Мова ворожнечі
Мова ворожнечі (англ. hate speech — букв. «мова ненависті», гейтспіч[1]) — практикування агресивних висловлювань, які принижують чи дискредитують людину або групу осіб за ознакою раси (расизм), національності, політичних поглядів, релігії, статі (сексизм), сексуальної орієнтації (гомо-, біфобія), або гендерної ідентичності ( трансфобія). Усталений в українській мові, дещо пом'якшений переклад з англ. hate — ненависть, огида, нелюбов; speech — мова, промова, висловлювання.
Комітет міністрів Ради Європи визначає мову ворожнечі як усі форми самовираження, які включають поширення, підбурення, сприяння або виправдання расової ненависті, ксенофобії, антисемітизму чи інших видів ненависті на ґрунті нетерпимості, у тому числі: нетерпимість висловів у формі радикального націоналізму та етноцентризму, дискримінації та ворожості щодо меншин, мігрантів і людей з числа іммігрантів[2]. Застосування поняття найчастіше використовується у галузі юриспруденції та у сфері дотримання прав людини, при цьому воно постійно уточнюється. Так, парламентська асамблея Ради Європи у резолюції 1728 (2010 р.) «Дискримінація на основі сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності» спеціально засудила таку мову щодо ЛҐБТ[3].
Міжнародні документи про мову ворожнечі
- Європейська Конвенція про права людини та основоположних свобод (Стаття 10);
- Додатковий Протокол до Конвенції «Про Кіберзлочинність»;
- Американська Конвенція про права людини (Стаття 13, пункт 5);
- Міжнародний Пакт про громадські і політичні права (Стаття 20, пункт 2);
- Міжнародний Пакт про економічні, культурні та соціальні права (МПЕКСП);
- Конвенція ООН проти катувань та інших жорстоких, негуманних або таких, що порушують права людини видів поводження та покарання («Конвенція проти катувань»);
- Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок;
- Міжнародна Конвенція з ліквідації всіх форм расової дискримінації (Конвенція з расової дискримінації);
- Декларація ЮНЕСКО про раси та расові заборони;
- Декларація ЮНЕСКО принципів терпимості;
- Європейська соціальна хартія.
Незважаючи на те, що всі країни світу визначають свою термінологію, яку можуть назвати «мовою ворожнечі», окремої дефініції цього визначення не існує. У кожному з вищеназваних документів власні визначення і класифікації. Спільним є те, що висловлювання, які проявляють агресію щодо інших людей, націй, соціальних груп тощо, повинні каратися законом.
Та найскладнішим у міжнародному праві є не саме покарання за «мову ненависті», а її класифікація. Адже потрібно проводити межу між свободою вираження поглядів, «мовою ворожнечі» та правом на недискримінацію.
Мова ворожнечі в ЗМІ
В наш час ЗМІ грають особливу роль у житті кожної людини, тому саме вони являються середовищем для поширення мови ворожнечі.
Причини поширення
- Журналісти намагаються збільшити зацікавленість та актуальність своїх матеріалів. Для більшої ефективності вони використовують техніки маніпулювання, порушуючи кодекс журналістської етики.
- Недостатньо якісний рівень освіти. Через це у багатьох журналістських матеріалах відсутня толерантність.
Види мови ворожнечі в ЗМІ
Інформаційно-аналітичний центр «Сова» виділяє наступні види мови ворожнечі в ЗМІ:
- Заклики до насильства. Заклики у зв'язку з конкретною ситуацією, із зазначенням об'єкта насильства; проголошення насильства допустимим засобом у своїх статтях і повідомленнях, в тому числі й у вигляді прямих закликів насильства відносно певної групи.
- Пряме підбурювання до дискримінації, в тому числі у вигляді загальних гасел.
- Завуальовані заклики до насильства і дискримінації. Пропаганда «позитивних», історичних і сучасних, прикладів насильства і дискримінації.
- Створення негативного образу етнічної, релігійної або певної соціальної групи.
- Виправдання історичних випадків насильства і дискримінації.
- Публікації та вислови, які ставлять під сумнів загальновизнані історичні факти насильства і дискримінації.
- Твердження про неповноцінність (недолік культурності, інтелектуальних здібностей, нездатність до творчої праці) тієї чи іншої соціальної групи.
- Твердження про історичні злочини тієї чи іншої етнічної або релігійної групи.
- Твердження про кримінальність тієї чи іншої етнічної або релігійної групи.
- Твердження про моральні недоліки тієї чи іншої етнічної або релігійної групи.
- Звинувачення в негативному впливі тієї чи іншої етнічної, релігійної або певної соціальної групи на суспільство або державу.
- Згадка певної групи або її представників в принизливому або образливому контексті.
- Заклики не допустити закріплення в регіоні, районі, місті чи селі представників тієї чи іншої етнічної або релігійної групи.
- Цитування ксенофобських висловлювань і текстів без коментаря, що визначає межі між позицією інтерв'юйованого та позицією журналіста.
- Звинувачення групи в спробах захоплення влади або в територіальній експансії.
- Заперечення громадянства.
- Згадка про громадян як про іноземців або «не громадян» через їх етнічну ідентифікацію.
Засоби боротьби з мовою ворожнечі в ЗМІ
- Якісна освіта.
- Дотримання кодексу журналістської етики.
- Створення незалежних ЗМІ.
- Забезпечення рівності та різноманітності ЗМІ.
Примітки
- Макаренко Є. А. Стратегічні комунікації в міжнародних відносинах // Міжнародні відносини : журнал. — Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, 2017. — № 15. — («Політичні науки»).
- RecommendationNo. R (97) 20 on «hate speech» and its Explanatory Memorandum.
- Discrimination on the basis of sexual orientation and gender identity: Resolution 1728 (2010). Архів оригіналу за 5 липня 2015. Процитовано 5 червня 2019.
Джерела
- Вебер, Анн. Навчальний посібник з проблематики «мови ненависті» / [пер. з англ. Східно-Європейського Інституту Розвитку; за заг. ред. Павліченка О. М.] — К.: Тютюкін, 2010. — 96 с.
- Дуцик Д. «„Мова ворожнечі“ в дискурсі українських медіа». Збірник наукових праць Донецького державного університету управління Том ХІІІ. Серія Соціологія. Випуск 217. Донецьк 2012 (112—119)
- Занкова Б. «Мова нетерпимості та расизму» Генеральний директорат з прав людини та юридичних питань Рада Європи «Жити разом». Рада Європи 2010 (24-26)
- Савончак В. Я. «Мова ворожнечі у ЗМІ: до дискусії про поняття». Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. 2012