Осло-фіорд

Осло-фіорд (норв. Oslofjorden) затока в південно-східній частині Норвегії, що простирається на 102 кілометри від данських проток на півдні до столиці країни, Осло, на півночі. Вихід з фіорда обрамляють 2 маяки, Torbjørnskjær на сході і Færder на заході. Затока ділиться вузькою протокою Дребак (Drøbaksundet) на внутрішню (indre) і зовнішню (ytre). На узбережжі Осло-Фіорду живуть 1,7 мільйона чоловік.

Осло-фіорд
норв. Oslofjorden
названо на честь міста Осло
Мапа Осло-фіорду з прилеглими до нього населеними пунктами
59°33′42″ пн. ш. 10°37′24″ сх. д.
Прибережні країни  Норвегія
Регіон Акерсгус
Довжина 102 км
Вливаються
 • Lysakerelvad, Alnaelvad, Sånad і Sageneelvad
 • ідентифікатори і посилання
  GeoNames 3143243
  У проєкті OpenStreetMap 406106 ·R (Акерсгус)
  Осло-фіорд
  Осло-фіорд (Норвегія)
   Осло-фіорд у Вікісховищі

  Незважаючи на назву, Осло-фіорд не є фіордом в геологічному сенсі слова. У першому тисячолітті нашої ери він називався Вікен (затока); етимологія нинішньої назви невідома.

  На березі затоки відомий художник Едвард Мунк знімав котедж і студію; Осло-фіорд можна побачити в кількох його картинах, в тому числі і в найвідомішій, «Крик».

  9 квітня 1940, в перший день операції «Навчання на Везері» фіорд став ареною битви між норвезькими гарнізонними військами і німецькою десантною групою. Комендант фортеці Оскарсборг, полковник Еріксен, наказав обстріляти з 280-міліметрових гармат важкий крейсер «Блюхер», коли той виходив у внутрішній фіорд з протоки Дребак. Крейсер швидко затонув, а інші німецькі кораблі відступили в зовнішню затоку. Це уможливило норвезький королівський сім'ї та парламенту евакуюватися й створити уряд у вигнанні під час Другої світової війни.

  Посилання

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.