Наукан (село)

Наукан (від науканського Нывуӄаӄ «дернистий») — закинуте поселення науканів на мисі Дежньова у Чукотському автономному окрузі, Росія. До 1958 року Наукан був найсхіднішим поселенням СРСР та всієї Євразії. Згодом таким став Уелен. Зараз як урочище входить до природно-етнічного парку «Берингія»[2][3].

Наукан
наукан. Нывуӄаӄ
чук. Нууӄан[1]
Країна Росія
Суб'єкт Російської Федерації Чукотський автономний округ
Основні дані
Час заснування XIV століття
Населення 0 (2008)
Географічні координати: 66°01′38″ пн. ш. 169°42′08″ зх. д.
Мапа

Наукан


 Наукан у Вікісховищі

Географія

Знаходиться на півострові Чукотка на березі Берингової протоки, що сполучає Тихий та Північний Льодовитий океани, на мисі Дежньова.

Історія

Поселення Наукан було засноване у XIV столітті. У 1648 році поблизу Наукана був розбитий один із кочів Семена Дежньова. В селі проживали представники корінного народу науканів. Дорогою із Уелена та Наукана до села Лаврентія люди робили зупинку на мисі Леймін та збирали сніг[4].

У 1958 році село було розформоване в рамках укрупнення сільських районів. Всі жителі, яких перед виселенням було близько 400, були виселені. Відтоді Наукан є закинутим поселенням. Негласно виселення відбувалося ще з 1954 року, як припускають, у зв'язку з можливим збройним протистоянням зі США. У 2019 році Наукан разом із закинутими поселеннями Нуняк та Еквен було внесено до попереднього списку російської спадщини ЮНЕСКО[5].

Галерея

Примітки

  1. Г. А. Меновщиков. Местные названия на карте Чукотки. Краткий топонимический словарь / Науч. ред. В. В. Леонтьев. Магадан : Магаданское книжное издательство, 1972. — 206 с. Архивированная копия. Архів оригіналу за 4 серпня 2016. Процитовано 10 квітня 2018.
  2. Наукан: потерянная столица эскимосов - Статьи - SmartNews.ru. smartnews.ru (рос.). Процитовано 10 березня 2021.
  3. Наукан: описание, история, экскурсии, точный адрес. Тонкости туризма (рос.). Процитовано 10 березня 2021.
  4. Шаблон:Топонимический словарь Северо-Востока СССР
  5. Древние памятники Чукотки вошли в российский предварительный список объектов ЮНЕСКО. culture.gov.ru. Процитовано 10 березня 2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.