Недзельський Андрій Степанович
Андрій Степанович Недзельський (Нєдєля або Андрій Львівський; нар.. 1 березня 1973, Львівська область, Українська РСР, СРСР[1]) — впливовий український кримінальний авторитет, злодій у законі (хоча на момент отримання «титулу» не відбував термін покарання у місцях позбавлення волі, що суперечить «старим поняттям»). Мав широкі зв'язки серед слов'янських та кавказьких злодіїв з клану Діда Хасана, був «смотрящим» за Україною та Києвом, а також утримувачем українського злодійського «общака».
Недзельський Андрій Степанович | |
---|---|
Народився |
1 березня 1973 (48 років) Старий Самбір, Львівська область, Українська РСР, СРСР |
Громадянство | Україна |
Діяльність | кримінальний авторитет, злодій у законі (імовірно був позбавлений цього статусу) |
Біографія
В орбіті Мамеда та Дато
Андрій Недзельський народився 1 березня 1973 року у райцентрі Старий Самбір Львівської області, якийсь час торгував старими автомобілями, у середині 1990-х років переїхав до Києва, де розпочалася його кримінальна кар'єра. Нєдєлю підозрювали у вбивстві бізнесмена Ігоря Кульчицького, розстріляного у Львові 17 липня 2008 року. У 2010 році Нєдєля був оголошений у міжнародний розшук за підозрою у вбивстві кримінального авторитету Олександра Семенова (Кацап), убитого у Києві у 2009 році[2]. Незабаром його затримали в Іспанії та екстрадували на Україну, проте завдяки широким корумпованим зв'язкам звинувачення у вбивстві з Недзельського було знято. Входив до найближчого оточення впливового злодія у законі Сергія Мамедова (Мамед), який помер у листопаді 2011 року від раку шлунка.
Після смерті Мамеда розпочалася боротьба за український общак, який він контролював. З одного боку на нього претендували кавказці — злодії у законі Серго Глонті (Гуга), Рамаз Цікорідзе (Рамаз Кутаїський) та Бахиш Алієв (Ваха), яких підтримав найстаріший одеський законник Валерій Шеремет (Шарік). Ним протистояв злодій у законі Сергій Лисенко (Лера Сумський), якого підтримали росіяни Анатолій Якунін (Сенька Самарський), Юрій Пічугін (Пічуга) та Василь Христофорів (Воскрес), близькі до слов'янського крила злодійського клану, підконтрольного самому закону. Аслану Усояну (Дід Хасан)[3][4][5][6][7].
У травні 2012 року Недзельський був поставлений «смотрящим» по Києву . На «сходці» були присутні троє злодіїв у законі — росіянин Юрій Пічугін (Пічуга) та українці Сергій Лисенко (Лера Сумський) та Олексій Сальніков (Льоша Краснодонський), затримані співробітниками міліції. 28 жовтня 2012 року Нєдєля був «коронований» у Греції («злодійський підхід» або рекомендацію йому зробив впливовий кутаїський злодій у законі Давид Себіскверадзе на прізвисько Дато Кутаїський або Варламич)[3][5][8].
Конфлікт із кутаїсцами
Взимку 2016 року Нєдєля спробував «коронувати» свого ставленика, луганського авторитету Миколи Бабичева (Ашота), що призвело до охолодження стосунків з Лерою Сумським. Також Нєдєля поширював через авторитет Діму Донецького свій вплив на українські колонії, що остаточно розсварило його із Сумським, який вважав місця ув'язнення виключно своєю вотчиною. У травні 2017 року в Одесі було затримано Серго Глонті (Гуга), який звинуватив у своєму арешті Нєдєлю. Крім того, до літа 2017 року Нєдєля посварився з дніпропетровським злодієм у законі Умкою, який відмовився вносити гроші до київського «общака», підконтрольного Нєдєлі[9].
Станом на 2017 рік Нєдєля контролював кримінальний світ Західної та Центральної України, а також так званий центральний чи київський «общак». До сфери його інтересів входило кришування тіньового спиртового бізнесу та незаконного видобутку бурштину в Рівненській області . Крім того, люди Нєдєлі курирували канали контрабанди та перевезення нелегалів через західний кордон України. Нєдєля втратив підтримку українських злодіїв у законі Сумського та Умки, при цьому він змагався з грузинськими злодіями у законі, які контролювали Східну та Південну Україну. До противників Нєдєлі входили кримінальні авторитети Алеко Накрелешвілі (Нарік), Гія Хмелідзе (Хмело), Гія Лобжанідзе (Куцу), Лаша Джачвліані (Лаша Сван), Серго Глонті (Гуга) і Нодар Асоян (Нодар Руставський)[10][11].
У червні 2017 року в Греції відбулася злодійська «сходка», на якій грузинські злодії на чолі з Дато Кутаїським та Гайозом Звіададзе (Гія Кутаїський) призупинили статус Нєдєлі як «злодія в законі» (сам Нєдєля цю зустріч проігнорував). За однією версією, Нєдєля відмовив Себіскверадзе, що звільнився з грецької в'язниці, у фінансовій допомозі. За іншою версією, кілька грузинських злодіїв звинуватили Нєдєлю у зв'язках із українськими силовиками. Через кілька днів Недзельського заарештували в Ніцці під час оформлення угоди з придбання нерухомості. Французькі поліцейські звинуватили його у пред'явленні фальшивого угорського паспорта. За однією з версій, таким чином Нєдєля намагався уникнути виклику на нову кримінальну сходку[10][9][12].
Станом на 2018 рік Нєдєля знімав офіс у київському бізнес-центрі «Парус», де приймав охочих зустрітися з ним[13].
Розкоронація
12 жовтня 2019 року в київському готелі Fairmont Grand, на весіллі доньки кримінального авторитета Олега Крапівіна (Олега Бакінського), кілька законників побили Неделю, викинули його на вулицю та позбавили звання «злодія в законі». На розгляді були присутні злодії Сергій Олійник (Умка), Давид Озманов (Дато Краснодарський) та Нодар Асоян (Нодар Руставський), а також кримський авторитет Юрій Єриняк (Молдаван)[14][15][16].
Розшук та затримання
Навесні 2020 року Андрію Недзельському заочно повідомили про підозру у скоєнні умисного вбивства та оголосили у міжнародний розшук. За версією слідства, у 2009 році «Нєдєля» особисто розстріляв бізнес-партнера Олександра Семенова на прізвисько «Кацап». 7 липня 2021 року під час проходження Недзельським митного контролю в аеропорту Софії його затримали болгарські поліцейські за пред'явлення фальшивих документів[17]. 22 липня 2021 року Апеляційний суд Софії відпустив Недзельського під заставу[18].
Примітки
- Смотрящий по Киеву вор в законе Неделя.
- Торговец б/у авто из-под Львова стал королем воровского мира Киева. Вести.
- Хасановский призыв. Информационное агентство «Руспрес». 6 листопада 2012. Архів оригіналу за 1 лютого 2013. Процитовано 9 листопада 2012.
- Событие Нєдєли. ИА «Прайм Крайм». 31 жовтня 2012. Архів оригіналу за 14 листопада 2014. Процитовано 14 листопада 2014.
- Поставили «смотрящего»: На воровской сходке в Киеве задержаны трое «воров в законе». ИА «Прайм Крайм». 27 травня 2012. Процитовано 9 листопада 2012.
- Воровские кланы делят на Украине наследство Мамеда. Информационное агентство «Руспрес». 10 грудня 2011. Архів оригіналу за 9 липня 2012. Процитовано 9 листопада 2012.
- Без Рамаза. ИА «Прайм Крайм». 10 грудня 2011. Архів оригіналу за 14 листопада 2014. Процитовано 14 листопада 2014.
- Наконец-то в Киеве появился хозяин!. Цензор.НЕТ.
- Воровской передел: борьба за власть в среде лидеров отечественного криминалитета. Украина криминальная.
- «Отжим» янтаря или связь со спецслужбами. За что развенчали «Нєдєлю»?.
- "Янтарный" вор Нєдєля хвастает прослушками законников. Руспрес.
- Украинского вора в законе Нєдєлю задержали во Франции. Лента.Ру.
- «Лёра Сумской», «Полтава», «Нєдєля» и другие: кто такие украинские воры в законе. Факты и комментарии.
- По понятиям: в Украине "раскороновали" известного "вора в законе". Факты и комментарии.
- «Смотрящего» по Украине вора в законе «раскороновали». Газета.Ру.
- Отняли трон, отнимут общак. За что в Киеве избили и раскороновали "вора в законе" Неделю. Страна.уа.
- Подозревается в убийстве: криминального авторитета «Неделю» задержали в Болгарии. Факты и комментарии.
- Пускат издирван за убийство украински бос.