Мечеть хана Узбека

Мечеть хана Узбека (крим. Özbek Han camisi) — найстаріша мечеть Криму, збудована в часи правління хана Узбека 1314 року у Старому Криму.[1]

Мечеть хана Узбека
Мечеть хана Узбека
45°01′45″ пн. ш. 35°05′19″ сх. д.
Тип споруди мечеть
Розташування  Україна, Старий Крим
Засновник Узбек-хан
Початок будівництва 1314
Кінець будівництва 1314
Стиль ісламська архітектура
Належність іслам, сунізм
Стан пам'ятка культурної спадщини України і об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd
Оригінальна назва крим. Özbek Han camisi
Мечеть хана Узбека (Автономна Республіка Крим)
 Мечеть хана Узбека у Вікісховищі

Історія та архітектура

У XIII—XIV століттях місто Солхат (нині Старий Крим) було центром однієї з юрт Золотої Орди. До першої половини XVI століття місто також було столицею кримських ханів.

У 1314 році за наказом тодішнього золотоординського хана Узбека у Солхаті було закладено мечеть. Про дату будівництва та того, за чиїм наказом зведено цю мечеть, відомо з написів на стіні будівлі. Пізніше, у середині 1333 році, за ініціативою Інджибей-хатун (дочки Кілбурун-бея і дружини улусбека Тулен-Тимура), поруч із мечеттю було побудовано медресе — мусульманське училище. Воно збереглося до наших днів у формі руїн, проте є найстарішим вищим навчальним закладом на території України. До цього ж часу (XIV ст.) слід зарахувати заснування караван-сараю, який зберігся в руїнах[2].

На порталі мечеті є напис арабською мовою, у якому висловлюється подяка Богові, згадується ім'я хана Узбека, дату будівництва та ім'я можливого архітектора мечеті та прилеглих медресе і караван-сараю — Абдуль-Азіз бен Ібрагім Аль-Арбелі[3].

Структура мечеті проста. Її форма прямокутна. Мінарет розташований біля виходу. Усередині мечеті є стовпи. У верхній частині головного входу є написи арабською мовою. Дата побудови мечеті наявна на написі. Міхраб прикрашений різьбленням та написами. Головний зал медресе вкритий чорним мармуром. Висота стовпів — 15 метрів. У залі також була бібліотека. Коран, багато прикрашений гравюрами, мав тут особливе значення. Експерти стверджують, що найцікавішим елементом мечеті є саме міхраб. Унікальною особливістю мечеті є монументальний вхід із різьбленими дерев'яними дверима[4].

Сьогодні у Старому Криму проживає кримськотатарське населення, а мечеть хана Узбека функціонує як місце поклоніння.

Галерея

Див. також

Примітки

  1. Crimean Tatar Architecture
  2. СТАРИЙ КРИМ, МІСТО АРК. resource.history.org.ua. Процитовано 23 січня 2021.
  3. Petro. Медресе Солхата (руїни). drymba.com (укр.). Процитовано 24 січня 2021.
  4. Kançal-Ferrari, Nicole (9 жовтня 2017). An Italian Renaissance Gate for the Khan: Visual Culture in Early Modern Crimea. Muqarnas Online 34 (1). с. 85–123. ISSN 0732-2992. doi:10.1163/22118993_03401p005. Процитовано 23 січня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.