Одзун

Одзун (вірм. Օձուն) — село в центрі Лорійської області Вірменії.

Одзун
Офіційна мова вірменська
Держава  Вірменія
Адміністративна одиниця Лорі
Borchaly Uyezdd
Чисельність населення 4205 осіб[1]
Висота над рівнем моря 1100 ± 1 м
Часовий пояс UTC+4
Список пам'яток Cultural heritage monuments in Odzun, Lorid
Офіційний сайт
 Одзун у Вікісховищі

Головою сільської громади є Арсен Тітанян.[2]

Географія

Розташоване в 2 км на південь від з/д станції Санаїн, недалеко від монастирів Санаїн і Ахпат. З півночі обмежена хребтом Віраайоц, з південного-сходу — хребтом Гугарац, а з півдня Базумським хребтом.

Історія

Одзун — одне з найстаріших поселень Ташірського гавара, що там сталося, згідно «Вірменської Географії», за часів раннього Середньовіччя столицею гавара. У ранніх літописах Одзун згадувався, перш за все, як батьківщина католікоса Ованеса III Імастасера. Вардан Аревелці згадує Одзун як селище в XIII столітті .

У навколишніх печерах були знайдені рукописні щоденники, які свідчать про те, що село було великим культурним центром.

Архітектура

У селі збереглася купольна базиліка Одзунського монастиря, ймовірно що відноситься до VI або до першої чверті VII століття. Церква розташована на центральній височині села і виднілась майже з будь-якої його точки[3]. Церква майже цілком побудована з фельзита, за винятком частини внутрішнього оздоблення з базальту. Планування церкви прямокутна, основні розміри 31,62 × 20.71 м. Крім внутрішньої зали є також зовнішня, яка оперізує церкву з трьох сторін. Зала являє собою дві галереї з півдня і півночі, впирається на західному фасаді в стіну з арочним входом в центрі. Розміри внутрішньої зали 20,98 × 11.12 м. Двома рядами колон зала ділиться на три нава. На заході центральний нав закінчується напівкруглим вівтарем, а бічні — двоповерховими різницями.[4]

У першоджерелах дані про дату побудови церкви не збереглися. Однак, виходячи із загальної конструкцію церкви, внутрішнього оздоблення, деяких архітектурних тонкощів, Одзунський монастир відносять до VI століття. Церква кілька разів реконструювалась і реставрувалась. Так, в XIX столітті в східній частині церкви були побудовані дві дзвіниці.

З північно-східної сторони церкви знаходиться пам'ятник-надгробок. Згідно християнської традиції, надгробок направлено лицьовою стороною на захід. Пам'ятник встановлено на ступінчастій основі. Являє собою двухарочную аркаду, виконану з шліфованого каменя. Під кожною з арок знаходиться чотириметрова прямокутна стела, на кожній стороні якої по всій довжині висічені зображення.[5] На західних і східних сторонах виконані Євангельські сюжети, сюжети про поширення християнства у Вірменії, а на північних і південних сторонах — геометричні та рослинні сюжети. Кожна сторона облямована неповторним орнаментом.

Фотогалерея

Примітки

  1. ՀՀ 2011 թ. մարդահամարի արդյունքները
  2. Лорийский марз (рос.). Архів оригіналу за 24 вересня 2008.
  3. Список памятнков (рос.). Архів оригіналу за 2 серпня 2010.
  4. «Լոռի: Պատմության քարակերտ էջեր». «Лори. Каменные страницы истории». Гарник Шахкян. Ереван, «Айастан», 1986(вірм.)
  5. Armeniapedia.org(англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.