Оссовський Готфрид Йосипович

Готфрид Оссовський
пол. Gotfryd Ossowski
Готфрид Оссовський
Готфрид Оссовський
Народився 8 листопада 1835(1835-11-08)
Козарівка, нині Канівський район
Помер 16 квітня 1897(1897-04-16) (61 рік)
Томськ
·тиф
Країна Російська імперія
Національність поляк
Діяльність геолог, археолог
Alma mater Київський університет (не закінчив)
Галузь геологія, археологія, краєзнавство
Науковий керівник Рогович Панас Семенович
Відомий завдяки: один із засновників «Товариства дослідників Волині»

 Оссовський Готфрид Йосипович у Вікісховищі

Готфрид Йосипович Оссовський (пол. Gotfryd Ossowski; 8 листопада 1835 Козарівка, нині Канівський район 16 квітня 1897, Томськ) — польський геолог, археолог і краєзнавець, що мешкав в Російській імперії.

Життєпис

Народився в с. Козарівка на Канівщині. Закінчив приватну гімназію в м. Житомирі.

У 18551856 років під час Кримської війни у складі російської армії брав участь в обороні Севастополя.

З 1860 р. протягом 10 років здійснював геологічні розвідки на Волині, результатом яких стала перша його наукова праця «Геогностично-геологічний нарис Волині» (1867). Ним встановлені місце знаходження порцелянової глини, різні видозміни граніту, відкрита нова гірська порода, названа «волинітом». У «Працях» краківської академії Оссовський помістив ряд статей з антропології та археології краю. Після цього продовжує свою наукову діяльність в 1872 р. у м. Житомирі як один із засновників «Товариства дослідників Волині». Присвятив себе також дослідженню Західної Пруссії і багато попрацював для колекції музею в м. Торуні.

Археологічні дослідження фінансувалися слабо, тому, щоб мати змогу їх продовжувати, Оссовський був вимушений продавати нерухомість, що йому належала.

У 1879 р. його викликає Краківська Академія наук для дослідження печер біля Кракова. У 1880 р. в Парижі видав геологічну карту Волині. Здійснював багато розвідок і розкопок в Україні, матеріали яких друкувалися у працях Краківської АН та археологічних з'їздів Росії. У виданні III археологічного з'їзду опубліковані статті «Про кам'яний матеріал, з якого побудовані найдавніші пам'ятки Києва» та «Про Кам'яну добу в Овруцькому та Дубенському повітах». У т. I матеріалів IV археологічного з'їзду надруковано «Спроба хронологічної класифікації знахідок кам'яної доби в Центральній і Східній Європі». У Кракові Оссовський, внаслідок доносів, піддався обшукам і гонінням з боку поліції і повинен був залишити Австро-Угорщину, до складу якої тоді входив Краків.

Помер у м. Томську в Сибіру від пневмонії, де, працюючи на посаді дорожнього майстра, також здійснював геологічні та археологічні дослідження.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.