Операція «Ізотоп»

Операція «Ізотоп» (івр. "המבצע "איזוטופ, англ. Sabena Flight 571) — визволення 9 травня 1972 року ізраїльським загоном спецпризначення Саєрет Маткаль пасажирського рейсу 572 Відень — Тель-Авів авіакомпанії «Sabena», захопленого палестинськими терористами з організації «Чорний вересень».

Рейс 571 Sabena

Boeing 707-329 борт OO-SJG

Загальні відомості
Дата  8 травня 1972 року
Характер  Викрадення літака
Місце  Аеропорт Лод, Тель-Авів
Країна   Ізраїль
Координати  32°00′41″ пн. ш. 34°53′12″ сх. д.
Повітряне судно
Авіакомпанія  Sabena
Модель  Boeing 707-329
Бортовий номер  OO-SJG
Рейс  571
Пункт вильоту  Брюссель (Бельгія)
Рейсова зупинка  Швехат, Відень (Австрія)
Пункт призначення  Лод, Тель-Авів (Ізраїль)
Екіпаж  7
Пасажири  94 (включаючи 4 викрадачів)
Вижило  98 (включаючи 2 викрадачів)
Поранено  3
Загинуло  3 (включаючи 2 викрадачів)
Місце катастрофи на карті


 Операція «Ізотоп» у Вікісховищі

Захоплення

Викрадення літака було першою акцією «Чорного вересня», спрямованою проти Ізраїлю (до того організація діяла в основному проти йорданців), до того ж то була перша атака в Ізраїлі на літак іноземної компанії. В результаті захоплення застало зненацька ізраїльську розвідку. Операцію спланував глава відділу операцій організації Алі Хасан Саламех («Червоний принц»), групу очолював Алі Таха Абу-Снейна, який до того брав участь у двох викраденнях літаків. За ціль був обраний не ізраїльський літак, оскільки до того часу стало відомо, що на літаках «El Al» присутня збройна охорона.

8 травня 1972 року «Boeing 707» бельгійської авіакомпанії «Sabena» виконував рейс Брюссель Відень Тель-Авів. У Брюсселі на борт за фальшивими паспортами пройшли чотири терористи, двоє чоловіків і дві жінки. Невдовзі після вильоту з Відня двоє бойовиків пройшли до туалету, де вийняли приховані на тілі пістолети, гранати та пояси з вибухівкою. Негайно слідом за цим ватажок угруповання Абу Снейна увірвався з пістолетом до кабіни пілота й оголосив про викрадення літака. О 17:15 літак приземлився в аеропорту Лод; на тому відтинку маршруту у літаку було близько 100 пасажирів і 10 членів екіпажу.

Викрадачі зажадали визволення 315 палестинців, засуджених та ув'язнених в Ізраїлі. У разі невиконання вимог до 9 години ранку наступного дня терористи загрожували підірвати літак разом з пасажирами.

Визволення

Міністр оборони Ізраїлю Моше Даян наказав почати перемовини з викрадачами. Одночасно проводилась підготовка операції з порятунку заручників. Операції було надано кодову назву «Ізотоп». За ніч на літак було встановлено пристрої підслуховування, для попередження можливості зльоту були спущені колеса та злита рідина з гідравлічних систем. Бійці «Саєрет Маткаль» відпрацьовували штурм літака на такому ж Боїнгу-707, що стояв у закритому ангарі на іншому кінці аеродромного поля.

Уранці 9 травня викрадачі зажадали провіант і пальне. У ЦАХАЛ вирішили, що це зручна нагода для порівняно безпечного штурму. Після того, як у полі зору літака з'явилась група ізраїльських солдат, які удавали визволених в'язнів-палестинців, група перемовників змогла переконати терористів, що літак потребує технічного обслуговування для забезпечення можливого відльоту. О 16:00 за місцевим часом група з 16 бійців підрозділу «Саєрет Маткаль» наблизилась до літака. Бійці були одягнуті у білі комбінезони авіатехніків (їхня зброя була схована під одягом). Групу супроводжував представник Червоного Хреста, якого офіційно не оповістили про штурм. Спецназівців очолював майбутній прем'єр-міністр Ізраїлю Егуд Барак.

Упродовж 90 секунд спецпризначенці трьома групами захопив літак, знешкодивши гранати та вибухові пристрої терористів. Під час штурму дві жінки-терористки були захоплені, ще два терористи були вбиті. Три пасажири зазнали поранень під час перестрілки (одне з них — смертельне). Під час штурму випадковим пострілом одного зі спецпризначенців був поранений офіцер «Саєрет Маткаль», майбутній прем'єр-міністр Біньямін Нетаньягу.

Операція увійшла в історію як перше вдале визволення літака з пасажирами на борту, захопленого терористами[1]. Керівник терористів Алі Таха Абу-Санайна на початку штурму зачинився в туалеті, де й був застрелений прямо через двері.

Наслідки

Обидві захоплені терористки були засуджені до довічного ув'язнення, але визволені в межах обміну полоненими після Ліванської війни.

За три тижні бойовики Японської Червоної Армії влаштували бійню в аеропорту Лод. Пізніше НФОП, що брав участь у підготовці теракту, заявив, що та акція була помстою за смерть двох бойовиків, убитих ізраїльтянами під час операції «Ізотоп»[2].

За 4 місяці після провалу викрадення літака бойовики «Чорного вересня» захопили у заручники ізраїльських спортсменів, які брали участь у Мюнхенській Олімпіаді, убивши під час захоплення двох із них. Основною вимогою при цьому було визволення 232 членів Організації визволення Палестини і двох німецьких терористів, які у той час утримувались в ізраїльських в'язницях, а також 16, ув'язнених у в'язницях Західної Європи. Вимоги не було виконано й того разу, але в результаті непрофесійних дій силових структур ФРН під час операції з визволення усі заручники загинули.

Примітки

  1. Операція «Ізотоп 1». Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 15 травня 2016.
  2. 1972: Japanese kill 26 at Tel Aviv airport. BBC. Архів оригіналу за 11 квітня 2012. Процитовано 15 травня 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.