Онишківці (Кременецький район)

Они́шківці — село в Шумської міської громади Кременецького району Тернопільської області. Входить до складу Шумської міської громади. Розташоване на березі річки Вілія.

село Онишківці
Країна  Україна
Область Тернопільська область
Район/міськрада Шумський район
Рада Шумська міська громада
Облікова картка Онишківці 
Основні дані
Перша згадка 1545
Населення 625
Поштовий індекс 47174
Телефонний код +380 3558
Географічні дані
Географічні координати 50°07′16″ пн. ш. 26°08′47″ сх. д.
Водойми р. Кума, р. Вілія, озеро ур. Соснина
Відстань до
районного центру
1 км
Місцева влада
Адреса ради 47174, с. Онишківці
Карта
Онишківці
Онишківці
Мапа

Населення — 625 осіб (2016).

Географія

Село Онишківці розташоване на схід від центру міської громади Шумськ. Більшість території села горбиста, особливо частина, яка називається "Хутори". Землі села межують з містом Шумськ на заході, селом Сураж на півночі, селом Боложівка на сході та селом Бриків на півдні.

Історія

Поблизу Онишківців виявлено археологічні пам'ятки трипільської та давньоруської культур. Підйомний матеріал з поселення трипільської культури (уламки кераміки) зберігається у Кременецькому краєзнавчому музеї[1]. На околиці села було понад 40 курганів. На території с.Онишківці знайдено скарб з римських монет із часів Траяна.

Сучасна частина с.Онишківці («Хутори») знаходиться на території ранньо-середньовічного городища Шумська.Перша писемна згадка власне про село — 1513 року в наданні Сигізмунда І старого Богушу Боговитинові.

Назва села походить від назви людей оношковці, які отримали свою назву за своїм родоначальником або власником Оношком (розмовний варіант імені Онуфрій). Пізніше село отримало назву Онишківці.

У XVI столітті входило до Суразької волості князів Острозьких.

Історичні згадки про побудування церкви у селі мають дві дати: перша згадка - 10 травня 1713 року, про те що була побудована в честь свята Успіння Пресвятої Богородиці. Друга згадка: 1794 року побудована дерев'яна церква за кошти парафіян. 28 серпня 1993 року на Успіння Божої Матері було освячення церкви цегляної, побудованої за кошти парафіян, яка функціонує і сьогодні.

До 1939 року багато жителів села, хто мав коні та вози, працювали на господарстві Дембіцкої Олени в с. Бриків, а інші працювали у шумських євреїв, доставляючи з Кременця продукти харчування, інвентар, гас. У селі мешкали професійні столяри, які ходили до смт Шумська на будівельні роботи. Загалом селяни жили бідно. В Онишківцях був млин, який стояв на початку села. У 1927 році був спалений за дорученням пані Дембіцкої.

У 1939 році було організовано колгосп, жителів села примусили здати весь інвентар та коней. У роки війни усе забране в селян було частково повернуто. 1948 року створюється колгосп «Вільне життя».

У 1976 році в Онишківцях збудовано приміщення фельшерсько-акушерського пункту, де на даний час знаходиться ФАП, адмінприміщення, бібліотека. У 1967 році збудовано сільський клуб (в даний час не діючий). У 1969 році побудовано початкову школу, у 1990 добудовано дитячий садок, заклади об'єднані і функціонують як Онишковецький НВК.

Тернопільська обласна рада рішенням від 16 жовтня 1998 року внесла в адміністративно-територіальний устрій окремих районів зміни, зокрема у Шумському районі утворила Онишковецьку сільраду з центром у селі Онишківці.

15 січня 2019 року громада парафії церкви Успіння Пресвятої Богородиці, колишньої УПЦ МП, перейшла до об'єднаної Помісної Української Православної Церкви[2].

Релігія

Є церква Успіння Божої Матері (1993, мурована), «фігура» (1905).

Пам'ятки

Споруджено пам'ятник воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1988), встановлено 2 пам'ятні хрести.

Соціальна сфера

Діють Онишковецький НВК, клуб, бібліотека, ФАП, торгівельний заклад.

Відомі люди

В Онишківцях перебував Заблуда Анатолій Федорович (15 липня 1933 року, село Мартинківці, нині Городоцького району Хмельницької області) — український художник-графік, літератор.

Примітки

  1. Археологічні пам'ятки Української РСР. — К.: Наукова думка, 1966. — С. 313.
  2. Громада села Онишківці Шумського району перейшла до об'єднаної Помісної Української Православної Церкви

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.