Медресе (Старий Крим)

Медресе хана Узбека медресе, засноване 1333 р. у Старому Криму, розташоване неподалік Мечеті хана Узбека (1314 р.), проте, на жаль, до наших днів збереглися лише руїни будівлі.

Медресе
45°01′45″ пн. ш. 35°05′18″ сх. д.
Країна  Україна і  Росія
Розташування Старий Крим
Тип руїни
Дата заснування 1333

Медресе
Медресе (Україна)
Медресе
Медресе (Росія)

Історія

У XIII—XIV століттях місто Солхат (нині Старий Крим) було політичним, релігійним та культурним центром Криму, що був частиною Золотої Орди. Наприкінці ХІІІ століття у Золотій Орді почався процес ісламізації (становлення ісламу державною релігією). Одним з ханів, що активно займались цим, був хан Узбек.

У 1314 році хан Узбек наказав побудувати у місті Солхат мечеть, яку назвали в його честь. Пізніше, у 1333 році, до мечеті добудували медресе — мусульманське училище.

У медресе хана Узбека викладали, як і в інших мусульманських училищах, Коран. Крім того, вивчали арабську мову, філософію, астрономію, риторику, юриспруденцію, логіку та арифметику. Медресе вважалось таким, у якому навчали майбутніх священнослужителів та вчителів початкових класів[1].

Опис будівлі

Медресе мало квадратну форму, всередині було внутрішнє подвір'я, вхід до якого оздоблений різьбою. Територія подвір'я викладена кам'яними плитами. Навколо подвір'я знаходилися вузькі келії з невеликими вікнами, в яких жили учні медресе. Коридори закладу також вельми вузькі. Три великі квадратні приміщення були призначені для навчання.

На порталі медресе було знайдено напис арабською мовою. У ньому висловлюється подяка Богові, згадується ім'я хана Узбека, рік побудови та ім'я ймовірного автора та втілювача наказу хана Узбека Абдуль-Азіз бен Ібрагім Аль-Арбелі[1][2].

Сучасність

Медресе збереглося до нашого часу у формі руїн. Більшість інформації про нього можна дізнатися з написів добре збереженої мечеті хана Узбека. Медресе Солхата належить до пам'яток національного значення.

Див. також

Примітки

  1. Petro. Медресе Солхата (руїни). drymba.com (укр.). Процитовано 24 січня 2021.
  2. Байцар Андрій. Географія Криму: навч.-метод. посібник / А. Л. Байцар. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. — с. 337.

Джерела

  • Байцар Андрій. Географія Криму: навч.-метод. посібник / А. Л. Байцар. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. — 358 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.