Мдіна
Мдіна (фінік. , мальт. L-Imdina, англ. Mdina) — мальтійське місто.
Координати 35°53′09″ пн. ш. 14°24′11″ сх. д.
|
Населення — 278 осіб (2005).
Історія
Засноване у III тис. до н. е. У XI ст. до н. е. опинилося під владою фінікійців, що збудували перші міські мури. Фінікійська назва поселення — Малет (тобто «прихисток») — згодом була поширена на весь острів.
У VII ст. до н. е. владу над островом і містом здобули карфагеняни, а після Другої пунічної війни — римляни. Християнство до Мдіни приніс апостол Павло — корабель, на якому він плив у 60 році затонув біля мальтійських берегів.
У 870 році острів захопили араби, за панування яких Малет набув традиційного для мусульманського Сходу планування — власне місто (медіна) і ремісниче передмістя. Медіна згодом виокремилася в окреме поселення, за яким збереглося трохи переінакшене ім'я — Мдіна. Після завершення захоплення норманами Сицилії, в 1091 році вони захопили і Мальту разом з її столицею.
З 1282 — під контролем Арагона. Щонайменше з арагонських часів (а можливо й раніше) у Мдіні селилася переважно місцева знать — звідси друга назва міста, «Citta Notabile». У 1530 мальтійці надали притулок іоаннітам — за умови сплати символічного орендного внеску і гарантій самоврядування. Лицарі дотримувалися цієї домовленості аж до ліквідації їхньої держави (1798), проте центр господарського життя швидко змістився до поселень, зведених ними на узбережжі — спочатку до Коттонери, а потім — до Валетти.
Визначні місця
- Головна брама Мдіни,
- Грецька брама,
- Кафедральний Собор Св. Павла,
- палац Інгуанець,
- палац Св. Софії,
- церква Кармелітів,
- палац Архієпископа,
- палац Вілена (музей природознавства),
- Нормандський будинок,
- В'язниця Мдіни.
Персоналії
- Джозеф Каллея (1897—1975) — мальтійський співак і актор, який працював в Голлівуді.
Примітки