Нагеле

Нагеле (нід. Nagele) — село в Нідерландах, у муніципалітеті Нордостполдер, провінція Флеволанд. Розташоване за 10 км на південь від адміністративного центру муніципалітету — міста Еммелорд. До Нагеле адміністративно відноситься також присілок Схоккерхавен, розташований за 4 км на південний схід від Нагеле, на березі затоки Кетелмер.

Село
Нагеле
Nagele

Реформатська церква в Нагеле

Прапор Герб

Координати 52°38′38″ пн. ш. 5°43′23″ сх. д.

Країна  Нідерланди
Провінція Флеволанд
Муніципалітет Нордостполдер
Дата заснування 1965
Площа 50,39[1] км²
Офіційна мова нідерландська
Населення 1915 осіб (2017[1])
Густота населення 38,25  осіб/км²
Часовий пояс UTC+1, влітку UTC+2
GeoNames 2750510
OSM r275971 ·R
Офіційний сайт www.nagele.nl
Нагеле
Нагеле (Нідерланди)
Нагеле
Нагеле (Флеволанд)

Станом 2017 рік у Нагеле мешкали 1 915 осіб (990 чоловіків і 925 жінок) у 810 домогосподарствах[1]. Площа територій, підпорядкованих селу становить 50,39 км², з яких суходол займає 50,06 км², водна поверхня — 0,33 км²[1].

Походження назви

Село Нагеле назване на честь острова Нагеле, який колись розташовувався між островами Урк і Схокланд, і вперше згадується у 1138 році. Острів був затоплений у середні віки. Етимологія топоніма досі неясна.

Німецький історик Вальтер Шьонфельд припускає, що острів Нагеле — це острів Накала (Nakala), який згадується у дарчій грамоті короля Оттона I у 966 році. Також існує імовірність, що саме острів Нагеле згадується в «Історії» Тацита під назвою Набалія (Nabalia).

Історія

Після осушення Зейдерзе і створення польдеру Нордостполдер на початку 1940-х років, почалося заселення новостворених територій. Для поселенців будували нові поселення, плани яких розроблялися нідерландськими архітекторами. План села Нагеле розробили у 1950-х роках архітектори з модерних архітектурних груп De Acht і Opbouw, серед яких були Корнеліс ван Естерен, Алдо ван Ейк, Герріт Рітвельд. При проектуванні архітектори-модерністи зуміли реалізувати деякі зі своїх ідей, на відміну від більшості інших населених пунктів Нордостполдера, зведених у традиційному стилі делфтської архітектурної школи. Фінальний дизайн презентували Алдо ван Ейк і група De Acht на Міжнародному конгресі сучасної архітектури у 1956 році.

Нагеле став останнім із десяти проектованих сіл Нордостполдера, тому було вирішено не будувати тут будинки для робітників, а стимулювати фермерів з навколишніх територій переселятися до Нагеле. Також до нового села запрошувалися переселенці з навколишніх муніципалітетів, які мали змогу орендувати будинок у Нагеле.

За проектом в Нагеле мали звести 300 житлових будинків, 3 церкви, 3 початкові школи, поштамт, готель, пожежну станцію, кафетерії, поліклініку, спортивний майданчик, басейн і бізнес-центр. За задумкою Алдо ван Ейка, село мало будуватися за трьома принципами:

  • не-ієрархічна організація, змішання різних соціальних груп;
  • наявність захисної лісосмуги навколо села;
  • зелена зона в центрі.

Ці принципи, хоч і не в повному обсязі, були втілені в життя. Дорожній трафік був організований по східному і південному кордонам села, громадські служби розташовані в центрі. Житлові будинки зводилися смугами, з переважною орієнтацією на схід і захід для оптимальної інсоляції. Житлова забудова формувалася окремими кварталами, у середині яких були зелені зони.

У сучасному Нагеле діють супермаркет, аматорський футбольний клуб VV Nagele та низка локальних сервісів.

Транспорт

Одна з вулиць села

Село розташоване на перетині провінційних доріг N713 (до Толлебека) і N716 (до Еммелорда). Також через Нагеле проходить регіональний автошлях N352, який сполучає село з Краггенбюргом, Енсом та муніципалітетом Урк, а також має з'їзд на автостраду А6, яка пролягає по території Флеволанда і з'єднує провінцію Фрисландія та місто Амстердам.

У Нагеле, як і в інших населених пунктах муніципалітету Нордостполдер, відсутнє залізничне сполучення. Найближчі залізничні станції розташовані у сусідніх містах Кампен і Лелістад.

Громадський транспорт представлений автобусним маршрутом № 146, що сполучає Нагеле із Еммелордом, Свіфтербантом і Дронтеном[2].

Культура

В Нагеле діє краєзнавчий музей, де представлена історія будівництва села. Музей розташований у приміщенні колишньої римо-католицької церкви, зведеної архітекторами Тео Теном і Томасом Ніксом.

На території Нагеле розташовані 3 національні пам'ятки — це будівлі трьох шкіл, зведених архітектором Алдо ван Ейком, та 1 пам'ятка місцевого значення — реформатська церква Samen Op Weg, зведена у 1959—1960 роках архітекторами Якобом Бакема і Йо ван ден Бруком.

Примітки

  1. Centraal Bureau voor de Statistiek (4 серпня 2017 року). Kerncijfers wijken en buurten 2017. statline.cbs.nl. Процитовано 15 серпня 2017 року. (нід.)
  2. Lijn 146 Emmeloord Busstation - Dronten Station. wiki.ovinnederland.nl. OV in Nederland.nl. Процитовано 15 серпня 2017 року. (нід.)

Посилання

  • www.nagele.nl — офіційний сайт села Нагеле (нід.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.