Паралімпійські ігри
Паралімпійські (паралімпійські)[1] ігри — міжнародні спортивні змагання для людей з інвалідністю. Традиційно проводяться після Олімпійських ігор, а починаючи з 1992 — на тих же аренах, що й Олімпійські ігри. 2001 року ця практика закріплена угодою між МОК і Міжнародним паралімпійським комітетом (МПК). Літні Паралімпійські ігри проводяться з 1960 року, а зимові Паралімпійські ігри — з 1976 року.
- Останні змагання — Літні Паралімпійські ігри 2020
Паралімпійські ігри |
---|
Теми |
|
Ігри |
Паралімпійські види спорту
Виникнення видів спорту, в яких можуть брати участь люди з інвалідністю, пов'язують з ім'ям англійського нейрохірурга Людвіга Гутмана, який, долаючи вікові стереотипи по відношенню до людей з фізичними порушеннями, увів спорт у процес реабілітації пацієнтів з ушкодженнями спинного мозку. Він на практиці довів, що спорт для людей з інвалідністю створює умови для успішної життєдіяльності, відновлює психічну рівновагу, дозволяє повернутися до повноцінного життя. З 1948 року за його ініціативою серед людей на колясках щорічно проводяться Стоук-Мандевільські ігри (за назвою міста Стоук-Мандевіль, де розташований реабілітаційний центр).
Літні види спорту
- Стрільба з лука
- Легка атлетика
- Бочче
- Параканое
- Велоспорт
- Шосейні гонки
- Трекові гонки
- Кінний спорт
- Футбол (5 x 5)
- Футбол (7 x 7)
- Голбол
- Дзюдо
- Паратріатлон
- Пауерліфтинг
- Веслування
- Вітрильний спорт
- Стрільба
- Плавання
- Настільний теніс
- Волейбол
- Баскетбол
- Фехтування
- Регбі
- Теніс
Зимові види спорту
Список ігор
Паралімпійський рух в Україні
Паралімпійський рух в Україні почав розвиватись 1989 року, коли в країні створено перші фізкультурно-спортивні та оздоровчі клуби людей з інвалідністю. Пізніше на їх основі сформувались 4 національні федерації спорту людей із порушеннями опорно-рухового апарату, порушеннями зору, слуху та інтелекту.
Вперше українські паралімпійці взяли участь у Паралімпіаді в Атланті, США, виборовши 1 золоту, 4 срібні та 2 бронзові медалі. На Паралімпіаді у Пекіні, Китай, українські спортсмени здобули 74 медалі: 24 золоті, 18 срібних та 32 бронзових. На зимових Паралімпійських іграх у Ванкувері українці вибороли 5 золотих, 8 срібних та 6 бронзових медалей, посівши у загальному медальному заліку 4 місце[5].
Див. також
Примітки
- Словник української мови. У 20-ти т. / Український мовно-інформаційний фонд НАН України; за ред. В. М. Русанівського. — Київ: Наукова думка, 2010.
- Paralympic Games - Summer. International Paralympic Committee. Процитовано 15 березня 2014.
- Paralympic Games - Winter. International Paralympic Committee. Процитовано 15 березня 2014.
- Madrid 1992 – the Paralympic Games that time forgot! | paralympicanorak. Paralympicanorak.wordpress.com. 25 червня 2012. Процитовано 13 жовтня 2012.
- Офіційна сторінка Паралімпіади 2010. Архів оригіналу за 26 грудня 2010. Процитовано 26 грудня 2010.