Міль зонтична

Міль зо́нтична (Depressaria depressana) — вид лускокрилих комах родини плоских молей (Depressariidae). Шкідник зонтичних овочевих культур. Трапляється повсюдно. Пошкоджує насінники моркви, кропу, петрушки, селери, пастернаку, фенхелю, кмину, анісу та інших зонтичних рослин.

?
Міль зонтична

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні тварини (Eumetazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Інфраклас: Новокрилі (Neoptera)
Надряд: Голометабола (Holometabola)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Родина: Плоскі молі (Depressariidae)
Рід: Depressaria
Вид: Міль зонтична
Depressaria depressana
(Fabricius, 1775)[1]
Синоніми
  • Depressaria depressella (Fabricius, 1798)
  • Depressaria bluntii
  • Pyralis depressana Fabricius, 1775[1]
  • Tinea depressella Fabricius, 1798[1]
  • Depressaria rhodochlora Meyrick, 1923[1]
Посилання
Вікісховище: Depressaria depressana
EOL: 934302
NCBI: 470869

Опис

Метелик з розмахом крил 14-18 мм. Передні крила темно-коричневі з червонуватим переднім краєм, задні крила сірі. Голова й передньоспинка блідо-жовті. Яйце 0,5 мм, овальне, спочатку блідо-зелене, у подальшому світло-помаранчеве. Гусениця 10-13 мм, темно-жовта з червонувато-бурим відтінком, проміжки між сегментами світло-зелені; тіло вкрите білими щитками, що несуть один-два волоски. Лялечка завдовжки 6 мм, темно-бура, у прозорому павутинному коконі.

Річний цикл

Зимують метелики у тріщинах кори, щілинах будівель та інших укриттях. Літ починається наприкінці травня і продовжується у червні. Зазвичай у цей час насінники зонтичних культур перебувають у фазі бутонізації. Самка відкладає яйця на бутони, квітки й квітконіжки. Плодючість становить 100–120 яєць. Гусениці відроджуються на Поліссі наприкінці червня, у Лісостепу й Степу — у середині червня, і впродовж 18-20 діб об'їдають бутони, квітки, квітконіжки й обплітають промені зонтиків павутинням. Рідше пошкоджують недостигле насіння й листя. Завершивши розвиток, гусениці заляльковуються в павутинному коконі в зонтиках, обплетених павутиною. Наприкінці липня — у серпні вилітають метелики і невдовзі переходять на зимівлю. За рік розвивається одна генерація.

Насінники пастернаку, кмину, рідше моркви, а також борщівника та інших дикорослих зонтичних рослин пошкоджує також кминова міль (Depressaria daucella Den. et Schiff.), за особливостями розвитку й шкодочинністю близька до зонтичної молі.

Заходи захисту

Гусениць і лялечок молей заражають понад 35 видів ендопаразитів, найефективніші серед яких іхневмоніди Pristomerus orbitalis Holmgr., Itoplectis maculator F., Itoplectis alternans Grav., Pimpla contemplator Müll., Pimpla sputator Grav., Depressaria deressella Hbn., Trictistus lativentris F., з евлофід Pediobius facialis Gir., мухи-тахіни Actia crassinervis Mg., Pseudoperichaeta insidiosa R.D.

Своєчасне збирання і швидкий обмолот насінників, що сприяє знищенню гусениць і лялечок шкідників. Боротьба зі шкідниками поблизу насіннєвих ділянок. У період утворення зонтиків і бутонізації, при ураженні понад 10% рослин і чисельності, що перевищує 3-4 гусениці на одну рослину рекомендується обробка біопрепаратами або інсектицидами.

Примітки

Джерела

Посилання

  • Зонтичная моль. Сельско-хозяйственный энциклопедический словарь. — М.: Советская энциклопедия. Главный редактор: В. К. Месяц. 1989.
  • Зонтичная моль. БолезниСада.ru.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.