Мурашко Маргарита Августівна

Маргарита Августівна Мурашко (в дівоцтві Крюгер, 14 квітня 1890 р. Київ - невідомо, імовірно 1938 р.) – педагогиня, мисткиня, мистецтвознавиця. Дружина художника О. Мурашка, авторка його біографії та спогадів про нього.

Маргарита Августівна Мурашко
О. Мурашко. Портрет Маргарити Мурашко. НХМУ.
Ім'я при народженні Маргарита Августівна Крюгер
Народилася 14 квітня 1890(1890-04-14)
Київ
Померла імовірно 1938
невідомо
Громадянство Російська імперія,  УНР,  СРСР
Діяльність письменниця
Мова творів російська
Брати, сестри Крюгер-Прахова Анна Августівна
У шлюбі з Мурашко Олександр Олександрович

Життєпис

М. А. Мурашко народилась 14 квітня 1890 р. в багатодітному подружжі Августа та Катерини Крюгерів. Родина мешкала в Києві за адресою: вул. Хрещатик, 17. Неподалік знаходилась нотаріальна контора батька Маргарити (Хрещатик 11). В дитинстві отримала домашню освіту, пізніше навчалась у Смольному інституті шляхетних панянок у Санкт-Петербурзі. У 1902 р. розпочала педагогічну діяльність у приватній жіночій гімназії, яку відкрила її старша сестра Катерина. Працювала там викладачкою російської мови. Гімназія діяла до 1920 р., щоправда останні кілька років роботи закладу М. А. Мурашко там не працювала.

Подружжя Мурашків у національних строях. Фото 1909 р., Ательє Вітольда Мечинського. Зібрання музею "Духовні скарби України".

19 квітня 1909 р. побралася з київським художником Олександром Мурашком. Відтоді Маргарита Мурашко постійно супроводжуватиме художника у закордонних поїздках та підтримуватиме його в творчості. Подружжя мешкало на вул. Малій Житомирській 14, а від 1914 р. – Багговутівській. В 1915 р., після смерті батька припиняє викладацьку діяльність й зосереджується на домашньому господарстві. Після вбивства чоловіка у 1919 р., займається систематизацією та різними питаннями пов’язаними із зберіганням його творчої спадщини. У пореволюційний час в цьому їй допомагають друзі родини, представники мистецьких кіл Києва та України. Доля Маргарити Мурашко після 1935 р. невідома. Припускають, що вона вдруге вийшла заміж , буцімто, за архітектора чи інженера й виїхала до Криму (або до Москви). Через рік її з чоловіком було заарештовано. Померла М. Мурашко імовірно у 1938 р[1].

Творчість

Маргарита Мурашко є авторкою біографії та спогадів про свого чоловіка. Дослідники припускають, що спогади існували в кількох варіантах, проте наразі віднайдений лише один рукопис. Який було видано 2016 р. в Києві («Эти десять лет большого, глубокого счастья…»: Спогади Маргарити Мурашко).

Родина

Батько — Август Федорович Крюгер (помер в 1915 р.), німець, юрист, власник нотаріальних контров в Сквирі, Житомирі та Києві. Нотаріус при Київському окружному суді.
Мати — Катерина Олександрівна Новосільцева (померла в 1913 р.), дворянка (по материнській лінії з родини Муромцових).
Брати, сестри — Катерина, Єлизавета, Анна, Федір.
Чоловік Олександр Олександрович Мурашко, художник. Імовірно була заміжня двічі. Точні відомості про другого чоловіка відсутні.
Діти — Катерина, названа донька. Справжні батьки дівчини невідомі[2].

Див. також

Олександр Мурашко
Емілія Прахова
Олена Прахова

Література

Мурашко М. "Эти десять лет большого, глубокого счастья..." : спогади Маргарити Мурашко / [уклад. В. Ткачук ; авт. вступ. ст. та комент.: Д. Добріян]. Київ : ArtHuss, 2016, 164 с.

Посилання

  1. Мурашко М. "Эти десять лет большого, глубокого счастья..." : спогади Маргарити Мурашко / [уклад. В. Ткачук ; авт. вступ. ст. та комент.: Д. Добріян]. Київ : ArtHuss, 2016, с. 26-37.
  2. Мурашко М. Там само.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.