Олександр Свистельницький

Олександр Свистельницький гербу Сас (друга пол. XVII ст., Річ Посполита — до 1705) — управитель перегинських маєтків львівської єпископської кафедри[1], підгородський державець[2], меценат.

Олександр Свистельницький
Відреставрований натрунний портрет Олександра Свистельницького, створений в 1698-1705 рр.
Підданство Річ Посполита
Рід Свистельницькі
У шлюбі з Катерина Шумлянська
Герб

Сас

Життєпис

Походив з давнього заможного галицького шляхетського роду Свистельницьких гербу Сас. За припущеннями українського дослідника Ігоря Скочиляса міг бути сином майбутнього єпископа львівського, галицького та кам'янецького Єремії (Свистельницького), оскільки останній до постриження у монахи був двічі одруженим[3].

Був одруженим з Катериною з Великих Шумлян, яка походила з відомого шляхетського роду Шумлянських гербу Корчак. Разом подружжя було відоме своїм церковним меценатством. Зокрема в 1689 р. вони оновили монастир Воздвиження Чесного Хреста, який розташовувався в с. Сокіл (колишнього Станиславівського повіту)[4]. А в 1699 р. в родових Свистельниках вони звели дерев'яну церкву Воскресіння Христового.

Портрет

Не дивлячись на те, що натрунні портрети були досить поширені на землях Речі Посполитої та Війська Запорозького, лише нечисленна кількість з них збереглася до нашого часу. Серед них на українських землях поза межами Львова колекція зі свистельницької церкви Воскресіння Христового є однією з найбільших.[5].

Відомо, що над іконостасом до цієї церкви працював Йов Кондзелевич[6][7], тому українські мистецтвознавці Володимир Александрович та Оксана Жеплинська вважають можливим вважати його мистецьку артіль також авторами цього труменного портрету.

Близько 1870-х рр. був віднайдений в підземеллях церкви під час проведення там ремонтних робіт. В 1912 р. тодішній парох церкви о. Гавриїл Боднар передав його Національному музею у Львові на тимчасове збереження на 25 років, проте через знищення даної церкви в роки Першої світової війни він так і залишився в його фондах.

Примітки

  1. Український портрет XVI — XVIII століть: [каталог-альбом] / Нац. худож. музей України ; [авт.-уклад.: Г. Бєлікова, Л. Членова]. — [2-ге вид.]. — Хмельницький: Галерея ; Київ: Артанія Нова, 2006. — 351 с. : іл., портр.
  2. Галицький релігійний центр: проблеми і факти / З. Федунків; Українська греко-католицька церква, Івано-Франківська теологічна академія. — Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2001. — 288 с.: рис. — ISBN 966-7363-79-1.
  3. Єпископ львівський, галицький і кам'янецький Єремія (Свистельницький, 1668—1676) / І. Скочиляс // Генеалогічні записки: Зб. наук. пр. — 2010. — Вип. 8. — С. 70-74. — Бібліогр.: 25 назв. — укр.
  4. Записки чина св. Василія Великого. — Т. ІІ. Жовква, 1927. — 506 с.
  5. Жеплинська О. Натрунний портрет Олександра Свистельницького у збірці Національного музею у Львові // Літопис Національного музею у Львові. Львів, 2001. — № 2 (7). — С. 103—107.
  6. Откович Т. Періодизації творчості Йова Кондзелевича // Мистецтвознавство'08. — Львів : СКІМ, 2008. — С. 181—190.
  7. Откович Т. Прикарпатський період творчості Йова Кондзелевича // Вісник ЛНАМ. — Львів, 2008. — Вип. 19. — С. 186—194.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.