Олусегун Обасанджо

Метью Олусегун Арему Обасанджо (йоруба Oluṣẹgun Matthew Okikiọla Arẹmu Ọbasanjọ); нар. 5 березня 1937(19370305), місто Абеокута, штат Огун) президент Нігерії в 19761979 і 19992007 роках.

Олусегун Обасанджо
йоруба Oluṣẹgun Matthew Okikiọla Arẹmu Ọbasanjọ
Прізвисько baba africa
Народився 5 березня 1937(1937-03-05)[1][2][3] (84 роки)
Абеокута, Нігерія
Країна  Нігерія
Національність Йоруба
Місце проживання Dodan Barracksd
Діяльність політик, військовослужбовець, інженер
Alma mater Baptist Boys’ High Schoold і Royal College of Defence Studiesd
Знання мов йоруба, англійська[4] і нігерійський піджинd
Учасник Громадянська війна в Нігерії, Operation Tail-Windd і Конголезька криза
Роки активності 1958 — тепер. час
Посада Президент Африканського союзуd, президент Нігерії, Vice President of Nigeriad і президент Нігерії
Військове звання генерал
Партія Народно-демократична партія
Конфесія протестантизм і Баптизм
У шлюбі з Stella Obasanjod
Діти Iyabo Obasanjo-Bellod
Нагороди

премія Індіри Гандіd (1995)

honorary doctor of the Peking Universityd (2005)

Honorary Fellow of the African Academy of Sciencesd (2011)

honorary doctor of the Peoples' Friendship University of Russiad (2001)

Сайт olusegunobasanjofoundation.org

Біографія

Здобув освіту в баптистській школі, працював учителем. У 1958 вступив на службу в армію, в 1959 отримав перший офіцерський чин. Отримав військову освіту у Великій Британії (в академії в Олдершоті) та Індії, в штабному коледжі в Веллінгтоні, військово-інженерне — в індійському військово-інженерному училищі.

Став відомий в армії після громадянської війни в Біафрі (Східній Нігерії) у 19671970, під час яких, командуючи 3-й дивізією, провів вирішальну операцію по захопленню лідера бунтівних ігбо і захопив місто Оверрі.

Після перевороту 29 липня 1975, в якому не брав участі, хоча співчував його організаторам, став віце-президентом і начальником генерального штабу Нігерії. З лютого 1976 — повний («чотиризірковий») генерал.

У ході невдалої спроби перевороту 13 лютого 1976, організованого підполковником Б. С. Дімкою випадково уникнув загибелі (змовники переплутали його з іншим генералом, якого застрелили). Завдяки його рішучим діям переворот був відвернений, його учасники розстріляні.

О.Обасанджо в 1978

Продовжив політику свого загиблого попередника Муртали Мухаммеда з передачі влади цивільним особам. 1 жовтня 1979 передав владу демократично обраному президенту Шеху Шагарі.

Після відходу з президентської посади зайнявся сільським господарством в своєму рідному штаті і вчився в університеті Ібадану. Одночасно писав критичні статті про нові уряди країни. Невдало висувався на пост Генерального секретаря ООН в 1991 році.

За звинуваченням у державній зраді в 1995 році був заарештований військовим урядом і засуджений до смерті. Після активного міжнародного протесту покарання було замінено на 15 років ув'язнення. Був звільнений у червні 1998 після смерті лідера країни Сані Абачі.

На президентських виборах, що відбулися в лютому 1999, отримав 62,8 % голосів, виступаючи як голова Народно-демократичної партії (з тих пір правлячої в країні) і офіційно вступив на посаду в травні 1999. Основними цілями свого президентства оголосив війну з корупцією і залишками сепаратизму.

При ньому, 12 грудня 2001 Абуджа стала новою столицею держави.

На виборах 2003 боровся з колишнім президентом країни, мусульманином Мохаммаду Бухарі і отримав 61,8 % голосів (міжнародні спостерігачі і опозиція визнали вибори нечесними). Другий його президентський термін був більш плідним та ефективним для країни, особливо в галузі боротьби з корупцією. Зростання ВНП подвоївся, досягнувши 6 %, а золотовалютні запаси виросли з $ 2 в 1990 до $ 43 млрд в 2007. О.Обасанджо домігся прощення $ 18 млрд боргів і зумів виплатити ще $ 18 млрд.

На початку 2000-х Нігерія стала грати більш активну зовнішньополітичну роль, взявши участь в критиці авторитарного режиму Роберта Мугабе в Зімбабве, міжнародних миротворчих операціях, приборкуванні громадянські війни в Сьєрра-Леоне та Ліберії. У 20042006 — голова Африканського союзу.

Спроби змінити конституцію і добитися можливості обрання на третій термін успіху не мали і О.Обасанджо покинув свій пост 29 травня 2007, передавши владу своєму наступнику, Умару Яр-Адуа.

Пізніше став дуже впливовим головою ради піклувальників правлячої в країні Народно-демократичної партії, членом Мадридського клубу, спеціальним посланником генерального секретаря ООН Пан Гі Муна в конголезькому конфлікті.

Після відставки звинувачувався у виданні двох злочинних наказів, відданих їм армії в листопаді 1999 і жовтні 2001 року про приборканні заворушень у південному місті Оді і центральному штаті Бенуе, коли в ході операцій загинуло близько 1,5 тис. мирних жителів. У березні 2008 звинувачувався у нецільовому використанні $ 2,2 млрд, отриманих за контрактами для розвитку енергетики.

«За видатний внесок у сприяння торгово-економічним відносинам між Нігерією та Китаєм» у листопаді 2011 отримав звання голови нігерійсько-китайської торговельної палати.

У серпні 2021 року Африканський союз призначив Олусегуна Обасанджо Високим представником з питань миру на Африканському Розі.

Додаткова інформація

Ім'я «Олусегун» перекладається як «лорд-переможець».

Має безліч дітей, що живуть в Нігерії, США і Британії (наприклад, тільки в першому шлюбі у нього було 6 дітей (один помер).

Син Гбенга — доктор медичних наук (Університет Джонса Хопкінса). Дочка від першого шлюбу Іяба Обасанджо — Белло — доктор наук Каліфорнійського університету у Берклі і Корнельського університету, була федеральним сенатором від штату Огун. Син Дейр — програміст, провідний програмний менеджер підрозділу Live в Microsoft.

Наприкінці 2008 р. перша дружина О.Обасанджо, Олуремі (Ремі) випустила свої мемуари, «Гірко-солодке: моє життя з Обасанджо» (Bitter-Sweet: My Life with Obasanjo), в яких він представлений у вкрай безсторонньому вигляді. У ній колишній президент називається «хитрим, грубим і мстивим бабієм», а також «інтриганом». Олуремі у своїй книзі стверджує, що Обасанджо постійно бив своїх дружин, але при цьому сам «поводився дуже жінкоподібного». Книга стала бестселером в Нігерії.

14 вересня 1987 друга дружина О.Обасанджо, Лінда (нар. 1942), загинула при спробі викрадення її автомашини (повільно виходила і була застрелена).

22 жовтня 2005 третій дружині нігерійського лідера — Стеллі Обасанджо (нар. 14 листопада 1945) була зроблена операція з видалення надлишків жирових відкладень в області живота (ліпосакція) в приватному медичному центрі «Molding Clini» на іспанському курорті Марбелья, що славиться в Іспанії своїми фахівцями. Через 36 годин після хірургічного втручання відчула себе погано, зокрема, у неї різко впав кров'яний тиск. Однак, в реанімацію вона була доставлена ​​чомусь надто пізно — в стані клінічної смерті, і лікарі нічого не змогли зробити для її порятунку, 23 жовтня 2005 року вона померла. У 2009 р. доктор, який її оперував був засуджений до 1 року в'язниці і штрафу в $ 176.000 на користь її сина.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.