Метт Ґрейнінґ

Метт Ґре́йнінґ (англ. Matt Groening, повний варіант Matthew Abram Groening; нар. 15 лютого 1954) — творець, творчий консультант і продюсер культових мультсеріалів «Сімпсони» і «Футурама».

Метт Ґрейнінґ
Matt Groening
Ім'я при народженні англ. Matthew Abraham Groening[1]
англ. Matthew Abram Groening[2]
Народився 15 лютого 1954(1954-02-15) (67 років)
Портленд, Орегон, США
Країна  США
Діяльність Мультиплікатор
Галузь автор коміксівd
Alma mater Помічниця християн (1977)[3], Don Boscod[3] і Коледж Вічнозеленого штатуd
Знання мов англійська[4]
Роки активності 1977 — тепер. час
Magnum opus Сімпсони
Партія Демократична партія США
Конфесія агностицизм[5]
Батько Гомер Ґрейнінґd[3]
Автограф
Нагороди

прайм-тайм премія «Еммі»

премія Вінзора Маккея (2012)

Primetime Emmy Award for Outstanding Animated Programd (1991)

зірка на голлівудській Алеї слави

Umweltmedienpreisd (2015)

Reuben Awardd (2002)

Will Eisner Hall of Famed (2016)

премія «Інкпот» (1988)

IMDb ID 0004981

Про вимову його прізвища неодноразово сперечалися як в США, так і в інших країнах[6] Широко поширена помилкова вимова Ґроунінґ, але сам мультиплікатор наполіг на тому, що його прізвище римується зі словом «complaining», що він згадав в одному зі своїх коміксів і в інтерв'ю журналу «Rolling Stone»[7]. У серіях «Сімпсонів», де він з'являється[8] його прізвище зазвичай жартома вимовляється неправильно.

Взяв участь у розробці серіалу «Ханна Монтана».

Біографія

Юність

Метт народився третім з п'яти дітей у сім'ї Гомера Ґрейнінґа, мультиплікатора, режисера, сценариста і працівника реклами, та колишньої вчительки Маргарет Ґрейнінґ.

Вчився в університеті Evergreen State College в містечку Олімпія штат Вашингтон, де й був головним редактором університетської газети The Cooper Point Journal. Проявляв талант журналіста у її щотижневих випусках, а пізніше, почавши публікувати мінікомікси, — й ілюстратора. Там подружився з опісля знаменитою ілюстраторкою Ліндою Баррі (англ. Lynda Barry), коли дізнався, що вона відправила лист письменнику Джозефу Геллеру, одному з його улюблених авторів, — та одержала від нього відповідь.

Початок кар'єри

Одержавши в 1977 диплом коледжу на 23 році життя, переїхав у Лос-Анджелес з наміром займатися літературною роботою. Там працював водієм режисера, продавцем пластинок, кур'єром, журналістом — а у вільний час малював комікси, в котрих описував друзям своє життя в Лос-Анджелесі, яке звав «життя у пеклі». (Цю назву узяв він з розділу «Як потрапити в пекло» з книги німецького філософа Волтера Кауфманна «Критика релігії та філософії».) Персонажами коміксу стали кролики Бінки та Шеба, та дивні однакові чоловічки Акбар і Джеф.

Ґрейнінґ почав залюбки поширювати ксерокопії своїх коміксів у магазині пластинок, в якому тоді працював. У 1978 один з його мінікоміксів видрукував авангардний журнал «Wet magazine», а в 1980 — газета «Los Angeles Reader». У 1982 остання газета навіть довірила Метту вести «музичну» колонку про рок-н-рол у цій газеті — та тому, що він у колонці писав власне дитинство й життя, як також і висловлювався про все, чого терпіти не може і навіть про речі, які він бачив на вулиці, — урешті-решт його усунули як автора колонки.

Працюючи в «Los Angeles Reader», Ґрейнінґ познайомився й згодом одружився з Деборою Каплан (розвелися в 1999), яка в 1984 допомогла йому надрукувати успішну на ринку продажі книгу коміксів «Любов — це пекло». Незабаром після цього Метт і Дебори покинули газету і заснували фірму Life in Hell Co. для розповсюдження творінь Ґрейнінґа.

З кінцем 80-х років Ґрейнінґ створив ряд рекламних плакатів і ілюстрував рекламні брошури для корпорації Apple з персонажами «Життя у пеклі». Знаний він ще за цілий ряд збірок на подібні теми: «Життя в пеклі», «Школа — це пекло», «Робота — це пекло», «Дитинство — це пекло», «Велика книга пекла», «Величезна книга пекла» та інші.

«Сімпсони»

У 1985 році продюсер Джеймс Брукс запропонував Ґрейнінґові зайнятися анімацією, а точніше, невеликими анімованими зарисовками для розважальної програми «Шоу Трейсі Ульман». Він передбачав, що для цієї мети використаються персонажі коміксів «Життя в пеклі», але боячись втрати авторських прав, Ґрейнінґ придумав щось нове — сімейку Сімпсонів.

Сім'я Сімпсонів живе за адресою: 742 Evergreen Terrace(в українському перекладі : Вічнозелений бульвар, 742); виходить, що за такою адресою в дитинстві жив сам Метт. Персонажів Гомера і Мардж Ґрейнінґ назвав на честь своїх батьків. Дідусь Сімпсон Метт Грейнінг відмовився називати, залишив це сценаристам, але по випадковому збігу, він одержав ім'я Ейб, як і дід Метта Ґрейнінґа. Крім того, синів Метта звуть Ейб і Гомер. Імена своїх сестер Ґрейнінґ також використовував для персонажів «Сімпсонів» Лізи, Меґґі та Патті.

19 квітня 1987 роки «Сімпсони» вперше з'явилися на телеекрані — і завоювали неймовірну популярність, що призвело до створення півгодинних серій, які в телепрограмах уже багато років. А в додатку влітку 2007 року на кіноекрани вийшов повнометражний мультфільм про пригоди тієї ж веселої жовтої сімейки.

Сам Ґрейнінґ як анімований персонаж неодноразово з'являвся в серіях «Сімпсонів», а в серії «My Big Fat Geek Wedding» одержав роль зі словами.

Решта робіт

Девід Г. Коен і Метт Ґрейнінґ на стенді Футурами на щорічному міжнародному фестивалі Comic-Con в Сан-Дієго, 2009 р.

Серіал «Футурама» — відомий мультсеріал Метта Ґрейнінґа, який також привернув увагу нових прихильників. У 2002 після п'яти відзнятих сезонів роботу над серіалом було припинено через високу вартість. Але в 2006 почалася робота над новим сезоном «Футурами», який у 2008 вийшов на телеекрани в США.

У 1994 Ґрейнінґ заснував «Bongo Comics Group» (названа так на честь Bongo, одного з другорядних персонажів «Життя пеклу»), компанію, що займається випуском і розповсюдженням різноманітних коміксів, зокрема за мотивами «Сімпсонів» і «Футурами».

Крім участі в створенні мультфільмів і коміксів, Ґрейнінґ займається музикою — разом з такими відомими американськими письменниками, як Стівен Кінг, Емі Тан та іншими він входить у рок-гурт «The Rock Bottom Remainders»[9], в якій він грає на тронці (англ. cowbell).

У 2018 році вийшов 1 сезон мультсеріалу Ґрейнінґа «Розчарування».

Цитати

Я усвідомлював, що мій матеріал не був дуже хорошим, але продовжував справу, незалежно від того, наскільки неумілим був малюнок. Кар'єра моїх талановитих друзів росла — а я відкладав свої роботи до кращих часів. Вони тепер — нудні старі лікарі і адвокати. Я, навпаки, дивую світ своїми творіннями.

— Метт Ґрейнінґ

Примітки

  1. Deutsche Nationalbibliothek, Staatsbibliothek zu Berlin, Bayerische Staatsbibliothek et al. Record #122273354 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. Munzinger-Archiv — 1913.
  3. Groening, Matthew (Matt) // Who's Who in Animated Cartoon: An International Guide to Film and Television's Award-Winning and Legendary AnimatorsNY: Hal Leonard Corporation, 2006. — ISBN 978-1-55783-671-7
  4. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.
  5. https://www.nytimes.com/1998/12/27/magazine/on-sunday-december-27-1998-questions-for-matt-groening.html
  6. http://www.washingtonpost.com/wp-srv/style/feed/a44881-2000jan14.htm.
  7. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 лютого 2009. Процитовано 9 червня 2007.
  8. Архівована копія. Архів оригіналу за 10 липня 2009. Процитовано 9 червня 2007.
  9. http://www.rockbottomremainders.com/

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.