Нейдгардт Марія Олександрівна

Нейдгардт Марія Олександрівна
Ім'я при народженні Марія Тализіна
Народилася 17 травня 1831(1831-05-17)
[[|]]
Померла 5 травня 1904(1904-05-05) (72 роки)
Москва
Країна  Російська імперія
Діяльність благодійниця
Знання мов російська
Рід Нейдгардтиd
Батько Олександр Степанович Тализін
Мати Ольга Миколаївна Зубова
Діти Нейдгардт Дмитро Борисовичd, Нейдгардт Олексій Борисовичd, Anna Neidhardtd і Столипіна Ольга Борисівна
Нагороди

Марія Олександрівна Нейдгардт (уроджена Тализіна; нар. 17 травня 1831 пом. 5 травня 1904) — благодійниця, головуюча Ради Дамського піклування про бідних (з 1876 року). Кавалерственна дама ордену Святої Катерини[1] (14 травня 1896). Сестра Аркадія Тализіна, правнучка генералісимуса Олександра Суворова.

Біографія

Марія Олександрівна народилася 1831 року в численній (5 синів і 4 дочки) сім'ї камергера Олександра Степановича Тализіна та Ольги Миколаївни (1803—1882), дочки графа Миколи Зубова і знаменитої «Суворочки». Її батько, син генерал-майора Степана Тализіна, володів підмосковною садибою Дєнєжніково. Загоскін у своїх «Спогадах» писав про сім'ю Тализіних: «О. С. Тализін, корінний багатий москвич, чесний, благородний чоловік, користувався загальною повагою; дружина його, уроджена графиня Зубова, розумна, добра і люб'язна, була головуючою Ради жіночих шкіл у Москві. Дочки успадкували разом з прекрасними душевними якостями своєї матері і веселість її характеру, були милі і дуже прості у спілкуванні».

Ольга Миколаївна багато часу і сил присвячувала турботі про нужденних, у 1851 році вона заснувала Маріїнське училище і стала попечителькою. Марія Олександрівна, наслідуючи приклад матері, також займалася благодійністю. У 1865 році вона отримала від матері пост попечительки Маріїнського училища, яке під її керівництвом було збільшено до трьохсот дівчат. 3 листопада того ж року вона стала членом Ради, а 11 грудня 1870 року — попечителькою Хамовницького відділення Дамського піклування про бідних.

У 1876 році Софія Щербатова, засновниця і перша головуюча піклування, подала імператриці Марії Олександрівні прохання «про звільнення через похилі літа». 17 лютого воно було задоволено, також імператриця прийняла рішення про вибір нової головуючої з числа членів Ради. 4 березня Марія Нейдгардт була обрана більшістю голосів, 18 березня її кандидатура була Височайше затверджена[2]. Разом зі своїм чоловіком Борисом Олександровичем, який був почесним членом піклування, вона займалася влаштуванням нових притулків, богаділень, лікарень і будинкових церков, установою допомоги та стипендій. Їх внучка Марія Столипіна згадувала: "він Був почесним опікуном в Москві і, як такий, мав справу з масою притулків, виховних будинків, шкіл, і скрізь діти його зустрічали з криками «казенний тато приїхав» і дуже любили його.

Бабуся теж завідувала великим числом богоугодних і навчальних закладів, і вранці, в Москві, кожен із них сидів у своєму кабінеті, приймаючи секретарів і прохачів[3] "Відзначаючи діяльність піклування і його керівниці, імператриця Марія Федорівна писала 5 квітня 1887 року:

Справедливо вважаючи за найкраще корисну діяльність Дамського Піклування про бідних в Москві, Я із задоволенням висловлюю вам, як головуючий онаго, мою щиру вдячність за понесені вами праці і доручаю вам передати Мою подяку всім, у міру сил сприяти розвитку його установ[4].

За свою працю на благодійному терені Марія Олександрівна була удостоєна ряду нагород: Маріїнського знака за XXV років бездоганну службу, ордена Святої Катерини малого хреста (14 травня 1896), медалі «В пам'ять царювання імператора Олександра III» і ювілейного знака «В пам'ять виконання 2 травня 1897 року 100 років існування Відомства установ Імператриці Марії»[5].

Сімейство Нейдгардтів проживало в старовинному двоповерховому будинку на Арбаті «з товстими мурами, великими кімнатами, затишними і ошатними.» За спогадами онуки, «весь уклад життя на Арбаті, чинний, патріархальний і широкий». Кожен член, включаючи Олександр і Ганна, що проживали тривалий час з батьками, займав по кілька своїх кімнат. У будинку було багато челяді, яка прослужила багато років і «зовсім зріднилися з сім'єю[3]

Пізніше два верхні поверхи здавалися в аренду, а в будинку було проведено електрику[6]. Сім'я володіла кількома маєтками в різних губерніях Російської імперії. Марії Олександрівні належало більш ніж 8000 десятин землі біля села Шентала Спаського повіту Казанської губернії. У 1868 році Борис Олександрович придбав садибу Відрада (нині селище Новий світ) у Нижньогородській губернії. Часто Нейдгардти літні місяці проводили у дочки і зятя в Колноберже, приїжджаючи туди в особистому вагоні[3].

Нейдгардти займали досить високе становище при імператорському дворі: Борис Олександрович був обер-гофмейстером. Душею сім'ї була Марія Олександрівна, «дуже повна, завжди спокійна і незмінно ласкава[3]». Вона була знайома з Іваном Тургенєвим, який "в свій час читав у бабусі вголос «Записки мисливця» і з молодості мала альбом, в якому «збирала підписи знаменитих людей, з якими зустрічалася.»[6].

Зліва направо сидять: Марія Олександрівна, Борис Олександрович, Анна; стоять: Ольга, Олексій та Дмитро

Марія Олександрівна Нейдгардт померла 5 травня 1904 року в Москві і була похована на кладовищі Новодівичого монастиря поруч з чоловіком.

Шлюб і діти

Марія Олександрівна вийшла заміж за таємного радника Бориса Олександровича Нейдгардта (1819—1900), сина генерала від інфантерії Олександра Івановича Нейдгардта і його дружини Ганни Борисівни, уродженої княжни Черкаської.

У шлюбі народилися:

  • Олександр (1857—1907);
  • Ольга (1859—1944) — фрейліна, з 1884 року дружина голови Ради міністрів Петра Аркадійовича Столипіна;
  • Дмитро (1861/1862—1942) — сенатор, член Державної ради. Одружений з Варварою Олександрівною Пономарьовою (1875—1924);
  • Олексій (1863—1918, розстріляний) — член Державної ради. Одружений на княжні Любові Миколаївні Трубецькой (1868—1928), доньці мінського губернатора князя Миколи Трубецького. У 2000 році канонізований Російською православною церквою до лику святих;
  • Ганна (1868—1939) — дружина міністра закордонних справ Сергія Дмитровича Сазонова.

Генеалогія

Примітки

  1. Кавалерственныя дамы ордена Св. Великом. Екатерины // Придворный календарь на 1903 год. — Санкт-Петербург: Печатня поставщика Двора Его Императорскаго Величества Р. Голике. — С. 493.
  2. Пятидесятилетие, 1895, с. 29.
  3. Бок М. П., 1992, с. 56.
  4. Пятидесятилетие, 1895, с. 53.
  5. Дамское попечительство о бедных в Москве // Памятная книжка Ведомства учреждений Императрицы Марии. — Санкт-Петербург: Типография М. Д. Ломковскаго, 1898. — С. 222.
  6. Бок М. П., 1992, с. 71.

Література

  • Бок М. П. П. А. Столыпин: Воспоминания о моём отце. — Современник, 1992. — 316 с.
  • Пятидесятилетие Дамскаго Попечительства о бедных в Москве Ведомства учреждений императрицы Марии с 17 декабря 1844 по 17 декабря 1894 годы. — Товарищество типографии А. И. Мамонтова, 1895. — 70 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.