Морквянець гірський

Морквинець гірський (Ligusticum mutellina) — рослина родини окружкових (Apiaceae). Інші назви — лігустик мутеліновий, лігустикум мутеліновий, в народі також бурич скальний, морква гірська, морква дика, морквівник, морквинець, свиндюх[1]

?
Морквинець гірський

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Евдикоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Аралієцвіті (Apiales)
Родина: Окружкові (Apiaceae)
Рід: Лігустикум (Ligusticum)
Вид: Морквинець гірський
Ligusticum mutellina
(L.) Crantz, 1767
Посилання
Вікісховище: Ligusticum mutellina
Віківиди: Ligusticum mutellina
EOL: 5041472
IPNI: 844540-1
ITIS: 822324
NCBI: 1395546

Це запашна багаторічна трав'ниста рослина висотою від 10 до 50 см. Листя трикутне, тричі перистоскладне, на довгих черешках. Суцвіття — складна парасолька з 7—15 променями без листочків обгортки.

Ареал охоплює Альпи, а також гори південної Європи і Центральної Європи, в тому числі Українські Карпати. Віддає перевагу свіжим ґрунтам. Зростає на пасовищах, гірських луках на висоті від 1 100 до 3 000 м над рівнем моря.

Суцвіття

Цю рослину використовують у кулінарії як петрушку. Крім того, рослина використовується як приправа до сиру. Екстракт з коріння є постійною складовою частиною численних лікерів із запашних трав і настоянок.

Морквинець гірський вважається найкращою кормовою рослиною Альп. Його молоді пагони багаті білком і жирами, завдяки чому морквинець є доброю кормовою рослиною для худоби. Споживання морквинцю сприяє молочній продуктивності, допомагає при кольках і простуді.

Корінь рослини інтенсивно використовується у народній медицині при здутті, закріпленні шлунку, хворобах печінки, нирок і сечового міхура, а також при деяких жіночих захворюваннях.

Примітки

Література

  • Xaver Finkenzeller: Alpenblumen. München 2003, ISBN 3-576-11482-3
  • Manfred A. Fischer: Exkursionsflora von Österreich. Stuttgart 1994, ISBN 3-8001-3461-6

Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.