Милий Ганс, дорогий Петро

«Милий Ганс, дорогий Петро» (рос. Милый Ханс, дорогой Пётр) — історично-драматичний німецько-російсько-український фільм про стосунки між німцем Гансом і росіянином Петром на тлі початку Другої світової війни[1]. Зйомки фільму відбулися у місті Нікополь (Дніпропетровська область, Україна), навіть попри військові події на Сході України.

Милий Ганс, дорогий Петро
рос. Милый Ханс, дорогой Пётр
нім. Lieber Hans, bester Pjotr
Жанр Історія, війна, романтика, драма, повсякденність, пригоди, ЛГБТ
Режисер Олександр Міндадзе
Продюсер Олександр Міндадзе
Ліза Антонова
Хайно Декерт
Олег Кохан.
Сценарист Міндадзе Олександр
У головних
ролях
Якоб Діль
Біргіт Мініхмайр
Марк Вашке
Марк Хоземанн
Роза Хайрулліна
Андрюс Даряла
Євген Сармонт
Ангеліна Римашевська
Анна Скіданова
Світлана Косолапова
Себастьян Антон
Оператор Олег Муту
Кінокомпанія FFA
«Студія «Пасажир»»
SotacinemaGroup
Тривалість 110 хв
Мова німецька, російська
Країна Німеччина
Росія
Велика Британія
Україна
Рік 2015
Кошторис $3 500 000
IMDb ID 3817188
Рейтинг IMDb:

Сценарій написаний за спогадами очевидців. Він кілька разів переписувався, оскільки при військово-історичний експертизі виявлялися неточності. Претензії пред'являла і комісія, яка розглядає соціально-психологічні аспекти сюжету і взаємин героїв. Головна з них — «не той погляд, якого чекають ветерани війни». Існує вірогідність, що цензура режиму Путіна не затвердить цей фільм до показу у Росії[2].

Сюжет

Суто особиста, повна переживань історія радянського інженера Петра і його німецького колеги Ганса, що прибув у відрядження в Радянський Союз на скловарний завод. Спільні дослідження з використанням німецьких технологій на радянському заводі. Бригада з Німеччини працює разом з російськими фахівцями і нагадує добре налагоджений механізм. Але в цьому механізмі є своє слабка ланка — і це він, німецький інженер Ханс[3].

Під час відповідального варіння нового скла Ганс робить помилку. Її наслідки руйнівні: вибух печі, людські жертви і слідство, яке починають радянські спецслужби. Відтепер для нього небезпеку становить напарник Петро — єдиний свідок його дій у печі та інший головний герой історії. Ганс виявляється в несподіваній залежності від Петра, пов'язаний з ним страхом викриття. Але ж і Петро чи не сильніше ще залежить від Ганса: якщо таємне стане явним, сама присутність Петра біля печі означає для нього обвинувачення у шкідництві в дусі тоталітарного часу. Словом, вони пов'язані одним ланцюгом[4].

Однак взаємна недовіра парадоксальним чином змінюється мовчазною симпатією, а пізніше і дружбою. Хоча вони спілкуються виключно жестами, без слів розуміють один одного, винаходять свою мову. Ханс бачить себе в Петрі. Вони зовні навіть схожі один на одного. І у обох малолітні діти. Боячись не тільки викриття, але й самого Ганса з його візитами та небезпечної дружби з іноземним фахівцем, Петро з дружиною і дітьми таємно тікають з міста. А Ганс замість полегшення після зникнення непотрібного свідка раптом відчуває почуття втрати[5].

Виробництво

«Ідею для майбутнього фільму я реалізував спочатку літературно, — розповідає режисер і автор сценарію картини, — з довгими пошуками самого себе. Час дії — 40-ті роки. Це буде фільм про спільну роботу на радянському заводі німецьких і російських фахівців, головна сюжетна лінія — взаємини двох чоловіків Ганса і Петра. Також в українській глибинці ще збереглися обличчя, які нагадують лиця того часу.

Знімальну команду ми підібрали чудову: оператор — Олег Муту („Смерть пана Лазареску“, „4 місяці, 3 тижні, 2 дні“, „В тумані“, „В суботу“) художник-постановник — Кирило Шувалов („Конвой“, „У тумані“, „Щастя моє“) і ще багато чудових людей, з якими я вже працював або буду співпрацювати вперше[6]

З самого початку відбувалися пошуки фінансування і були дуже важкими, починаючи ще з 2012 року[7]. 25 жовтня 2013 року кінокомпанія «Студія „Пасажир“» підписала договір з російським Федеральним фондом соціальної та економічної підтримки вітчизняної кінематографії (Фонд кіно) про отримання коштів на виробництво нового копродукційного проекту «Милий Ханс, дорогий Петро», автором сценарію і режисером якого став Олександр Міндадзе[8].

За договором копродукції частка російської участі складає 56,72 %. Студія продовжує пошуки додаткового фінансування і партнерів для проекту. Проте, підтримка Фонду кіно стала гарантією запуску фільму у виробництво. Запланована дата початку зйомок — 1 липня 2014 року.

«Практично одночасно ми подали документи і до Міністерства культури РФ, і в Фонд кіно, але в останньому нам пощастило більше!»

 — Так прокоментувала ситуацію продюсер проекту Ліза Антонова.

Хоча за календарним планом виробництва підготовчий період фільму ще не почався, але робота розпочалася в повному розпалі. Вже було затверджено склад німецьких акторів, підібрана натура і в тому числі головна локація зйомок: завод в місті Нікополь (Дніпропетровська область, Україна). На об'єкті вже побували художник-постановник Кирило Шувалов і оператор Олег Муту. Режисера зацікавив не тільки сам завод і його цеха, а й прилегла територія із залізничними коліями, де буде знято велику частину епізодів. Тривала робота над кошторисом, йшли кастинги російських акторів. Відразу після затвердження актора на роль Петра, почалися спільні репетиції і кінопроби з Якобом Ділема (Гансом). До роботи підключилися і художники по костюмах[9].

Режисер Олександр Міндадзе про фільм[10]:

«Повинен сказати, що поряд з визначенням акторського складу як російського, так і німецького, нашим завданням було знайти місце зйомок — підходящу натуру. Після багаторазових і довгих поїздок по заводах, ми, нарешті, відшукали велике і тільки частково працююче підприємство в місті Нікополі, що дасть можливість відчувати себе відносно вільно під час зйомок. Я радий цьому, адже на заводі багато діючих залізничних колій, де ми і знімемо важливі і технічно складні епізоди. Словом, все йде своєю чергою, і наші зусилля, на щастя, не пропадають даром. Зараз ми зосередилися на пошуках російських акторів. Готуємося до зйомок влітку 2014».

Актори

  • Якоб Діль Ганс
  • Біргіт Мініхмайр Грета
  • Марк Вашке Отто
  • Марк Гоземанн Віллі
  • Роза Хайрулліна Ніна
  • Андрюс Даряла Петро
  • Євген Сармонт перекладач
  • Ангеліна Римашевська дівчинка
  • Ганна Скіданова подруга Зойка
  • Світлана Косолапова Наташа, дружина Петра
  • Себастьян Антон Томас

У масові сцени були залучені жителі міста Нікополь (100 людей, приблизно). Кастинг у місті для масовки відбувався кожну суботу і неділю[11].

Кінокомпанії

Продюсери

Художники

  • Кирило Шувалов,
  • Катерина Хімічева.

Фінансування

  • Жовтень 2012 фільм «Милий Ханс, дорогий Петро» отримав допомогу на продовження зйомки — 20000 євро, виданих германо-російським фондом розвитку проектів спільного виробництва.
  • 25 жовтня 2013 року кінокомпанія отримала фінансування від російського Федерального фонду соціальної та економічної підтримки вітчизняної кінематографії (Фонду кіно).

Історичний відрізок

Події у сюжеті відбуваються безпосередньо перед самим початком війни (осінь 1940 — весна 1941 років). Цей невеликий проміжок часу мало вивчений істориками і є білою плямою в історії Європи, коротким періодом союзу і щільною дружби між Радянським союзом та нацистською Німеччиною. У цьому моменті вони обмінювалися фахівцями, яким невдовзі належало схопиться в смертельній битві. Фільм заснований безпосередньо на реальних подіях передвоєнного часу, на реальних спогадах їх учасників. Дана розповідь про загрозу наближення війни, про смути в головах людей, які не розуміють що взагалі відбувається. У світлі останній подій, фільм стає пророчим і багатообіцяючим через актуальну тему[12].

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.