Орен-Кала
Орен-Кала (Оренкала, Оренгала, азерб. Örənqala) — руїни середньовічного міста V—XIII століть[1]. Розташовані в Мільському степу, на території сучасного Азербайджану, за 15 км на північний захід від Бейлаґана.
Історія
На думку мистецтвознавця Кяміля Мамед-заде, Орен-Кала є залишками середньовічного міста Байлакан, який, у свою чергу, виник на місці давнішого міста Пайтаракан[2], який був центром однойменної провінції Пайтакаран Великої Вірменії[3].
Географія
Розташована Орен-Кала на місці середньовічного міста Байлакан[2], найбільшого пункту на торговому шляху із Закавказзя (місто Барда) через Ардебіль на Близький Схід.
Розкопки
Розкопки проводилися 1933, 1951 і 1953 років. Вони показали, що найранішим із трьох стратиграфічних шарів, є сасанідський[4]. Спочатку, близько рубежу V—VI століть, тут було споруджено прямокутну фортецю, обнесену стіною з великої сирцевої цегли довжиною 2,5 км, пізніше її облицювали випаленою цеглою. В XI—XIII століттях укріплення збереглися лише в південно-східній частині стародавньої фортеці. Обвід стін у цей час мав довжину 1,5 км. Зруйновані стіни зберігаються у вигляді валу висотою 8—9 м, на його гребені виявлено сліди понад 30 веж. Всередині цієї пізнішої фортеці розкопано залишки багатих осель, лазні та інші споруди. На не укріпленій в XI—XIII століттях частині городища в цей час розташовувалися житлові і ремісничі квартали. Особливо характерні залишки місцевого гончарного виробництва.
Примітки
- Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978. (рос.)
- К. М. Мамед-заде. Строительное искусство Азербайджана, стор., 25:"Оренкала на сьогодні являє собою залишки середньовічного міста Байлакана, а останній у свою чергу, як зазначають джерела, виник на місці давнішого міста, що згадується в історіографії під найменуванням Пайтаракан. В даний час Оренкала знаходиться в Мільському степу, за 17 км на північний захід від Жданівська, і являє собою велику, майже прямокутну горбисту місцевість, розміри якої свідчать про приховані під нею великі на той час міські споруди."Оригінальний текст (рос.)Оренкала на сегодня являет собой остатки средневекового города Байлакана, а последний в свою очередь, как указывают источники, возник на месте более древнего города, упоминаемого в историографии под наименованием Пайтаракан. В настоящее время Оренкала находится в Мильской степи, в 17 км северо-западнее Ждановска, и представляет собой большую, почти прямоугольную всхолмленную местность, размеры которой свидетельствуют о скрытых под ними больших по тому времени городских сооружений.
- Cyril Toumanoff. Studies in Christian Caucasian History. — Georgetown University Press, 1963. — С. 129.
- Тревер К.В. Очерки по истории и культуре Кавказской Албании. — М.-Л. : Издательство Академии наук СССР, 1959.
Література
- Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978. (рос.)
- Труды Азербайджанской (Орен-Калинской) археологической экспедиции, в кн.: Материалы и исследования по археологии СССР, № 67, 133, М. — Л., 1959—1965 (рос.)
- Город Пайтакаран и его локализация. - "Вестник общественных наук" АН Арм. ССР, 1981, № 12, с. 61—76 (вірм.)
- Пайтакаран. - "Вестник общественных наук" АН Арм. ССР, т. ХП, с. 301—302 (вірм.)