Олександр Форд

Олександр Форд (пол. Aleksander Ford, справжнє ім'я Моше Лівшиць; 24 листопада 1908 4 квітня 1980) польський кінорежисер.

Олександр Форд
пол. Aleksander Ford
Ім'я при народженні Моше Лівшиць
Дата народження 24 листопада 1908(1908-11-24)[1][2][…]
Місце народження Київ, Російська імперія[1]
Дата смерті 4 квітня 1980(1980-04-04)[1][3][…] (71 рік)
Місце смерті Флорида, США
Громадянство  Польща
 Ізраїль
 США
Alma mater Варшавський університет
Професія кінорежисер, сценарист
Нагороди
IMDb ID 0285497
 Олександр Форд у Вікісховищі

Біографія

Олександр Форд (справжнє ім'я Моше Лівшиць) народився у Києві в єврейській родині. Вивчав історію мистецтва у Варшавському університеті. Як режисер дебютував на початку 1930-х. Першим фільмом, який зробив його відомим, став знятий в 1932 році «Легіон вулиці», що розповідає про варшавських газетярів. У цьому ж році він виїхав до Палестини, щоб зняти фільм і репортажі про єврейських поселенців («Сабра», «Палестинська хроніка», «Маккабіада»). Соціальна тематика зачіпалася режисером також в стрічках «Люди Вісли» про бокорашів (1938, спільно з Єжи Зажицьким за мотивами роману Г. Богушевської та Є. Корнацького «Вісла») і «Ми йдемо» («Mir Kumen On» на їдиш), що розповідає про центр для хворих на туберкульоз дітей в Медзешині (1936).

Під час Другої світової війни Форд евакуювався до СРСР, де співпрацював з кіностудією Війська Польського «Czołówka», перетвореної в 1945 році в державне підприємство «Film Polski».

До цього ж періоду відносяться фільми «Присягаємо землі польській», де показано формування та приведення до присяги Першої дивізії Війська Польського (1943), а також «Майданек — кладовище Європи» (1944) — репортаж, знятий 24 і 25 липня 1944 року, відразу після звільнення концтабору Майданек радянськими військами.

Першим післявоєнним фільмом Олександра Форда стала «Гранична вулиця» (1948), у якому розповідалося про трагічні долі євреїв в окупованій Варшаві. Режисер називав його «картиною про маленьких людей на тлі великої епохи», оскільки його головними героями були юні варшавці. Фільм отримав Золоту Медаль на Венеціанському кінофестивалі у 1949 році.

У 1951 році Форд зняв фільм «Молодість Шопена» за мотивами романів Єжи Брошкевича, Густава Бахнера, Станіслава Гадини і Яна Корнгольда про знаменитого польського композитора Фредеріка Шопена. Форд показує становлення генія Шопена на тлі великих соціально-політичних подій 1825—1830 років: композитор обертається в товаристві революційної варшавської молоді, потім їде в село, де знайомиться з польської музичною традицією і піснями селян і, нарешті, опиняється в еміграції, де дізнається про поразку Листопадового повстання.

Соцреалістичною картиною «П'ятеро з вулиці Барської» 1954 року режисер повернувся до сучасної тематики, не перестаючи при цьому міркувати про наслідки війни. Ця стрічка, що знята за мотивами роману Казімєжа Козневського, розповідала про п'ятеро хлопців, які не змогли знайти собі місця в післявоєнному житті і вибрали злочинний шлях. В головний ролях знялися Олександра Шльонська і Тадеуш Янчар. Фільм отримав Приз журі Каннського кінофестивалю.

Наступною кінороботою Форда став один з перших польських кольорових фільмів «Хрестоносці» (знятий у форматі CinemaScope на плівці Eastmancolor), легенда польського кінематографа, рекордсмен з кінопрокату (всього фільм подивилося понад тридцять мільйонів глядачів), екранізація роману Генрика Сенкевича (сценаристи — Олександр Форд і Єжи Стефан Ставінський — також зверталися до текстів «Хрестоносці 1410» Юзефа Ігнація Крашевського), для якого було підготовлено 28 тисяч костюмів і де взяли участь понад 10 тисяч статистів і 470 коней. Фільм був знятий на замовлення влади і виконував пропагандистську функцію.

Після успіху «Хрестоносців» Олександр Форд зняв також психологічну кінодраму «Перший день свободи» (1964), героями якого були німецький лікар і його дочки, яким після війни довелося зіткнутися з поляками, що повертаються з фронту. Фільм був показаний в програмі головного конкурсу Каннського кінофестивалю.

В кінці 1960-х років Форд приступив до роботи над фільмом про Януша Корчака, проте проект був закритий під тиском антисемітських сил (Форду вдалося здійснити його пізніше). В обстановці політичної кризи 1968 року був звільнений з роботи і емігрував в Ізраїль, потім в Данію і США. Екранізація роману Солженіцина «У колі першому», незважаючи на участь в ній Ельжбети Чижевської і Ольги Чехової, була зустрінута критикою негативно; засудив її і сам Солженіцин. Інші фільми Форда, зняті за кордоном, не мали успіху у публіки і критики.

Олександр Форд наклав на себе руки в готелі курортного американського містечка під назвою Неаполь у Флориді після розлучення з дружиною.

Примітки

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.