Моноетнічна держава

Моноетнічна або однонаціональна держава держава, у основі якої етнічна територія одного етносу за незначної частки національних меншин і малих корінних народів.

За визначенням директора міжнародної організації Freedom House, Едріана Каратніцкі кількість представників одного етносу в нації в країні повинна становити не менше 67 %.[1]

Прикладами моноетнічних держав можуть слугувати Японія, Вірменія, Албанія, Південна Корея, Північна Корея тощо. Фактично моноетнічною є найбільша країна світу КНР, де титульна нація ханьці становлять понад 90 % населення. Моноетнічними державами були більшість європейських країн у другій половині XX століття: Німеччина (як ФРН та і НДР), Франція, Італія, Данія, Португалія, Польща, Угорщина, Швеція, Україна тощо[2]. Однак, зважаючи на ріст чисельності іммігрантів, деякі з них на початку XXI століття поступово втрачають свій національний характер. Мононаціональні держави бувають декількох типів, причому деякі з них можуть як вважатися, так і не вважатися мононаціональними. Супротивники самого поняття національної держави іноді спекулюють на тому факті, що в більшості країн світу можна знайти представників десятків, а то й сотень національностей. Утім, наявність груп з кількох десятків чи навіть сотень осіб якоїсь екзотичної національності, які не справляють практично жодного впливу на країну загалом, навряд чи дозволяє говорити про її багатонаціональність.

У класичних мононаціональних державах національні меншини становлять не більше кількох відсотків населення і зазвичай проживають або серед титульної нації, або ж невеликими анклавами. Прикладами таких держав слугують Корея та Японія, в Європі такою вважається Польща, а у недалекому минулому — Німеччина, Франція, Італія та скандинавські країни[2].

Переважно мононаціональні держави — ті, в яких, незважаючи на досить великі меншини, частка державоформуючого етносу в абсолютній кількості населення складає понад 65% — Білорусь, Молдова, Румунія, Словаччина, Туреччина, Україна, Фінляндія та ін.[2] Національні меншини, як правило, не мають суттєвого впливу на загально державні справи, а їх розселення має переважно малокомпактний та дисперсно-змішаний характер[2]. Прикладами переважно мононаціональних держав є більшість країн Європи і деякі держави Латинської Америки.

Див. також

Примітки

  1. The Comparative Survey of Freedom 1998—1999. стор.9 / Nicholas Rescher. Freedom in the World 1998—1999: The Annual Survey of Political Rights and Civil Liberties. Transaction Publishers, 1999.заархівоване
  2. Дністрянський, 2010, с. 26.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.