Меморіальний комплекс пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані

Меморіальний комплекс пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані в Києві присвячений воїнам, загиблим впродовж війни в Афганістані (1979—1989), де радянські війська та війська Демократичної Республіки Афганістан вели бойові дії проти афганських моджахедів. Меморіал розташований по вул. Лаврській в сквері навпроти Воскресенської церкви (на півдорозі між Києво-Печерською Лаврою та музеєм історії України у Другій світовій війні).

Меморіальний комплекс пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані


50°25′55″ пн. ш. 30°33′22″ сх. д.
Статус Щойно виявлений об'єкт культурної спадщини[1]
Країна  Україна
Розташування Київ, вул. Лаврська
Архітектор М. Кислий
Скульптор М. Олійник
Засновано 1994
Встановлено 1994 (пам'ятник),
1999 (меморіальний комплекс)
Ідентифікатори й посилання
Меморіальний комплекс пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані (Україна)

 Меморіальний комплекс пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані у Вікісховищі

Історія спорудження

Спорудження комплексу почалося з встановлення 3 грудня 1994 пам'ятника воїнам України, загиблим у війні в 1979–1989 роках з ініціативи Української спілки ветеранів війни в Афганістані. Автор пам'ятнику — скульптор Микола Олійник. Пам'ятник духовно пов'язувався з Воскресенською церквою, яку стали називати «Афганською». До 10-річчя виведення радянських військ з Афганістану було проведено реконструкцію пам'ятника за проектом архітектора Миколи Кислого. В результаті реконструкції пам'ятник увійшов до складу Меморіального комплексу пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані, який був відкритий 15 лютого 1999 року.

Опис

До пам'ятника веде алея, що починається навпроти Воскресенської церкви. Широкий пандус алеї, викладений брущаткою, фіксується з двох сторін датами: «1979» і «1989» — ці бронзові цифри закріплено на чотирьох гранітних контрфорсах, встановлених на зеленому газоні. Вхід на пандус поділений навпіл бронзовою плитою з присвятою.

П'єдестал пам'ятника виконаний з гранітних блоків; біля його підніжжя крізь каміння проросли бронзові «чорні тюльпани» — символи афганської біди. На п'єдесталі розміщена бронзова скульптурна композиція, що складається з трьох фігур бійців — два зображені на повний зріст, поміж ними на землі сидить схиливши голову третій воїн. Автори Валерій Аблазов та Марина Протас так трактують ідею композиції:

Скульптурна частина меморіалу виконана у станкових формах, без зайвої помпезності, без афектації емоційного стану й рухів героїв, але з помітною глибиною переживань. Трифігурна композиція має розвинену фабулу з контрастним протиставленням різних психологічних характеристик. Постаті бійців, які вийшли з бою, мають індивідуальні портретні риси, уособлюють ідею воїнської мужності та звитяги. Вся композиція набуває поліфонічності й гостроти завдяки постаті бійця, що сидить. Його обличчя композиційно не акцентоване, але стан відчаю та неприйняття війни передає «психологія пози» персонажа.

Зображення

Примітки

  1. Наказ Головного управління охорони культурної спадщини від 25.09.2006 № 53

Див. також

Джерела

  • Валерій Аблазов, Марина Протас. Меморіальний комплекс пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані // Звід пам'яток історії та культури України: Київ: Енциклопедичне видання. Кн. 1, ч. 2.: М-С. — К.: Голов. ред. Зводу пам'яток історії та культури при вид-ві «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 2004 (стор. 632).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.