Середня загальноосвітня школа

Сере́дня загальноосві́тня шко́ла загальноосвітня школа, в якій учні здобувають середню освіту.

Вікі-урок у Носівській загальноосвітній школі № 2, жовтень 2019

Історія

У часи СРСР, в УРСР, створена 1958 року відповідно до «Закону про зміцнення зв'язку школи з життям і про подальший розвиток системи народної освіти в СРСР», під назвою «Середня загальна трудова політехнічна школа з виробничим навчанням».

Час навчання — 11 років; завдання — дати загальну середню освіту і професійну підготовку для роботи в одній з галузі народного господарства або культури. У 1965 час навчання скорочено до 10 років (у школах з неросійською мовою навчання може тривати 11 років), згодом у 1966 і 1970 («Статут середньої загальноосвітньої школи») змінено назву школи на сучасну — середня загальноосвітня школа та обмежено завдання — дати насамперед загальну освіту, а разом з тим «формувати у молодого покоління марксистсько-ленінський світогляд та виховувати у високому почутті радянського патріотизму»; у 9 і 10 класах уведено військову підготовку. В Україні, з 5-го класу наприкінці кожного навчального року; в інших радянських республіках — в кінці 8 і 10 року навчання, учні складають іспити. Українська мова в радянській Україні, не була обов'язковою для вивчення (1958, Постанова Пленуму ЦК КПРС про перехід українських шкіл на російську мову викладання), тож достатньо було батькам написати заяву, щоби їх дітям дозволили не відвідувати уроки з української мови та літератури.

Випускники середніх загальноосвітніх шкіл одержують атестат і мають право вступу до вищих навчальних закладів (1970, Наказ Міністерства освіти СРСР про написання і захист усіх дисертацій лише російською мовою). Серед середніх загально-освітніх шкіл, вирізняються деякі спеціальні напрямки шкіл: неповні (7(8) або 9 — ти річки), школи з виробничим навчанням, з поглибленим навчанням поодиноких дисциплін; школи з подовженим днем (заснована 1960), у яких учні перебувають під безпосереднім доглядом педагогів цілий день; вечірні (змінні) і заочні школи для робітничої молоді (вони діють у складі 9 ...10 і 11 клас). В УРСР у 1973-74 було 7612 денних середніх загальноосвітніх шкіл з 4 851 200 учнів, у тому числі 952 700 у 9-11 класах.

В сучасній Україні

Середня загальноосвітня школа згідно з Законом України «Про освіту» (2017)[1] є основним видом середніх навчальних закладів і складається з трьох ступенів:

  • перший початкова школа (забезпечує початкову загальну освіту),
  • другий основна (повна) школа (забезпечує базову загальну середню освіту),
  • третій старша школа (забезпечує повну загальну середню освіту).

Див. також

Примітки

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.