Сузи

Су́зи, іноді Су́за (дав.-гр. Σοῦσα), перською Шуш, вірменською Шушан — стародавнє місто, первісно столиця Еламу, а згодом перських царів (Ахеменідів). Головне місто перської провінції Сузіани. Руїни нині розташовані поблизу міста Дезфул в Ірані.

Сузи

32°12′ пн. ш. 48°15′ сх. д.
Країна Елам і Імперія Ахеменідів
Розташування Сузіана
Тип стародавнє містоd (4395 до н. е.)
місце розкопок
пам'ятка архітектури і столиця
Площа 600 га і 346,5 га
Дата заснування 4000 до н. е. і 4395 до н. е.
Адреса Царська дорога Персії

 Медіафайли у Вікісховищі
Сузи — пагорби тепе давнього міста (ліворуч) та акрополя (праворуч). Знімок з пагорба ападани

Історія

Нинхурзаг и дерево життя, Сузи
Жорстока кампанія Ашурбаніпала: спалення столиці Еламу Суз, зображення на рельєфі, 647 до н. е.

Письмово згадується вже Есхілом[1], в області Кіссія. Розташовувалось між притоками Тигра — річками Хоастом і Евлаєм. Завдяки своєму теплому клімату служив зимовою резиденцією перських царів. Ім'я своє отримало від лілій (Сусан, або Шушан), якими рясніла ця місцевість.

Дослідниками встановлено, що в 4 тисячолітті до н. е. місто вже існувало. До першої половини 3 тисячоліття до н. е. Сузи вже стали значним політичним і економічним центром. Про це свідчать знахідки гробниць царів, численні й різноманітні знаряддя праці, зброя, вироби із золота. У другій половині 3 — першій третині 1 тисячоліття до н. е. Сузи стають столицею Еламу. Саме цим часом датовані видатні пам'ятки еламського мистецтва, серед яких бронзова статуя Напір-Асу, низка пам'яток, вірогідно, захоплених еламітами під час походів у Месопотамію. Серед останніх виділяться стела Нарамсіна та стела з Кодексом Хаммурапі.

У 645 до н. е. асирійці, очолювані царем Ашшурбаніпалом, розграбували та зруйнували Сузи.

У 538 до н. е. перси під проводом Кира Великого завойовують місто і перетворюють його на зимову резиденцію Ахеменідів.

У 4 столітті до н. е. Александр Македонський повністю підкорив Імперію Ахеменідів, Сузи здались йому без опору. З того часу місто набуває усіх рис типового грецького поліса. Саме у Сузах Александр Македонський та його полководці святкували своє одруження з персіянками[2].

Дослідження

Археологічна мапа Суз
Договір з аккадським царем Нарамсіном

Розкопки археологічної ділянки давніх Суз тривають з 1885—1886, започатковані французькими науковцями, серед яких Марсель-Агуст Дьйолафуа, Жак де Морган, Р. Меккенемом та археологом українського походження Романом Гіршманом.

Залишки давніх Суз являють собою 4 пагорби:

  • на півдні — пагорб акрополя (царське місто Еламу)
  • на півдні — пагорб ападани; тут розташовуються руїни палацу доби Ахеменідів, який існував з 521 до н. е. до першої половини 4 століття до н. е., власне ападана і храм вогню);
  • на сході — пагорб царського міста; це резиденція знаті доби як Ахеменідів, так і Сасанідів;
  • на заході — так званий, пагорб міста ремісників, являє собою руїни парфо-селевкідский некрополь.

Археологічні дослідження ділянки давніх Суз виділили культурні шари від першої половини 4 тисячоліття до н. е. до 1 тисячоліття нашої ери. У найдавнішому енеолітичному шарі виявлені залишки землеробського поселення, яке було оточеним стіною, знайдена розписна кераміка, кам'яні і примітивні мідні знаряддя. Вивчення пізніших культурних шарів засвідчило безперервне розростання поселення, виникнення монументальної архітектури, розвиток металургії, а також появу протоеламської піктографічної писемності.

Неоціненне наукове значення мають знайдені в Сузах пам'ятки клинописної писемності: зокрема, договір з аккадським царем Нарамсіном (тобто Нарам-Суеном), записи еламських царів, а також документи господарської звітності, печатки.

Найбільш пізні знахідки на археологічній ділянці Суз датуються 9-10 століттями н. е.

Палац в Сузах

Місто було побудоване прямокутником, з околицею в 120 стадій. Не мало стін, проте мало укріплений кремль (τα Μεμνόνια[3]), у якому розташовувався палац і головна скарбниця царів. За свідченнями античних істориків, все місто вибудували тільки з цегли й асфальту.

Стародавній палац еламських царів був побудований на штучному пагорбі. Дарій I знайшов його занадто тісним для себе і перебудував за власним смаком. В добу Ксеркса І, палац згорів, а років сто потому в добу правління Ксеркса II його відбудовано наново.

Палац Дарія

Див. також

Примітки

  1. Есхіл. Перси. 117
  2. Страбон 15, 728.
  3. Геродот 5, 53

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.