад 7000 одиниць зберігання: листування, фотографії, документи, рукописи творів та інші матеріали, які збирав Матвій Талалаєвський[11][відсутнє в джерелі].
Твори
- Гарячі серця (1955–1973)
- Книга матері (1966–1967)[12]
- На колінах і зв’язані (1971)
- Перевесла (1975)
- Сповідь (1977)
- Нащадки (1978)
Посилання
- Талалаєвський Матвій Аронович // Шевченківська енциклопедія: — Т. 6: Т—Я : у 6 т. / Гол. ред. М. Г. Жулинський. — Київ : Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка, 2015. — С. 20.
Примітки
- Хаим Бейдер, “Мотл Талалаевский”, в Этюды о еврейских писателях, Киев, 2003, с. 277.
- Григорій Полянкер, “Матвій Талалаєвський”, у З порога смерті… Письменники України – жертви сталінських репресій.
- Государственный каталог Музейного фонда Российской Федерации. goskatalog.ru. Процитовано 18 грудня 2021.
- Олег Беренштейн, “М. Талалаєвський: Постать поета в інтер’єрі епохи”, З архівів ВУЧК-ГПУ-НКВД-КГБ, № 3/4 (1998).
- Александр Солженицын, Архипелаг ГУЛАГ, т. 3, Москва, 1989, с. 315.
- Безымянные тюльпаны. О великих узниках Карлага | Валерий Могильницкий | страница 28 | LoveRead.ec - читать книги онлайн бесплатно. loveread.ec. Процитовано 18 грудня 2021.
- Станіслав Цалик, “Єврейські письменники – мешканці Роліту”, Єгупець, № 9.
- Антологія єврейської поезії: українські переклади з їдишу, с. 547.
- Денякова, Оксана (19 жовтня 2007 р.). Отец «Ателье-16». Игорь Талалаевский отмечает свое 50-летие. День (рос.).
- Богдана Козаченко, “«…где твоя Родина, брат?» Матвій Талалаєвський: між космополітизмом і космосом”, Дзеркало тижня, 26 грудня 2008.
- Листування Матвія Талалаєвського часів Другої світової війни: матеріали з архіву Центру юдаїки.
- Матвій Талалєвський Книга матері