Нубійські піраміди

Нубийські піраміди — стародавні споруди пірамідальної форми, розташовані в Судані. Піраміди побудовані правителями Мероїтського царства через 800 років після того, як єгиптяни перестали будувати свої піраміди.

Піраміди в Мерое.

Піраміди

Комплекс пірамід у Мерое.

Нині відомо близько 255 пірамід[1], побудованих у трьох різних місцевостях Нубії. Ці піраміди були усипальницями для царів і цариць Напати і Мерое. Найперші з пірамід побудовано в Ель-Курру, вони служили гробницями для правителів Кашти, його сина Піанхі, а також їх наступників Шабаки, Шабатаки і Танутамона. Чотирнадцять пірамід побудовано для їхніх дружин, деякі з яких були уславленими царицями-воїнами. Пізніші піраміди Напати розташовані поблизу поселення Нурі, на західному березі Нілу у Верхній Нубії.

У цьому некрополі містяться поховання 21 правителя, 52 цариць і принцес, зокрема правителів Анламані і Аспелти. Тіла царів ховали у великих саркофагах. Маса саркофага Аспелти досягає 15,5 тонн[2], 4 з яких важить кришка. Найдавніша і найбільша піраміда Нурі належить фараону XXV династії Тахарці.

Найбільше скупчення пірамід розташоване в Мерое, між п'ятим і шостим порогами Нілу, приблизно за 100 км на північ від Хартума. Протягом мероїтського періоду понад сорок царів і цариць поховано в цих місцях. За пропорціями нубійські піраміди відрізняються від єгипетських: висота пірамід варіюється від 6 до 30 метрів, основа рідко перевищує 8 метрів, бічні грані ступінчасті або покриті білою штукатуркою, гостро йдуть вгору, з кутом нахилу приблизно 70°. По периметру, вздовж основи всієї піраміди є характерний виступ у вигляді сходинки. Також виступи є і на ребрах деяких пірамід. Вершини пірамід увінчані верхівкою у вигляді зрізаної піраміди, на вершині якої розташований циліндр. До основ більшості з них примикають храмові прибудови, в яких здійснювали підношення. Храмові прибудови були прикрашені барельєфами. Навколо пірамід була невисока огорожа. На відміну від нубійських, єгипетські піраміди мають менший кут нахилу бічної поверхні — від 40° до 50°, у них ширші і розгалуженіші храмові прибудови, відсутня сходинка по периметру основи піраміди, а вершину вінчав пірамідіон.

Всі піраміди розграбовано ще в давнину. У деяких молільнях збереглися настінні розписи, що розповідають про власників, мумії яких поховані в цій гробниці. Мумії з прикрасами вміщували в дерев'яні саркофаги. В часи відкриття пірамід археологами XIX—XX століть, у деяких пірамідах знайдено залишки луків, сагайдаки для стріл, кільця лучника, кінська збруя, дерев'яні короби, меблі, горщики, кольорове скло, металевий посуд і багато іншого, що свідчило про інтенсивну торгівлю між Мерое, Єгиптом і Грецією.

У 1830-і роки багатьом пірамідам завдав значної шкоди італійський лікар-дослідник, мисливець за скарбами Джузеппе Ферліні, який, не бажаючи відкопувати вхід глибоко в піску, підривав вершини пірамід, щоб пробратися всередину. Таким варварським способом він зруйнував близько 40 пірамід.

Поховання

Див. також

Примітки

  1. Cluster of 35 Ancient Pyramids and Graves Discovered in Sudan
  2. Lehner, Mark. The Complete Pyramids. Thames and Hudson, 1997. — С. 196—197. — ISBN 978-0-500-05084-2.

Посилання

  • Pyramids of Nubia — сайт з детальним описом трьох основних розташувань пірамід стародавньої Нубії (англ.)
  • Aerial Photographs of Sudan — сайт із вражаючими аерофотознімками пірамід і храмів в Ель-Курру, Нурі та Мерое (англ.)
  • Voyage au pays des pharaons noirs — подорож Суданом та нотатки про історію Нубії (фр.)

Література

  • Dows Dunham: El Kurru: Dows Dunham (The Royal Cemeteries of Kush. Band 1). Harvard University Press, Boston 1950.
  • Dows Dunham: Nuri (Royal cemeteries of Kush. Band 2). Museum of Fine Arts/ Harvard University Press, Boston 1955.
  • Dows Dunham: Royal Cemeteries of Kush: Royal Tombs of Meroe and Barkal. Museum of Fine Arts/ Harvard University Press, Boston 1957 (Nachdruck: Museum of Fine Arts, Boston 1980, ISBN 0-87846-050-0).
  • Dows Dunham: The West and South Cemeteries at Meroe. (Royal cemeteries of Kush. Band 5). Museum of Fine Arts/ Harvard University Press, Boston 1963.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.