Мате (напій)

Ма́те[1] (ісп. yerba mate — єрба-мате), також відомий як парагвайський чай, — напій, який отримують заварюванням сухого подрібненого листя падуба парагвайського.

Мате в калабасі.

З прадавніх часів використовують південноамериканські індіанці. Нині напій переважно популярний на південноамериканському континенті, зокрема, у Бразилії, Уругваї, Парагваї, Аргентині, Болівії і Чилі.

Для приготування використовують особливу посудину (калабас), що виготовляється з місцевого виду тикви (лагенарії). П'ють напій через трубочку, яку називають бомбілья[2]

Мате містить велику кількість кофеїну та відомий своїми тонізуючими властивостями.

Зазвичай мате п'ють без цукру. Такий напій гіркий, має специфічний аромат, а за смаком нагадує міцний зелений чай[3]. Водночас існують й інші варіанти приготування мате — з цукром, молоком, кокосом, у суміші з чорним чаєм та іншими травами, холодний і гарячий, газований тощо.

Мате і Україна

Один із найбільших виробників єрба-мате у світі — аргентинська компанія «Rosamonte», яку заснував син українських емігрантів Дмитро Гринюк[4].

На 2016 рік у Національному реєстрі виробників мате Аргентини містилося 60 підприємств, власники яких мають українське походження[5].

Див. також

Примітки

  1. Іспансько-український, українсько-іспанський словник + граматика: 70000 слів. Автор-укладач: Ольга Мазура. — Донецьк: «Глорія Трейд». 2009. — 576 с. — рекомендована вимова «ма́те».
  2. ісп. bombilla — «бомбія» (стандартна іспанська (кастильський діалект)) або «бомбіжя» (аргентинський діалект іспанської); чинна транслітерація на українську мову «бомбілья» (традиційно іспанська мова мала піднебінний, латеральний звук /ʎ/ «ль», що зберігся лиш в деяких регіонах Іспанії і кількох країнах Латинської Америки)
  3. Чай мате п'ють без цукру.
  4. «Павло Клімкін: Я один — „незрозумілий“ дипломат, що лишився в Україні і не займається бізнесом.» www.eurointegration.com.ua, 28 липня 2015.
  5. https://www.facebook.com/ucraniarosario/posts/pfbid02nhBvye11ZzF8V75ZH4pZt7UnUwFho88kND9y5twapVzSGgwTb4snBdG7YC4Kbfkdl

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.