Музей Передньої Азії

Музей Передньої Азії (нім. Vorderasiatisches Museum Berlin) — один з найвідоміших археологічних музеїв світу. Розташований на Музейному острові на річці Шпрее в центрі Берліна, на першому поверсі південного крила Пергамського музею в Берліні[1].

Музей Передньої Азії
нім. Vorderasiatisches Museum
52°31′14″ пн. ш. 13°23′48″ сх. д.
Тип музей
Частина від Державні музеї Берліна і Пергамський музей
Країна  Німеччина
Розташування Bodestraße 1-3 10178 Berlin
Засновано 1899
Відкрито 1930
Сайт smb.spk-berlin.de/vam
Музей Передньої Азії (Німеччина)

 Музей Передньої Азії у Вікісховищі
Ворота Іштар
Частина мозаїки вежі Інанни
Частина фасаду храму Інанни в Уруке

Історія колекції

Музей має 14 залів загальною виставковою площею більше 2000 кв. метрів, де експонуються археологічні знахідки, зібрані німецькими експедиціями в Передньої Азії. Вік експонатів — від 8 тис. років (6 тисячоліття до н. е.) до початку епохи завоювання Близького Сходу мусульманами. В основному територія, на якій зібрані експонати, відповідає теперішнім Іраку, Сирії і Туреччині; незначне число — із суміжних країн[2].

Починаючи з епохи неоліту, тут представлені зразки культури Шумера, Вавилона, Ассирії і регіонів північної Сирії — східної Анатолії. В основі колекції — знахідки, зроблені під час розкопок Урука, Шуруппака, Ашшура, Хаттуша, Амарни, Тель-Халафа (Гузан), Самала, Топрах-калі і міста Вавилона . Також представлено наступні розкопки в Німруді, Ніневії, Сузах і Персеполі. У цих експонатах представлені зразки культур шумерів, аккадців, вавилонян, ассирійців, хетів та арамеїв[2].

Джерелом надходження експонатів були знахідки археологічних експедицій, які організовувало Німецьке східне товариство (нім. Deutsche Orient-Gesellschaft). Для прийому цих експонатів в 1899 році в Королівському музеї було відкрито Відділ Передньої Азії. Спочатку ці знахідки надходили на зберігання в музей кайзера Фрідріха (нім. Kaiser-Friedrich-Museum, нині Музей Боде), де вони були відкриті для загального огляду до 1929 року, поки в 1930 році не відкрився Пергамський музей[3].

Під час Другої світової війни колекція не зазнала серйозних втрат. У 1953 році колекція музею Передньої Азії відкрилася знову. У 1958 році Радянський Союз передав уряду Німецької демократичної республіки деякі експонати, раніше вивезені в СРСР згідно з реституцією за підсумками війни[2].

Колекція

Найбільший інтерес у колекції представляють Ворота Іштар і елементи прилеглої до них Дороги процесій у Вавилоні, залишки Вавилонської вежі, фрагменти храмів Еанни та Інанни, побудованих царем Караіндашем в Уруці, фрагменти тронного залу Навуходоносора II. Крім цього, музей є великим сховищем форм для печаток, циліндричних печаток і клинописних табличок[2].

Музей разом з іншими відомими сховищами є співзасновником товариства «Союз любителів старожитностей Музейного острова в Берліні» (нім. Verein der Freunde der Antike auf der Museumsinsel Berlin e. V.), за посередництвом якого він підтримує зв'язки з іншими міськими вмістищами експонатів, які відносяться до Передньої Азії[4]. Планується створити центральне сховище для цих колекцій у районі Берліна Фрідріхсхаген[5].

Вчені

У різний час директорами музею Передньої Азії були:

З 1998 року музей очолює Беата Сальє (нім. Beate Salje).

Література

  • Crüsemann, Nicola (2001). Vom Zweistromland zum Kupfergraben. Vorgeschichte und Entstehungsjahre (1899-1918) der Vorderasiatischen Abteilung der Berliner Museen vor fach-und kulturpolitischen Hintergründen (вид. Jahrbuch der Berliner Museen, NF, Bd. 42. 2000, Beiheft). Berlin: Gebrüder Mann. ISBN 3-7861-2403-5.
  • Marzahn, Joachim. (2003). У Beate Salje (Hrsg.). Wiedererstehendes Assur: 100 Jahre deutsche Ausgrabungen in Assyrien. Mainz: von Zabern. ISBN 3-8053-3250-5.
  • Salje, Beate. (2001). Vorderasiatische Museen: gestern, heute, morgen (вид. Kolloquium aus Anlass des Einhundertjährigen Bestehens des Vorderasiatischen Museums Berlin am 7. Mai 1999 / / eine Standortbestimmung - Berlin, Paris, London, New York). Mainz: von Zabern. ISBN 3-8053-2778-1.
  • Bernau, Nikolaus. (2006). Die Berliner Museumsinsel. Berlin: Stadtwandel-Verlag.

Див. також

Примітки

  1. Vorderasiatisches Museum. Offizielle Webseite (нім.). Архів оригіналу за 26 травня 2012. Процитовано 23 жовтня 2010.
  2. Staatliche Museen zu Berlin - Collections (англ.). Архів оригіналу за 2 липня 2012. Процитовано 23 жовтня 2010.
  3. Museum of the Ancient Near East. History (англ.). Архів оригіналу за 2 липня 2012. Процитовано 23 жовтня 2010.
  4. Verein der Freunde der Antike auf der Museumsinsel Berlin eV (нім.). Архів оригіналу за 2 липня 2012. Процитовано 23 жовтня 2010.
  5. Nikolaus Bernau, Und die Wissenschaft auf die Grüne Wiese, in Berliner Zeitung, Feuilleton, 30. Juni 2008

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.