Барда (місто)

Населення

Населення міста 1969 року складало 19,3 тисячі жителів, 2006 року — 37,9 тисяч, 2012 року 38,5 тисяч[1].

Географія

Барда розташована на Карабахській рівнині в 260 км від Баку, на річці Тертер. В декількох кілометрах від міста проходить лінія конфлікту військ Азербайджану та невизнаної Нагірно-Карабахської Республіки.

Історія

У декількох кілометрах від сучасної Барди знаходяться залишки стародавнього міста Барда, столиці Кавказької Албанії та резиденції албанського католікоса, яка була заснована в V столітті албанським царем Ваче ІІ за повелінням сасанідського царя Пероза (457—484)[2][3] та спочатку називалася Перозапат (перс. Perozapat), а пізніше — Партав (вір. Պարտավ; груз. ბარდავი) і Барда (араб. بردعة‎‎ і араб. بردع‎‎).

Завдяки важливому географічному положенню (місто розташоване на перетині караванних шляхів Сходу), Барда була крупним торгово-ремісницьким містом: мала оборонні вали, захисні рови, кам'яні вулиці, криті ринки[4]. Перські марзпани, які розташовувалися в Барді, карбували срібні монети сасанідського зразка, із зазначенням монетного двору.

Протягом століть здійснювалися численні спроби завоювання міста. В першій половині VII століття Барда була взята в облогу військами візантійського імператора Іраклія І, у результаті військових подій, що відбувалися між Персією і Візантією[5].

В боротьбі проти загарбників особливо прославився правитель Кавказької Албанії, князь Джеваншир, який правив в VII столітті. Він воював проти Сасанідів, Візантії, хозарів та арабів, заключаючи проти завойовників тактичні союзи то з одним, то з іншим із своїх супротивників.

Відомі особистості

В поселенні народилась:

Див. також

Посилання

  1. Азербайджан
  2. Історія Ширвана та Ал-Баба (рос.)
  3. Історія країни Алуанк (рос.)
  4. Радяньська історична енциклопедія. Барда. — М: Совєтская енциклопєдія, 1962 — Том 2, стр. 129
  5. Очерки по истории и культуре Кавказской Албании. Тревер К. В. М.-Л. Издательство Академии Наук СССР. 1959.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.