Модфа

Модфа (мадфа) — один з перших зразків ручної вогнепальної зброї (застосовувався арабами в XII–XIII ст.)

Європейська гармата початку XV століття, аналог арабської модфа, в момент пострілу. Мініатюра із манускрипту «Bellifortis». Konrad Kyeser, біля 1400

Опис

Металевий ствол (трубка) калібром близько 20 мм, прикріплений до древка. Стріляла з сошки круглим металевим ядром, званим бондок (арабською — горіх). Заряд складався з порошкоподібної суміші селітри, вугілля і сірки. Займання заряду здійснювалося шляхом піднесення розпеченого металевого пруту до отвору в стінці ствола (початковий отвір).

Історія

Отримавши від індійців і китайців знання про порох і його застосування, араби дуже швидко винайшли вогнепальну зброю. Володіючи порівняно розвиненими наукою і технікою, араби освоїли нову зброю і застосували її при обороні міста Аліканте, а в подальшому — при захисті своїх фортець.

Згідно написаної Альфредо Конде історії маврів в Іспанії, вогнепальні пристосування вживалися при облозі Сарагоси в 1118 р., тобто більш ніж за 100 років до першої згадки китайської та індійської вогнепальної зброї. Маври, що були в XII–XIII ст. найбільш розвиненим в культурному і технічному відношенні народом світу, раніше за інших здійснили перехід від вогнеметного зброї до вогнепальної. У декількох мавританських рукописах містяться згадки про використання ручної вогнепальної зброї — модфа.

Перше надійне свідчення про використання великої вогнепальної зброї маврами відноситься до облоги мусульманського міста Пуебли кастильским королем Альфонсом X 1262 р. Відбиваючи атаки іспанців, маври стріляли з залізних знарядь «з громом, шумом, великою швидкістю і такою руйнівною силою, яка раніше не була відома».

Аналогічну зброю згодом стали застосовувати і в європейських країнах. Вже в 1308 році іспанці обстрілювали з гармат стіни Гібралтару. У 1314 році зброя з'явилися на території Бельгії, яка в той час належала Іспанії. У 1326 року перші її зразки стріляли в Італії, через два роки у Франції, згодом її освоїли англійці (і з успіхом застосували в битві при Кресі), нiмцi, шведи, угорці. Не зайве зазначити, що перші західноєвропейські «артсистеми» практично не відрізнялися від арабських модфа XIII століття.

Література

  • Волковский Н. Л. Детская военная энциклопедия. 1-е изд. Олма-Пресс, Полигон, 2001, том 1, стр. 656 ISBN 5-89173-104-5, ISBN 5-224-02008-5
  • Военный энциклопедический словарь. — Москва: «Оникс 21 век», 2002. ISBN 5-324-00712-7

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.