Нікола Пізано

Нікола Пізано (Nicola Pisano; близько 1219 р., Апулія, Італія — між 1278 і 1282 р. Тоскана, Італія) італійський скульптор, засновник школи італійської скульптури, батько скульптора Джованні Пізано.

Нікола Пізано
Nicola Pisano

При народженні Nicola Pisano
Народження близько 1219 року
Апулія, Італія
Смерть між 1278 і 1282 року
  Тоскана, Італія
Жанр скульптор
Діяльність скульптор, архітектор
Напрямок скульптура
Відомі учні Джованні Пізано і Арнольфо ді Камбіо
Твори Pulpit in the Baptistryd
Діти Джованні Пізано[1]

 Нікола Пізано у Вікісховищі

Життєпис

Народився в Апулії, але точна дата невідома. Вважають, що навчався у місцевих майстрів, які працювали для двору імператора Фрідріха II. Там знаходився центр поширення класичних традицій. Близько 1245 року Нікола переїхав у Тоскану і працював у Кастелло дель Імператоре в Прато. Нікола Пізано, ймовірно, вчився у ювеліра, тому що тонко і детально зображував деталі, зокрема, витончені драпіровки, що згинаються. Пізано створив 28 сцен з життя Іоанна Хрестителя, святого покровителя міста. Творчість Пізано вплинула на Донателло, Гіберти і Луки делла Роббі.

Творчість

Коли скульптор працював у Прато, певно, виконав зображення левів на порталі замку. «Голова дівчини», яка експонується в Римі в Палаццо Венеція, також вважається роботою Нікола Пізано тосканського періоду. Пізніше Пізано переїхав до Луккі. На фасаді собору Святого Мартіна ним були виконані рельєфи «Різдво», «Поклоніння волхвів» і «Зняття з хреста». У Пізі скульптор влаштувався між 1245 і 1250 роками. Тут народився його син Джованні. У документах з того часу Нікола зазначається Нікола Пізано. Близько 1255 року скульптор отримав замовлення на кафедру для баптистерія в Пізі. Роботу виконував з декількома помічниками, серед яких були Арнольфо ді Камбіо і Лапо ді Річевуто. Ця робота вважається одним з шедеврів, у ній Пизано поєднав біблійні сюжети і мотиви класичного стилю. Шестикутна споруда з білого, рожево-червоного і темно-зеленого мармуру спирається на арки, які підтримуються високими колонами. У кутках арок розташовані фігури чотирьох основних чеснот та Іоанна Хрестителя і архангела Михаїла. Скульптор надихнувся тріумфальними арками, які бачив в Римі під час поїздок в Остію. Між 1260 і 1264 роками він завершив будівництво куполу баптистерія у Пізі, який був розпочатий архітектором Діотісальві. Пізано збільшив висоту баптистерія і увінчав його двома куполами: півсферичним і зрізаним конічним. Фасад декорував скульптурами син Нікола Джованні в 1277—1284 роках. У 1264 році Нікола замовили ковчег для мощей святого Домініка. Пізано розробив проєкт ковчегу, але внесок у втілення задуму був, ймовірно, мінімальний. У 1265 році він вже працював над кафедрою для Сіенського собору. Восьмикутна кафедра, яку закінчив у 1268 році, схожа на пізанську, але більшого розміру і декорована розкішніше. Її багатофігурні рельєфи, на тему порятунку і Страшного суду мають впливу французької готики. У роботі над цією кафедрою Пізано допомагали його син Джованні, Лапо ді Річевуто, Арнольфо ді Камбіо. Кращі твори Ніколи Пізано: рельєф Благовіщення, Різдво Христа, Поклоніння пастухів. Цей рельєф щільно заповнений, як і інші рельєфи кафедри, людськими фігурами, має характерний малюнок складок. Працюючи, скульптор використовував буравчик і троянку, що свідчить про уважне вивчення технології античних майстрів. Його персонажі мають величний вигляд.

Галерея

Див. також

Джерела

  • Віппер Б. Р.  Італійський Ренесанс XIII—XVI століття. Т. I. М. 1977. — 468 с.
  • Гіацинтов В. Г. Відродження італійської скульптури у творах Ніколи Пізано. М., 1900. 137 с.
  • Краснова О. Б. Мистецтво середніх віків і Відродження. М. 2002. 318 с. ISBN 5-94849-063-7
  • Смірнова І. А. Мистецтво Італії кінця XIII—XV століття. М., 1988. 144 с.
  • Benezit E. Dictionnaire des Peintres, Sculpteurs, Dessinateurs et Graveurs. Paris: Librairie Gründ, 1976. ISBN 2-7000-0155-9.
  • Nicola Pisano // Encyclopædia Britannica

Посилання

  • Масол Л. М. Мистецтво, 9,10 клас. — К.: Освіта, 2019.
  • Пизано. Скульптуры и биография (рос.)
  • Никколо Пизано. Галерея (рос.)
  1. Зведений список імен діячів мистецтва — 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.