Медіафраншиза

Медіафраншиза, помилково медіафранчайз (англ. Media franchise) інтелектуальна власність з персонажами (інколи вигаданим світом), антуражем і торговою маркою оригінального медійного твору, такого як фільм, літературний твір, телевізійна передача або відеогра.

Як медіафраншизи досить часто виступають серії фільмів, літературних творів, коміксів, відеоігор, телевізійних передач, фестивалі, шоу, котрі отримують розвиток в інших формах. Наприклад, відомі книги часто екранізуються, персонажі фільмів стають головними героями відеоігор, а ідеї літературних творів отримують нове життя в телевізійних шоу-програмах або серіалах, сюди ж можна віднести їх сиквели, приквели, відгалуження сюжету і т. д. Деякі книги засновані на сюжетах відомих фільмів і телешоу (таких, як «Зоряний шлях», «Зоряна Брама», «Зоряні війни»).

Придбання медіафраншизи дає франчайзі право використовувати в комерційних цілях ідеї автора франшизи, персонажі і популярність головних героїв.

Для автора ідеї продаж інтелектуальної власності за допомогою франшизи дозволяє отримати більший прибуток. Це також дає нове життя головним героям літературного твору, фільму або гри.

Медіафраншиза найчастіше зустрічається в світі кіно (кінофраншиза), чого тільки варті кіновсесвіт Marvel і DC.

Приклади медіафраншиз

Однією з найперших кінофраншиз став всім відомий фільм «Хрещений батько», який вперше вийшов на екрани ще в 1974 році. Пізніше були зняті ще два однойменних фільми. Гангстерська сага досі є популярною.

Особливу популярність серед глядачів отримали такі екранні герої, як хоббіти, ельфи — головні персонажі фільму «Володар перснів». Право на екранізацію роману-епопеї Дж. Р.Р. Толкіна отримала ще в 1968 компанія United Artists. А в 1976 році права були викуплені у спадкоємців всесвітньо відомого автора за 15 млн. доларів.

«Володар перснів» був не тільки екранізований, а й послужив ідеєю для запуску комп’ютерних ігор.

Цікавим фактом є те, що однією з найбільш дорогих кінофраншиз є фільм «Гаррі Поттер». Права на екранізацію книги були викуплені в 1998 році кінокомпанією Warner Bros. За 20 років «Гаррі Поттер» приніс компанії прибуток в розмірі понад 20 млн. доларів.

Серед найбільш відомих і прибуткових медіафраншиз можна також відзначити фільми «Термінатор» за участю Арнольда Шварценеггера, «Зоряні війни», «Джеймс Бонд», «Місія нездійсненна», а також екранізацію роману про канібала Лектора, Шерлока Холмса.

Офіційних назв медіафраншизи зазвичай не мають, тому їх називають по головним героям, наприклад, поттеріана, бетманіана.

У 2018 році найбільше очікуваними франшизами в кіносфері стали:

Будь-яка кіностудія мріє про те, щоб фільми, які вона випускає з часом перетворяться на франшизу. За допомогою франшизи фільми і екранізації відомих книг можуть існувати десятиліттями. Фільм «Годзілла», наприклад, вперше вийшов на екрани в 1954 році, а останню версію можна було побачити в кінотеатрах в 2017. Таким чином «Годзілла» існує вже понад 60 років.

Серед найтриваліших кінофраншиз можна відзначити наступні світові твори:

Примітки

  1. Що таке медіафраншиза і кінофраншиза?. Франчайзинг під ключ - Franchising Full Cycle (uk-UA). 15 жовтня 2017. Процитовано 4 лютого 2019.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.