Нгуєн Нгок Лоан

Нгуєн Нгок Лоан (в'єт. Nguyễn Ngọc Loan 11 грудня 1930 14 липня 1998) — південнов'єтнамський бригадний генерал, начальник поліції Південного В'єтнаму. Відомий тим, що розстріляв в'єтконгівського партизана на очах у західних журналістів.

Нгуєн Нгок Лоан
в'єт. Nguyễn Ngọc Loan
Народився 11 грудня 1930(1930-12-11)
Хюе, Французький Індокитай
Помер 14 липня 1998(1998-07-14) (67 років)
Берк, Ферфакс, Вірджинія, США
·злоякісна пухлина
Країна  Південний В'єтнам
Діяльність політик, військовослужбовець
Учасник Tet Offensived
Посада chief of policed
Військове звання бригадний генерал

Біографія

Нгуєн Нгок Лоан народився 11 грудня 1930 року в заможній родині інженера в Хюе, в якій був одним з 11 дітей. Після закінчення університету Хюе він вступив на військову службу і став бойовим пілотом ВПС Південного В'єтнаму. Під час служби Лоан став другом командувача ВПС Нгуєна Као Кі. У 1965 році Кі став прем'єр-міністром країни, і відразу призначив свого друга начальником південнов'єтнамської поліції. Серед іноземних журналістів Нгуєн Нгок Лоан здобув популярність своїми темпераментнимм виступамм на місцях терактів проведення активістами НФВПВ проти цивільного населення.

Розстріл

30 31 січня 1968 року в Південному В'єтнамі почався широкомасштабний наступ сил НФВПВ і північнов'єтнамської армії, відомий як Тетський наступ. Однією з головних цілей наступу була столиця країни Сайгон, в якому розгорнулися вуличні бої. 1 лютого, на другий день наступу, Нгуєн Нгок Лоан (тоді він вже мав звання бригадного генерала) знаходився біля буддистської пагоди Ан-Куонг, яку щойно зачистили від партизанів. Поруч з ним випадково опинилися фотокореспондент «Ассошіейтед Прес» Едді Адамс і оператор NBC Во Суу. В цей час морські піхотинці привели до генерала захопленого в полон 36-річного активіста НФВПВ Нгуєна Ван Лема (в'єт. Nguyễn Văn Lém якого схопленили біля канави, в якій лежали тіла зв'язаних та убитих поліцейських і членів їх сімей. Цифри убитих різняться; за деякими даними, серед них був і заступник генерала. Нгуєн Нгок Лоан, не кажучи ні слова, дістав револьвер і направив його на партизана. Адамс і Во Суу приготувалися до зйомки, чекаючи, що буде звичайна для південнов'єтнамської поліції процедура допиту з погрозами зброєю, але замість цього генерал застрелив партизана.

Подальша біографія

Зроблена Едді Адамсом фотографія розстрілу стала однією з найзнаменитіших фотографій В'єтнамської війни і символом жорстокості громадянської війни. Факт розстрілу військовополоненого без суду і слідства, здійсненого начальником поліції, викликав хвилю обурення в колах інтелігенції, а фотографія широко використовувалася противоєнним рухом.

У 1968 році Лоан отримав поранення. Він був відправлений на лікування в Австралію, але там його прибуття викликало таке обурення, що його відправили у військовий госпіталь в США. Поранення виявилося важким, праву ногу Лоана довелося ампутувати, після чого він був відправлений у відставку. У 1975 році, перед падінням Сайгона, Нгуєн просив американців допомогти йому втекти з країни, але отримав відмову. Йому все ж вдалося втекти з сім'єю за кордон, згодом він перебрався в США. В Америці Лоан влаштувався в штаті Вірджинія, де відкрив піцерію.

Генерал Нгуєн помер від раку 14 липня 1998 року, залишивши дружину Чинь Май і п'ятьох дітей. Едді Адамс, який відмовився від престижної Пулітцерівської премії за свою знамениту фотографію, встиг принести вибачення Нгуєну і його сім'ї за знімок, який змінив життя генерала. Після смерті генерала Адамс написав: «Цей хлопець був героєм. Америка повинна була б плакати. Для мене жахливо бачити, що він пішов таким чином, коли ніхто нічого про нього не знає»[1].

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.