Мерешко Єлизавета Данилівна

Єлизавета Данилівна Мерешко (нар. 8 липня 1992, Херсон, Україна) українська плавчиня, багаторазова чемпіонка та призерка Паралімпійських ігор 2016 та 2020 років. Майстер спорту України міжнародного класу. Багаторазова чемпіонка світу та Європи.

Єлизавета Мерешко
Єлизавета Мерешко, 2016
Єлизавета Мерешко, 2016
Загальна інформація
Громадянство  Україна
Народження 8 липня 1992(1992-07-08) (29 років)
Херсон,  Україна
Alma mater Херсонський національний технічний університет[1]
Спорт
Країна  Україна
Вид спорту плавання
Спортивне звання
Майстер спорту України міжнародного класу
Тренери Е. Д. Бенедик
Участь і здобутки
Паралімпійські ігри XV літні Паралімпійські ігри,
XVI літні Паралімпійські ігри
 Мерешко Єлизавета Данилівна у Вікісховищі
Нагороди
Орден «За заслуги» ІІ ступеня
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Спортивні медалі
Представник  Україна
Плавання
Паралімпійські ігри
Золото Ріо-де-Жанейро 2016 50 м вільним стилем (S6)
Золото Ріо-де-Жанейро 2016 100 м вільним стилем (S6)
Золото Ріо-де-Жанейро 2016 400 м вільним стилем (S6)
Золото Ріо-де-Жанейро 2016 100 м брас (S6)
Золото Токіо 2020 50 м вільним стилем (S6)
Золото Токіо 2020 100 м брасом (SB5)
Срібло Токіо 2020 200 м& комплексом (SM6)
Срібло Токіо 2020 400 м вільним стилем (S6)
Бронза Ріо-де-Жанейро 2016 4×50 м естафета вільним стилем-20pts
Бронза Токіо 2020 100 м вільним стилем (S7)

Біографія

У 2003 році, у віці одинадцяти років, мама вперше привела Єлизавету в місцевий басейн. Там її під опіку взяла тренер Стелла Бенедик, яка стала найвпливовішою людиною у її спортивному житті. Вона розгледіла потенціал у дівчинці, а пізніше так прокоментувала роботу з нею:

Уже через рік після початку занять з Лізою я зрозуміла, що вона дуже талановита дитина, до чого мені не вірив ніхто, навіть її мама. Але я була права.

Переломним у житті спортсменки став 2014 рік. Вона тріумфально дебютувала на дорослому чемпіонаті Європи у Ейндговені, вигравши шість медалей, чотири з яких були золотими. Цей момент Єлизавета згатує так:

До Ейндговена якогось такого відчуття, що я чогось досягла в спорті, не було. Зазвичай коли після змагань приїжджала, то все було просто, буденно, а тут все так зустрічали, чекали, що навіть страшно було.

Наступного року поїхала на чемпіонат світу, де виграла шість медалей, стала чотириразовою чемпінкою світу та встановила два світові рекорди. У 2016 році перед Паралімпійськими іграми відбувся чемпіонат Європи, де Єлизавета виграла чотири золоті, дві срібні та одну бронзову медаль. Ставлення до перемог українських паралімпійців в одному із інтерв'ю вона прокоментувала наступним чином:

У мене є конкурентка з Британії. Коли вона виграла Паралімпіаду, її фото висіли на всіх білбордах, сітілайтах. Вона стала національною гордістю. У нас про те, що паралімпійці завойовують високі нагороди, майже ніхто не знає. Ти захищаєш честь країни, а твої сусіди навіть не знають, хто ти. Це стосується переважної більшості спортсменів. Для того, щоб це змінити, як раз і повинна бути спортивна політика.
Єлизавета у Борисполі після повернення з літніх Паралімпійських ігор 2016 року в Ріо-де-Жанейро

На Паралімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро Єлизавета підтвердила свій високий клас, ставши чотириразою чемпіонкою змагань в особистих запливах. Також вона виграла бронзову медаль в естафеті. Свої враження від змагань вона прокоментувала так:

Ще немає повного усвідомлення, що сталась така грандіозна подія. Я йшла до цієї мрії 12 довгих і важких років. Враження найкращі! У Ріо прекрасний басейн і паралімпійське селище. Церемонія закриття вразила: чудовий організували концерт, правда, сильний дощ і пориви вітру трохи налякали. Не дуже приємно в такі моменти без даху над головою. Сподіваюсь, успіх збірної вплине на стан спорту в країні. У Херсоні на протязі вже багатьох років немає нормального басейну. Тільки останні три роки я тренуюся в приватному клубі, який надає єдиний 25-метровий басейн в місті. Моя тренер, Елла Бенедик, постаралася зробити все для того, щоб я могла туди потрапити. Умови там дуже хороші.

Чемпіонат Європи 2018 року відбувся у Дубліні. Ці змагання стали найуспішнішими у кар'єрі спортсменки. Здобувши вісім медалей з яких п'ять золотих та три срібні, Єлизавета стала найтитулованішою плавчинею цих змагань.

У 2019 році відбувся чемпіонат світу в Лондоні, де Єлезавета виграла шість медалей. премогу вона здобула на на дистанції 50 метрів вільним стилем та 100 метрів брасом, срібні нагороди на дистанціях — 100 та 400 метрів вільним стилем, 200 метрів комплексом, а бронзову медаль в естафеті 4x50 комплексом.

Єлизевета Мерешко разом із Віктором Смирновим була обрана прапороносцем збірної України на Паралімпійських іграх в Токіо[2]. 25 серпня 2021 року вона виграла золото Паралімпіади в Токіо на дистанції 50 метрів вільним стилем, встановивши новий паралімпійський рекорд[3]. Наступного дня Мерешко виборола срібло у запливі на 200 метрів комплексним стилем[4]. 28 серпня виграла свою другу золоту медаль змагань, ставши найкращою у плаванні брасом на дистанції 100 метрів[5]. 31 серпня українка виграла бронзову медаль у плаванні вільним стилем на дистанції 100 метрів, встановивши новий світовий рекорд для спортсменів класу S6[6]. 2 вересня відбувся фінальний заплив на дистанції 400 метрів вільним стилем, де українка поступилася лише спортсменці з Китаю[7]. Загалом Єлизавета виграла п'ять медалей, взявши участь у запливах на шести дистанціях. Єдина дистанція, яка не підкорилася українці — 100 метрів на спині, де вона посіла шосте місце.

Займається плаванням у Херсонському регіональному центрі з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт».

Державні нагороди та відзнаки

  • Орден «За заслуги» II ст. (16 вересня 2021) за значний особистий внесок у розвиток паралімпійського руху, досягнення високих спортивних результатів на XVI літніх Паралімпійських іграх у місті Токіо (Японія), виявлені самовідданість та волю до перемоги, утвердження міжнародного авторитету України[8]
  • Орден «За заслуги» III ст. (4 жовтня 2016) за досягнення високих спортивних результатів на XV літніх Паралімпійських іграх 2016 року в місті Ріо-де-Жанейро (Федеративна Республіка Бразилія), виявлені мужність, самовідданість та волю до перемоги, утвердження міжнародного авторитету України[9]

Див. також

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.