Носелівка

Носе́лівка село у Борзнянському районі Чернігівської області України. Населення — 743 особи (2012 рік)[1].

село Носелівка
Країна  Україна
Область Чернігівська область
Район/міськрада Борзнянський район
Громада Височанська сільська громада
Облікова картка картка ВР 
Основні дані
Засноване 17 століття
Населення 743 мешканців[1]
Площа 2 км²[1]
Поштовий індекс 16415
Телефонний код +380 465326
Географічні дані
Географічні координати 51°18′20″ пн. ш. 32°39′11″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
132 м
Водойми річка Доч, ставки - Центальний, Довжицький, Литовський
Відстань до
районного центру
17 км
Місцева влада
Адреса ради 16412, Чернігівська обл., Борзнянський р-н, с. Високе, вул. Центральна, буд. 86.
Карта
Носелівка
Носелівка
Мапа

Географія

Село розташоване на північному сході району, за 17 км від районного центру — міста Борзна (автошляхами — близько 25 км[2]) та за 4 км від залізничної станції Доч. Висота над рівнем моря — 132 м[3].

Історія

Археологія

В цій місцевості люди мешкали з давніх-давен. Поблизу села виявлено поселення доби бронзи (II тисячоліття до н. е.), скіфського періоду (V-III століття до н. е.).

Заснування

Село згадується в історичних джерелах з другої половини XVII сторіччя. Засновано на території Шаповалівської сотні Ніжинського полку. З 1782 — у складі Шаповалівської волості.

З 1917 — у складі УНР. У 1920-тих роках в селі розгорнувся рух за автокефалію Української Православної Церкви, відкрито парафію УАПЦ[4]. 1924 року священиком Церкви святої Параскеви УАПЦ був отець Гнат Омельченко — це була одна з 12 парафій УАПЦ на території Борзнянського повіту.

1929 комуністичний режим вдався до систематичних акцій бандитизму щодо приватних господарників. Людей примущували вступати до колгоспу, а незгодних віддавали під суд. 1932 комуністи вже контролювали все їстівне у Носелівці і тому вдалися до організації масових убивств голодом. У цілому село істотно постраждало внаслідок геноциду українського народу, проведеного окупаційним урядом СССР 1932—1933.[5] Очевидець злочинів комуністів Марта Будник згадує:

У 1929/1930 рр. почалося масове розкуркулювання людей. У багатших сімей (хто не встиг продати землю й худобу і виїхати) відібрали все, віддавали в колгосп, а їхні сім'ї відправляли на Соловки. Мій батько в колгосп вступати не захотів. Тайком від сільських активістів разом з односельцями втік у Білорусь. Про це активісти дізналися вже на другий день – приїхали до нас підводами, повиносили з хати все: столи, ослони, полиці, жердки, скриню, рядна, рушники, одяг. Худобу та запаси харчів теж забрали. В хаті залишили лише стару перину. На подвір'ї та городі теж все перерили металевими палицями – шукали, чи не приховали чогось...

300 жителів Носелівки брали участь у Другій світовій війні, 144 з них — загинули, 70 — нагороджені орденами і медалями СРСР. У роки німецько-нацистської окупації підпільники Н. І. Згонник і Г. Д. Ященко були арештовані і живцем спалені гестапівцями. На честь односельців, полеглих у боротьбі за свободу і незалежність Батьківщини, у селі споруджено обеліск Слави.

У повоєнний період в селі знаходилася центральна садиба колгоспу імені Ленінського комсомолу, за яким було закріплено 3472 гектарів сільськогосподарських угідь, у тому числі 2770 га орної землі. Господарство вирощувало зернові культури, картоплю, льон, займалося м'ясо-молочним тваринництвом.

Інфраструктура

У селі є середня школа, будинок культури, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, три магазини, відділення зв'язку.

Див. також

Примітки

  1. Станом на 2012 рік. Облікова картка населеного пункту на сайті Верховної Ради
  2. Маршрут від Носелівки до Борзни.
  3. Інформація про населений пункт. Прогноз погоди в селі Носелівка
  4. «В Українській Церкві велика була духовна сила…» Становлення УАПЦ в описах самовидців та учасників церковно-визвольного руху на Сіверщині та в Середньому Подніпров'ї. 1917—1925. Ніжин, 2012. С. 220 ISBN 978-966-2185-17-1
  5. Свідчення очевидців Голодомору. Носелівка

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.