Мікоян Артем Іванович

Арте́м Іва́нович Мікоя́н (вірм. Արտյոմ Հովհաննեսի Միկոյան нар. 23 липня (5 серпня) 1905(19050805) пом. 9 грудня 1970) — радянський авіаконструктор. Генеральний конструктор дослідного конструкторського бюро «МіГ». Генерал-полковник інженерно-технічної служби. Двічі Герой Соціалістичної Праці. Молодший брат Анастаса Івановича Мікояна.

Арте́м Іва́нович Мікоя́н
Народився 23 липня (5 серпня) 1905(1905-08-05)
село Санаін Тифліської губернії Російської імперії (нині в межах міста Алаверді, марз (область) Лорі, Вірменія)
Помер 9 грудня 1970(1970-12-09) (65 років)
Москва
Ім'я при народженні вірм. Արտյոմ Հովհաննեսի Միկոյան
Підданство СРСР
Походження вірменин
Партія КПРС
Генеральний конструктор дослідного конструкторського бюро «МіГ»
Похований Новодівочий цвинтар (Москва)
Нагороди

Біографія

Народився 23 липня (5 серпня) 1905(19050805)-го року у селі Санаін Тифліської губернії Російської імперії (нині в межах міста Алаверді, марз (область) Лорі, Вірменія) в родині бідного сільського теслі. З шести років почав випасати худобу. Читати і писати навчився у сільській школі.

1918-го року сім'я переїхала до Тифлісу (нині Тбілісі), де він почав учитись разом зі старшим братом Анастасом.

1923-го року переїхав до Ростова-на Дону, де вступив до технічного училища при машинобудівному заводі, працював токарем залізничної майстерні.

1924-го року під час т. зв. Ленінського призову (після смерті Леніна 21 січня 1924-го року) прийнятий кандидатом у члени РКП(б). Член ВКП(б)-КПРС з червня 1925-го року.

У листопаді 1925-го року переїхав до Москви, працював токарем на заводі «Динамо». На той час його старший брат посідав високі посади в партії і був близьким соратником Сталіна.

До 1928-го року працював на заводі, після цього був рекомендований на партійну роботу. 1928-30 служив у армії, був секретарем комітету комсомолу першого радянського танкового училища. Після повернення з армії працював у Москві на заводі «Компресор», був обраний секретарем партійного комітету заводу.

1931-го року за направленням партії почав навчання в Повітряно-військовій академії імені Жуковського. В академії зокрема вчили стрибати з парашутом і керувати літаком. 1935-го року разом з двома іншими слухачами академії збудував легкий літак «Октябрьонок» (рос. Октябрёнок, Жовтеня), що отримав схвалення Центрального аероклубу.

22 жовтня 1937-го року після захисту дипломного проекту отримав звання «військовий інженер-механік Військово-повітряних сил РСЧА».

Робота авіаконструктором

1937-го року після закінчення академії з червоним дипломом Мікояна призначили військовим представником на Державному авіаційному заводі імені № 1 Осоавіахіму (ГАЗ № 1, рос. Государственный авиационный завод №). 1938-го року призначений начальником бюро серійних винищувачів Конструкторського бюро Полікарпова.

У березні 1939-го року призначений начальником конструкторського бюро заводу, у грудні того ж року разом з Гуревичем очолив групу конструкторів дослідно-конструкторське бюро заводу № 1 імені Осоавіахіму.

1940-го року Мікоян разом з Гуревичем створили «МіГ-1» — найшвидший серійний винищувач того часу, призначений для дій на великій висоті. перший політ відбувся 5 квітня 1940-го року.

Влітку 1940-го року створено «МіГ-3» (модифікацію «МіГ-1»), наприкінці року розпочато його виробництво. У 1940-41 роках «МіГ-3» будувався великими партіями і використовувався на початку німецько-радянської війни.

1940-го року Мікояна призначили головним конструктором заводу.

На початку 1941-го року Мікоян разом з групою радянських авіаконструкторів за відрядженням побував у Німеччині для ознайомлення з німецькою авіацією і авіабудівною промисловістю.

В серпні 1941-го року під час німецько-радянської війни КБ Мікояна і Гуревича було евакуйовано з Москви. У березні 1942-го року Мікояна призначили директором і головним конструктором дослідного заводу. У квітні КБ повернулось з евакуації.

Після війни в КБ було створено: «МіГ-9» — перший радянський літак з двома турбореактивними двигунами; «МіГ-15» — перший серійний радянський літак, що подолав звуковий бар'єр; «МіГ-17», що досягав швидкості звуку, «МіГ-19» — перший серійний радянський надзвуковий літак, «МіГ-12» зі швидкістю польоту, удвічі більшою за швидкість звуку.

На літаках Мікояна було встановлено 55 світових рекордів.

Артем Іванович Мікоян помер 9 грудня 1970-го року після операції на серці. Похований на Новодівочому цвинтарі у Москві.

Нагороди

Увічнення пам'яті

Бронзовий бюст у селі Санаін в межах міста Алаверді, марз (область) Лорі, Вірменія.

Меморіальна дошка у Москві на будинку, в якому він жив.

Іменем Мікояна названо Московський машинобудівний завод.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.